Thursday, May 14, 2009

Essee Elyysiumist no2 – Mine putsi kui huvitav!

See ei saa väga vähe huvitav olema, mida ma sulle nüüd ajaloost räägin. Järgnevas puudub vähimgi läbiv narratiiv, va muidugi huvitavus ise. Ajaloo Gatlingu püss annab sajaga, kuus toru keerlevad, hülsse kukub kõlinal põrandale. Kõigil on suu lahti. „Mine putsi kui huvitav on ajalugu!“ ütlevad nad. Alustagem.

Ma võisin olla umbes 12-aastane kui Columbia esimest korda mu radarile kerkis. Tead seda tunnet kui mingi sõna või nimi oleks justkui tähtis? Tast räägitakse, teda ümbritseb terve tähenduste võrgustik aga sina kõigest aimad, et ta eksisteerib? Nagu „rolling stone“ või „Timbuktu“? Vot nii oli mul ka Columbiaga.

Seda, et „D.C.“ Washington D.C-s tähendab „District of Columbia´t“ ma juba teadsin. Teadsin ka seda, et kuskil Lõuna-Ameerikas on riik nimega Columbia ja, et see riik on kohvivabariik. Ning, et peale kohvi tehakse seal ka ninakommi. Nagu need kaks fakti juba piisavalt vastukäivad ei oleks, lisandus ajaga "Colony of British Columbia" ehk lühendatult "British Columbia". Ameerika Ühendriikide maa-ala nimi enne iseseisvumist. Seda, et Columbia on tuletatud Columbusest ma juba aimasin. Suur on tõenäosus, et kõike seda teab ka lugeja aga seda, mida ma nüüd ütlen, ei teadnud ta mitte.

Võiks arvata, et siis kui selline kuivavõitu ajalooline segadus lõpuks selgineb, siis koorub sealt välja midagi igavamat kui... (trummipõrin!) Columbia – the female personification of America. Tegemist on Onu Sam´i aegunud, naissoost vastega. Columbia oli neitsilik tütarlaps tooga-laadses rüüs, umbes selline nagu siin pildil, Columbia Pictures´i logol. Umbes kuus miljonit Ameerika asja kannab seda nime. Columbia State University näiteks.

Aga miks ta siis nii äge on? No esiteks on ta Valgustus-aja kvaasi-mütoloogiline olend. Tugevalt inspireeritud tolleaegse eurooplase puhtast, apolloonilisest Antiik-Kreeka nägemusest. Teiseks: „neitsilikkus on Columbia juures võtmesõnaks. Tas peegeldub toonase (17-19 sajandi) Ameerika protestantistliku moraali vaim. See neiu oli askeetlik, siivas Ameerika - see, mis nüüdseks on ajaloo hõlma vajunud. Ei tasu segi ajada Lady Liberty´ga, muuseas, kes on küll paljuski Columbia pealt maha viksitud aga Columbia on noorem, tal ei ole krooni ja iseseisvuse deklaratsiooni, kuna neiu leiutati enne seda samust ürikut.

XX sajandi alguses juhtus paraku nii, et Onu Sam selitas Columbia ja sellepärast me tast tänapäeval enam ei kuulegi. Selline teema ei lennanud ameeriklastele ena, ajad olid muutumas. Vaatame õige, mis juhtus: Columbia – maitsekas, kõhn tütarlaps, seksuaalselt represseeritud, kasin, askeetlik, idealistlik; Onu Sam – Lõuna-osariikide lapsevägistaja, riskikapitalist, täägiga militarist, sööb kana (elusast peast).

Tegelikult oli Ameerika Ühendriikidel peale nende kahe veel terve posu rivaalitsevaid rahvuslikke maskotte. „Brother Jonathan“ for example, was discarded because he was gay.

Ah jaa – ja Lõuna-Ameerika ninakommiriigi nimi on hoopis Colombia. Colombial „o-ga“pole Columbiaga suurt midagi pistmist.

Kas sa mäletad seda kohta, kus ma ütlesin „rolling stone“? No vot, nüüd tuleb välja, et see, mida ma seal tegin oli kirjanduslik võte nimega "fore-shadowing".

