Wednesday, January 28, 2009

Salaja avaldatud katkendid Martin Luigalt

Avaldame teile - autori nõusolekuta, muuseas - eksklussiivse katkendi Martin Luiga varajases tööjärgus populaarfilosoofilise teose "Paks raamat filosoofiast üldiselt" köögipoolelt. Järgnevas, paraku üpris lühikeses sõnavõtus saab nautida inimlikku komöödiat selle puhtaimal kujul - koos hambavaluga. Tekst on kirjutatud Luigale omases, lopsakalt vanamoodsas kõnepruugis, ei tule puudust ka vihjetest Pol Potile. Sissejuhatuse lõpuks peaks vast autori eraeluga vähem tuttavale lugejale meelde tuletadama: Martin Luiga on laostunud pärandimiljonär. See seletab (loodetavasti) ka muidu arusaamatuks jäävad sekeldused müstilise "majaga". 

"Minul lasub raamatu kirjutamise kohustus. Ühiskond sõprade näol ütleb mulle: ära tee mitte midagi, kui sul on võimalus teha midagi. Supposedly it is for my own good as well.

See peaks olema meelelahutuslik filosoofia. Ladus lugemine teravmeelsete ütlemistega asjade kohta. Sellest, mis on äge, ja mis ei ole seda mitte. Kaunis väljakujunenud stiil, nad ütlevad. Erapooletud, vihast laadimata arvamusavaldused. Ma ei tunne, et see niimoodi oleks, enamjaolt tunduvad mu varasemad kirjutised piinlikud, ning öelda ega arvamust avaldada ei ole mul suurt millegi kohta. Seltskonnas eelistan vaikida, foorumeis piirdun passiivse pealtvaataja rolliga.

Praegune üritab korrata Robi (toim: Robert Kurvitz; kirjanik, vokalist ja lüürik hiilgavalt menutust ansamblist UM) "lahtikirjutamise imet." Plaanin seda teha kaks tundi. Siis on korras ja võin endaga tänaseks rahul olla. Ei ole täis võimatu, et ma tõusen siit vahepeal püsti ja üritan midagi muud kasulikku ära teha, et ma seda asja siin tegema ei peaks.

Millest kirjutaks, mille kohta avaldaks arvamisi noor, väheharitud, paljulugenud inimene? Natsi-Nõukogude probleemist? Asjadest, mida ta on kuskilt lugenud, mida juba teised on kirjutanud? Sellest, kuidas on tunne olla? Inimeseksolemisest? Päevastest tegemistest, mis tunne on kella kuueni magada kuidas on suitsetada, juua, nõusid pesta, välja mina, kuidas on, et midagi peaks tegema, aga ei tea, mida?

Viimasel ajal olen lugenud John Fowles'i. John Fowles'i on olnud meeldiv lugeda. Niivõrd palju, et ma isegi ütlen, et teda on olnud meeldiv lugeda ja soovitan teda inimestele. Which does not not happen so very often anyways. Soovitan teda Robile. He might find something. Robi loeb raamatuid põhjusega. See aitab tal kirjutada. Ta leiab sealt uusi asju, mida kasutada. Mina loen raamatuid selleks, et oleks midagi teha. Midagi peadpööritamapanevalt uut leiab õige harva.

Kirjanduslik analüüs, á la Stend: huvitunud kuulaja küsib Arksilt (toim: Argo Tuulik, humoreskimeister ja kuulus haljastustööline), kas ta on materjaliga tutvunud, saab jaatava vastuse ning heakskiitva hinnangu, millega asi piirdub. Kirjanduslik analüüs on tegelikult pull asi, aga ma ei arva, et ma seda tegelikult teha oskaksin. Aga mine sa tea, võib-olla avanevad projekti käigus minus senitundmata võimed ja meeled. Muusika-analüüsiga on ammugi nigelalt. Arks could do it though. Dom som Försvänni (toim: Rootsi ansambli "Kent" singel) analüüs oli suhteliselt kõva. Tegelikult peaks ülepea Arks "Paksu filosoofiaraamatut" kirjutama, tal on mahlakas stiil, ta vaimustub asjadest mõnusalt ja on mõnusalt tige ja kirjavead tuleks sisse jätta, because then it would be gimmick text. Mudlum (toim: Martin luiga ema, enam-vähem tundmatu kunstnik) hingab tema kirjanduslikku annet kõrgelt. Ütleb, et tal on seda va mahlakust, et mul on rohkem kontseptsiooni, aga tema kirjutab paremini.