Rolling stone on viiekümnendate Ameerika slängis üks üpris spetsiifiline tüüp. Sõjajärgne „sitt paps“, kes teeb naisele kotid ja siis mõned aastad hiljem leiab, et see va kodu-värk ja laps on tema jaoks liiga igav. Ei tasu segamini ajada tavalise kotid-ja-sõjaväkke arhetüübiga, rolling stone on tast mõneti vastutustundlikum. See mees leiab, et „veerevatele kividele sammal ei kasva“ (sellest vanasõnast on tuletatud ka tema nimi) ja hakkab alles mõnda aega hiljem "edasi veerema". Et mitte manduda.

Bob Dylan´i „Papa was a rolling stone", ansambel „Rolling stones" ja samanimeline muusika-ajaleht peaksid nüüd lugeja jaoks arusaadavad olema.

Mis toob meid väga loogiliselt ja ilma vähimagi traagelduseta Pedeste Üheksakümnendate juurde. Seda sa ju mõtled kui ma ütlen sulle „The Gay Nineties“? Valesti mõtled. Mitte ainult ei ole see „gay“ kui homoseksuaal vaid vanamoodne viis öelda „lõbus“, need on ka teised üheksakümnendad. Ma räägin tuhande kaheksasaja üheksakümnendatest. Kas pole imelik mõelda, et kellegi jaoks olid kunagi hoopis teised üheksakümnendad?

„The Gay Nineties“ on nüüdseks täielikult ununenud kultuuriline nähtus Ameerikast, 20 saj algusest. Tuleb välja, et kunagi peeti aastaid 1890-1900 vägagi postiivseks ajaks. Tohutu teaduslik areng, majanduskasv, poliitiline stabiilsus maailmas jne.

„The Gay Nineties“ on selline kummaline nähtus nagu seda on nostalgiline periood, mis ei ole enam nostalgiline, kuna kõik need inimesed, kes siis elasid on surnud. Sellest kui vahva siis olla oli tehti filme (plakat vasakul), raamatuid, laule. Tegemist oli ajastulise meeleoluga a la „Pätsi aeg“ kuni pärast Teist Maailmasõda hakkasid need üheksakümnendad koos oma publikuga välja surema.

Ma sooviks veelkord rõhutada: seda ei ole enam, kuna keegi ei ole enam nostalgiline selle aja järgi. Kõik need koltunud tunded ja need inimesed, kes neid tundsid, neid filme vaatasid ja raamatuid lugesid, oma kolonialistliku lebotamise tippaegasid taga igatsesid, on nüüdseks surnud. Setting on aegunud. Kui keegi oskab mulle veel selliseid näiteid tuua, siis palun. Kommentaarium on avatud. Oleksin enam kui tänulik ja lugeja saaks oma ajaloo-musklit demonstreerida.

Sest et enamus selliseid nostalgiaid jäävad ju ajalukku alles, on "tuntud" niiöelda. Naiteks „Gay Nineties´i“ euroopalik, laialivalguvam variatsioon „La Belle Epoch“, ilus ajastu, oma Viini ja Klimpti ja muu sellisega.

Handsome
Järgmine lugu räägib Mikhail Ivanovich Kalinist.

Kalinin, nagu me teame, oli bolševik. Tema järgi on nimetatud jabur Kalinini Oblast, Vene eksklaav Poola ja Leedu vahel. Ja selle pealinn Kaliningrad. Mida me ei tea, on see, et Kalinin oli Stalini ajal Nõukogude Liidu nominaalne riigijuht. Pioneerid kutsusid teda ka djeeduškaks, mitte ainult Stalinit. Tegelt oli see muidugi paras nali nagu Venemaa presidendiga kombeks on. Aga mitte sellest ei räägi see lugu. See lugu räägib sellest, kuidas Kalinin pani nii kõvasti tuusa, et mulle ausalt öeldes ei tulegi midagi tuusamat meelde, mida keegi kunagi teinud oleks.