Kui näpuga mööda läpaka seda pinda, mis touch-padi kõrval on, tõmmata, siis see suriseb naljakalt. Ringe võib ka teha. Thought you guys might wanna know.

Hammas valutab jälle. Hambavalu on ebameeldiv. Mul ei olnud aastaid hammastega mingit jama. Aga siis tuli. Tarkusehammastega hakkas peale, alul oli valus, kui nad kasvama hakkasid, ja seejärel otsustasid nad lagunema hakata. Tarkusehammas on inglise keeles third molar. Need on rudimendid, nagu pimesool on, nendega ei ole suurt midagi teha ja tihtipeale on neist pigem häda kui tulu. Aga evolutsioon ei roogi välja puudusi, mis meil paljuneda ei takista. Evolutsiooni kohta lugesin ma sellelt tüübilt, kelle nime ma ei mäleta, kes on üldiselt tuntud sellega, et ta USA-s jumalat neab. USA-s on paljudel inimestel religiooniga kinisidee, religiooniga seotud asjad saavad meedias palju tähelepanu ja seetõttu on inimeste elu sellega üsna palju seotud. Raamat ise oli mustade raamatute sarjas.

Mina ei ole mustade raamatute sarjas.

Hambavalu juures huvitab mind ka see, mil moel inimesed on sellega aegade jooksul hakkama saanud. Sest see läheb kohati ikka päris hulluks ära, nii et inimesel on ebanormaalne olla. Minu võimalused on: võtta valuvaigistit (pikemas perspektiivis hakkab sellest nõme olla ja keha saavutab resistentsi), võtta pits viina (kohati ei taha võtta pits viina, vahel maitseb viin vastikult ja ei taha haiseda viina järele ja hambavalu ka ära ei võta), närida nelgiõit (lugesin selle triki mingist loodusliku valuvaigistamise käsiraamatust, see oli hambavalu koha pealt ainus nipp, mingil määral mõjub, aga mitte väga, vastiku maitsega on) ja valutava kohaga küüslauguküüs ära närida (suhteliselt töötav, aga suht sama jama on, nagu viinaga - vahel ei taha nagu). Ühed primitiivid, kes oma hambaid teravaks viilivad, et jälgimad välja näha, närivad eluaeg mingit tuimestava toimega puukoort.

Samuti tahaks ma teada hammaste eemaldamise ja närvi suretamise kohta. Vanal Eestimaal tõmbas hambaid suust lustlik sepp oma tuletangidega. Ma ei tea kahjuks, millised tuletangid välja näevad. Kirjandus käsitleb seda suhteliselt ebameeldiva operatsioonina.

Juba pikemat aega mõtlen ma kohati nende närukaelade ise väljatõmbamise peale. Enamik inimesi, kellele ma sellest rääkinud olen, leiavad, et see on äärmiselt idiootlik idee. Which might very well be. Aga spetsialisti juures maksab see 300-400 krooni. Sellega on suhteliselt niimoodi, et ma lähen selle vastupanu teed siis, kui mul hammas juba liiga palju valutab, nagu ma seda tegin viimane kord. Oleks võinud selle jamaga tegeleda siis, kui majanduslikult paremini oli, aga see oleks nõudnud liialt kontsentreerumist. Oma pooleaastane projekt oleks olnud. Sest sa ei saa osta endale kümnetonnist paketti "Sahtel korda ühe päevaga", vaid pead sealt vahelt taaruma ajuvabade kolmenädalaste vahedega, mil puhul sul läheb meelest ära, sa magad sisse, viibid teises kohas ja juhtub muud sarnast, mil puhul on järjepidevus katkestatud ja kõigil pohhui. Mõned hambaarstid bännivad su enda juurest ära, kui sa liiga palju minemata jätad ja ette ei ütle, mis on mõistlik äriline ettevõtmine. Kuid olen kuulnud ka sellistest, kes sinu käest trahvi nõuavad, mis juba kergelt vereimejalik on.
Kui Pol Pot Kambodžas uut ühiskonda ehitas, siis ta lasi kõik arstid ära tappa.
Nüüd olen kirjutanud peaaegu tund aega.

Nõmedad majapederastid helistasid. Ma vihkan neid värdjaid nii väga. Tahavad minuga ülehomme kokku saada. Mulle pakutakse väljavaateid 1) käia välja kole palju raha, mida mul ei ole, mis võidaks mulle terve selle majarondi seal ja 2) panna kogu pask müüki, mis võidaks mulle mingisuguse pedese summa ja jätaks minu ja kamraadid ilma peavarjuta. Well, mitte päris ilma peavarjuta, aga kõik oleks suhteliselt palju nõmedam, kui ta on praegu. Ma ei tea, mis võite meil kohtust oodata oleks. Ja vaevalt, et antud raha eest mingit uut uberikku osta saaks. Nukker ning pedene. Lähen kostitan ennast suitsu ja pitsi viinaga. Mingi eelaimdus ütleb, et viinapits jäle saab olema.

Viinapitsil ei olnud häda midagi ning väljas kasvas kaunis lumi. Täna saab veel jalutama mindud.
Väljavaated edasiseks: Kui see pask müüki läheb, siis ma saan elada Ruudu juures kuni tal üle viskab, makstes vapralt kommunaale, ning edaspidi kolida ema juurde, kuhu siirduvad ilmselt ka minu kamraadid. Ema juures elamine on märk edasijõudmisest ning seda peetakse üldiselt seksikaks. Ma võin ilmselt ka mingit aega mingit korterit kuskil üürida. Samuti võin ma minna Robi mõisa, kasvatada endale habeme ning minna hulluks, luues kohapeal vahvaid kunstitaieseid. That is mighty much it. Ilmselt ostaks see raha mulle ka veel ühe ilusa suve.

Samuti võib olla, et keegi ei taha seda sara üsna pikka aega osta.

Samuti saan ma minna vanaema juurde ning hakata ruudulise särgi ning dressidega maajoodikuks. Kes tõlgib internetitsi (mis tuleks sisse panna) tootemanuaale, või üritab müüa roostetanud vanarauda või töötab laeva peal.

Hamba juurde tagasi minnes: ühel öösel ma üritasin seda raiska lapiku peaga kruvikeerajaga välja tõmmata, aga suu-äär on mõnes mõttes ees. Oleks kruvikeeraja ots 135-kraadise nurga alla väänatud, siis ta oleks suht täpselt nagu see hambaarsti riist, millega mul viimane välja võeti, ainult et halvem, sest ta on äraväänatud kruvikeerajast tehtud. Võimalik, et mu lõualuu läheks katki, või et hammas murduks varrelt ära. Ka see on huvitav, kui lagunenud peaks olema hammas, et ta ise välja langeks, mis kahtlemata on optsioon. Mingi üsna vana kalender või miski manitses hammaste eest hoolitsema, sest kõdunevad hambad tõmbavad üldise tervisliku olukorra alla.

Väljas särab ka kaunis päikene. Tahaks juba minema hakata. Helistaks Robile, tõmbaks Pääskülla, tee peal loeks "Prantsuse leitnandi tüdruku" läbi ja annaks Robile edasi. Samuti tuleks vahepeal Mudlumiga ühendust võtta. Asjus ZA/UM ja majapederastid. Ka üldine korteri korrashoid võiks enne õhtut aset leida. Suitse on järgi üks.

Koukisin endale Ruudu hoiukarbist kahekümne üheksa krooni eest münte, jättes aastapäevamündid puutumata nagu rahvusromantiline urood, because they're prettier.
I'm a reasonably well-off gentleman.