Selleks ajaks kui Kalinin oma suure žesti tegi, oli heaks tavaks kujunenud, et kõigile teistele partei kommunistidele (peale Stalini) tulevad mehed riigi poolt finantseeritud terrori organisatsioonist öösel ukse taha. Ja viivad ta põrgu. Need mehed, kes Kalinini ukse taha tulid, olid NKVDst. (Nüüd on umbes sama hea aeg kui mistahes teine aeg, tuletamaks meelde, mis seksikaid nimesid seesamune terrori organisatsioon veel kandnud on. Olgu ette ära mainitud, et ma ei tee seda mustkunsti-trikki vikipeedia abil. Ma olen sama kõva kui endine pärandimiljonär Martin Luiga. Ma oskan ka öelda: „Ohranka-Tšekaa-GPU-(o)GPU-NKVD-NKGB-MGB-MVD-KGB-FSD“)

Niisiis. On öö ja enkavedšnikud tulevad Kalinile ukse taha. Sa kujuta ette, mis kauni parketiga, avar, stalinistlik korter tal võis olla. Partei koorekiht ikkagi. Kalinin tuleb uksele, seal kuskil ta selja taga on naine mures ja lapsed magavad. Mehed mustades nahkmantlites näitavad Kalinile töötõendit ja paluvad tal kaasa tulle. Kalinin saab kohe aru, mis värk on. See on nüüd see koht, kus ta gulagisse läheb. Aga Kalinin, vastupidiselt nendele ülejäänud miljonitele, on Marxi idee jaoks natuke liiga tähtis. Ja Kalinin teab seda. Ei ole nii, et Marxi idee jaoks tähtis Kalinin läheb Norilski koksi kaevama.

„Kes te türa oleta sellised üldse, et te Kalinit öösel tülitama tulete?!“ ütleb ta ja võtab seina pealt mõõga. Mõõk on Kalininil niisama kodus, seina peal. That’s the kind of guy Kalinin is. Mõõgaga vehkides ajab ta enkavedešnikud tänavale. On öö, Moskva kesklinn. Vaesed mehed on segaduses. Nad ei tea, mida teha. Tavaliselt nii ei juhtu. Tavaliselt nad tulevad lihtalt kaasa või tõmblevad enne niisama sihitult ringi ja siis tulevad. Aga mitte Kalinin. Kalinin vehib mõõgaga ja ütleb: „Get the fuck off my street“. Ja noh, Kalinin on kõva mees, jube piinlik oleks Kalininga tõmblema hakata. Ah jaa, ja tal on mõõk ka.

Mehed lähevad koju ära, hiljem kaebavad ülemusele, et Kalinin ei tulnud, võttis mõõga ja saatis vittu. Ülemus läheb Stalini juurde: „Kuule, Kalinin ei tulnud, saatis vittu.“ Mille peale Stalin ütleb, et paras NKVD-le, et Kalinin nad vittu saatis.

Kalinin ei lähe kunagi gulagisse. Ta sureb vanadusse, oma kaunis datškas, pensionil. Keegi ei nussi taga enam. Vot selline lugu siis. Ja pane nüüd hästi tähele: see on päriselt sündinud lugu. Nii oligi. Allikas: „Müstiline Venemaa“.

Mis toob meid väga sulava ja loomuliku üleminekuga järgmise tükini. Selleks on Timbuktu. Selle Aafrika linna nimest tuleb väljend „from here to Timbuktu“, mis sümboliseerigu seda, kuidas 18. sajandi eurooplase jaoks tähendas Timbuktu maailma lõppu. Tegelikult on ta sulle üpris lähedal. Lääne-Saharas täpsemalt. Jah, see on linn Sahara kõrbes ja kunagi oli see üks maailma rikkamaid linnasid. Praegu on see Mali vabariigis ja ei ole üks maailma rikkamaid linnasid.

Tänapäeva Mali vabariik võtab oma nime 12-13 saj õilmitsenud mustanahaliste kuningriigi järgi. Malid olid vähe kõvad, neil oli raskeklt kulda ja nii said nad Saharasse, kaubateele Timbuktu linna ehitada. Sinna püstitasid nad ka Sankore ülikooli, mis on maailma vanim ülikool. Või üks vanimatest, olenevalt arvajast.

Timbuktu kui müstiline kullalinn kadus eurooplase teadvusest kuskil 20 sajandi alguses.

Dashing
Ja nüüd, lõpetuseks, mana esile oma kõige viktoriaanlikum, hot potato Briti aksent ja ütle: Lieutenant Colonel Sir Francis Edward Younghousband. Ehk lühidalt: Sir Francis Younghousband.

Kas sulle ei tundu, et midagi on valesti selle nimega? "Younghousband". Vaata seda tüüpi! Younghousband... no on midagi valesti sellega! Kuidagi absurnde on. Absurdsed vuntsid, absurdne nimi. Alguses mulle jäi see mees just selle naljaka pildi ja nime pärast meelde. Ja sellepärast, et ta oli Briti ohvitser koloniaal-Indias ja massimõrvar. Just nii. Sir Francis Younghousband - officer, mass murderer. Ent lähemal uurimisel ilmnesid järjest hullemad asjaolud. See mees, nimelt, ei ole pärit planeedilt Maa.

Igati tubli, stiff upper lip Briti sõjaväe-koolitusega mees oli. Palju muid härrasmehele sobilikke huvisid ka. Tegeles kartograafiaga ja nii. Saadeti Indiasse. Seal Younghousband läbis Gobi kõrbe ja kaardistas esimese tee Mantšuuriast Indiasse, piidles Eversti tipu poole, jõi vaenlase kapteni, Gromchevskyga Karakorami mägedes viina ja imetles kasakate ratsutamisoskusi. Gromchevskyle, omakorda, avaldasid muljet Younghousbandi gurkha-sõdurid ja nende vägev püssitulistamine. Good times, good times. But when were those times? Not coincidentally it was „The Gay Nineties“.

Seejärel juhatas Sir Francis Younghousband briti invasiooni Tiibetisse ja tappis seal hästi palju vaenlase sõdureid, kelle ta tegelikult oleks pidanud vangi võtma. Ja siis... ee... juhtus midagi. Midagi, mille tulemusena ta eluloo kirjutanud härrasmees võtab Sir Franicis Younghousbandi kokku järgmiselt: „brought up an Evangelical Christian, read his way into Tolstoyan simplicity, experienced a revelatory vision in the mountains of Tibet, toyed with telepathy in Kashmir, proposed a new faith based on virile racial theory then transformed it into what Bertrand Russell called 'a religion of atheism. (Younghousband was) a premature hippy who had great faith in the power of cosmic rays and claimed that there are extraterrestrials with translucent flesh on the planet Altair.“

Wait? What? Cosmic Rays, planet Altair, where did this come from? No on selline ajalugu! Pole midagi teha.

Kurb koht tuleb seal, kus telepaatiaga tegelev, just telepaatilise nägemuse saanud Younghousband avastab järsku, et see massimõrv oli kohtav viga. Kõik elu on nüüd Francise arvates püha ja täiuslik. Loe veel sellest, kuidas Francise arvates asjadega on ta raamatust: „Life in the Stars: An Exposition of the View that on some Planets of some Stars exist Beings higher than Ourselves, and on one a World-Leader, the Supreme Embodiment of the Eternal Spirit which animates the Whole”(1927). Et, mis seal toimub või? No see mees käis esimesena välja Gaia hüpoteesi, fännas panteisimi, pakkus, et planeedil Altair (võib olla ka Stellair) elab Kristuse-laadne olend, kes sealt telepaatiliselt tarkust kiirgab. Selle tarkuse hulgas oli ka vaba-armastus, nagu välja tuleb ("freedom to unite when and how a man and a woman please" ja “marriage laws being a matter of outdated custom."). Kõige ilusam asi, mida Younghousband öelnud on, tuleb kirjas oma armukesele. Kes vähemalt selle järgi otsustades oli Franicsest ka lapseootel. Jäägu see siis ka käesoleva lõpetuseks:

“...why shouldn't an exceptionally spiritual woman like you who has already had the idea of giving birth to a Christ and who is now wedded in the spirit [to me?] crown her experience and give birth to a God-Child who will manifest God more completely even than Jesus did?”

14 comments:

 1. Te võite nüüd kõik siia kirjutada kui HUVITAV see teie meelest oli, mida te just lugesite. Kõik ju teavad, et absurdne / obskuurne ajalugu ei ole huvitav ainult 12-aastaste Vengaboys´i kuulavate tüdrukute arvates.