Valasin tillukesse Jägermeistri pudelisse ka natuke viina. Ja helistasin Robile, kes ilmselt magab, nagu oleks isikupärane. Liikuma võin ma hakata sellegipoolest, päev on malbe ja rõõmustav ja mul on võti."

13 comments:

 1. Suurepärane kingiidee! Millal nimetatud teos ka poelettidele jõuab?

  ReplyDelete
 2. Ma ei tea, peab Luigalt endalt küsima selle kohta. Ülalseisev tekst - third-molar illustratsiooni ja toimetusepoolsete kommentaaridega joonealusel - tundub küll üpris avaldamisvalmis olevat. Rahvale ju peaks meeldima, kui räägitakse hambavalust ja sekeldustest kinnisvaraga. Tunnevad, et viimaks on ka kõrge kirjandus-sfääriga ühine punkt leitud.

  ReplyDelete
 3. Kus sa üldse hiilinud oled, eile ei olnud sind näha - Sander peaks täna õhtul omal sõnul "nagu haneema neid headereid välja poppama" hakkama. Võta kindlasti osa esteetilisest ümarlauast!

  ReplyDelete
 4. "Suitse on järgi üks.
  Koukisin endale Ruudu hoiukarbist kahekümne üheksa krooni eest münte, jättes aastapäevamündid puutumata nagu rahvusromantiline urood, because they're prettier." ma naersin end kildudeks : )

  ReplyDelete
 5. Ma olin öö läbi magamata kui ma seda kuskil nädal aega tagasi esimest korda lugesin. Mul oli vahepeal selline tunne, et ma saan südameataki. T´was funny as hell. Mu lemmik on ikkagi "sara üsn" kuigi ma siiamaani ei saa päris täpselt aru, misasi on üks "sara üsn"?

  ReplyDelete
 6. Sara. Inglise keeles on shed. Vaata ka: lobudik, kuur, merekonteiner, onu tomi onnike, varemed.
  Üsna - eestikeelne määrsõna, mis märgistab mingit liiki mittetäielikkust. "Ma olen üsna väsinud. Kontserdile ilmus üsna palju rahvast.

  ReplyDelete
 7. Väga elegantne ja erudeeritud seletus, Luiga. Kahju ikkagi ainult, et ei ole sellist sõna nagu "üsn". "Üsn" võiks olla nagu veits naiseliku konnotatsiooniga (üsk-üsn) varant "saatananahast, sigudikust, raisast" ja nii edasi. Eg: see va Kosmikute üsn (uus Kosmikute album), "haisev mopi-üsn liguneb kraanikausis" ja nii edasi.

  ReplyDelete
 8. "Ema juures elamine on märk edasijõudmisest ning seda peetakse üldiselt seksikaks." - ära tee nii, vaene kopsuhaige lämbub naeru kätte ära nii!

  ja ma nõustun jyriga, et suurepärane kingiidee! :)

  ReplyDelete
 9. Kes on kopsuhaige? Mina võin InDesignis kujunduse teha, ma oskan, sest ma võtsin endale porno raamatu kujundada ja tõmbasin rikkis 30-päevase ID triali netist, et asi ära õppida ja siis keerasin oma arvuti data tuksi ja praegu ma istun üldse Robi arvuti taga.

  ReplyDelete
 10. See on väga-väga hea, eriti see, kuidas "sa vihkad neid värdjaid nii väga"

  ReplyDelete
 11. Mina olen juba kuuaega kopsupõletikus ja sain naeru pärast köhahoo seda lugedes. :)

  ReplyDelete
 12. Nukker ja pedene on see tõesti.

  ReplyDelete
 13. enam vähem tundmatu kunstnikAugust 30, 2011 at 8:40 PM

  Majaront ka kõduneb endiselt. Varsti ma korraldan ZA/UM-i sügistalgud, kus kõik kel käed ja jalad, tulevad ja lammutavad müstilise maja põrandaid.

  ReplyDelete