  ReplyDelete
 2. lugu pole paha ent lõpulause juures pidagem silmas, et ka hannes vanaküla oskab oma munniga tervendada. ei ole sugugi halvem pickup line

  ReplyDelete
 3. No ma ei tea nüüd... Munniga tervendamine versus "giving birth to a God-Child". Klassivahe on ikka sees.

  ReplyDelete
 4. vaidlen vastu. oma robustsuses ja jultumuses on munniga tervendamine hulga stiilsem. ei mingit peenekoelist kärbeste pähe ajamist - otsejoones asja juurde, samas vägagi ootamatu nurga alt

  ReplyDelete
 5. räigelt hea kirjatükk, tänks

  ReplyDelete
 6. History appreciates your enthusiasm.

  ReplyDelete
 7. Kas poleks äge kui oleks selline raadiosaade, kus kirjanikud ja ajaloolased sarnast absurdi ja obskuuriat välja laoksid, poolteist tundi järjest?

  Tuleb tunnistada, et kirjapanek ise on võrdlemisi tüütu kui pead lihtsalt info edastama ja ilukirjanduseks või arvamuse avaldamiseks pole just liiga palju ruumi. Aga ikkagi, Luiga, õhutan ka sind oma ajaloo-mixtape´i kompileerima. Trumpa üle!

  (Sorri, et Kalinini jutu sult tuuri lasin!)

  ReplyDelete
 8. Lahe värk, aga kus Elyysiumi kõrvad siit paistavad?

  Timbuktu pärandiga, nagu väga paljude kristliku Euroopa väliste päranditega, on see jama, et nad ei ehitanud oma asju kivist (Mali puhul hoopis - mudast, a great idea!) ja ei pannud kuigivõrd ürikutesse kirja, nii et teada on see, et suurt midagi pole teada.

  Nii palju on kultuure, mille kohta teatakse ainult nii palju, kui ainsate säilinud kiviesemete peale tehtud raidkirjadest välja loetakse. Fantaasiaharjutusena on päris huvitav mõelda, milline mulje jääks selle maailma kandi 20. sajandi ajaloost, kui peaks kivisse tehtud asjade ja raidkirjade järgi dešifreerima (Tauno Kangro mõtlik mees, siin majas elas 1950-1960 Kalju Komissarov...). Kivisse tegemiseks tehakse naljakas valik asjadest, arvestades seda, et see on kõige vastupidavam materjal.

  ReplyDelete
 9. 1. Elyysiumi kõrvad paistavad järgmisest Esseest, kus tuleb välja, et see siin oli see ajalugu, millest Elyysium oma vaimustust ammutab. Tundus stiilipuhas jätta see siin puhtaks ajaloo-andmiseks. Mitte oma teooriatega lugejat kurnata.

  2. Rohkem nagu Tauno Kangro "Sittuv mees" minu meelest!

  ReplyDelete
 10. I go with Kalinin,"Mõõgaga Kommunist" on raske idee mida ületada. Kujuta ette sellist Repinliku minekuga kvaliteetset sotsrealistlikku maali, natukene murtud rohelise alatooniga. Praokil uksest näed tagatoas mures naist ja lapsi, lahtise esikuukse avas seisavad nahkmantlites tõsised tüübid, Kalinin pikal sammul ja kindlal meelel marssimas üle toa, mõõk käes.
  Linnamuuseumis oli muide seinal suur vaip Kalinini portreega.

  ReplyDelete
 11. See Repini stiilis pilt ei tundu just paha mõte. Ning muuseas, herr Rostov, kas pole viimane aeg teha ZA/UMi Repini ülevaade? Ilusate piltidega - ZA/UM loves pictures. Võiksid veidi seletavat teksti ja Wikist ümberjutustamist ka külge visata.

  ReplyDelete
 12. niuke raadiosaade peaks tõesti olemas olema, tõesti peaks, ausalt, ma arvasin, et tean igat sugu asju laiast ilmast, aga siit sain jälle miskit uut.

  Eh, nu tõi dajpš

  ReplyDelete
 13. tavaline kotid-ja-sõjaväkke arhetüüp :D

  ReplyDelete