Saturday, March 6, 2010

Alchemy ja Open Canvas

Alchemy 

Alchemy ja Photoshop

Alchemy on joonistusprogramm, mis vastupidiselt teistele omalaadsetele ei proovi mitte imiteerida turvalist vana meediumi kogu oma kontrollitavas täpsuses vaid moondab arvuti abil joonistamise-maalimise toimemehanismid millekski võõraks. Eelkõige lubab programm leida ootamatuid vorme: ta maadleb kunstnikuga järjepidevalt, rebib kontrolli käest ja üldiselt käitub nagu vastik värdjas kes sind hoolikalt, keel hammaste vahel joonistades küünarnukist togima tuleb.

Tegemist on eelkõige visandamisprogrammiga ja ta on sealjuures veel üks väga ideoloogiline visandamisprogramm: kontseptsiooni järgi on kõik võimalikud juhused õnnelikud juhused ja et hoida kunstnikku armumast liialt ühte kindlasse vormi on igipopulaarsed undo, select ja edit peo kutsest ilma jäänud. Visandamisprogrammina on toimeprotsess idee poolest mõeldud välja nõnda, et sa võtad oma Alchemys valminud visandid ja vormid, mida programm võib salvestada näiteks iga 30 sekundi tagant, nii et sa saad lehe hoogsalt täis sodida, seejärel ta puhtaks tõmmata ja turmtulena juba uue lehe täis võluda). Seejärel võid hiljem rakendada või aretada neid kujundeid edasi oma maalides või graafikas või kus iganes.

Ma arvan, et selle asemel, et hakata kohmetus kirjaformaadis seletama erinevaid funktsioone ja asju mida selline masinavärk sul teha laseb, luban ma hoopis Andrew Jonesil seda teile näidata (skeptikute veenmiseks: the following video features and act known as ostsillaatoriga joonistamine):Kuna see juba nii lõbus on sodisin kogemata veel ühe näidisillustratsiooni!Open Canvas 
open canvas 1.1-b71 download


Open canvas on mõneti traditsionaalsem joonistamisvahend koos paari väga olulise lisandiga. 

 • Open Canvas võimaldab sul interneti kaudu mitmekesi koos joonistada
 • Open Canvas võimaldab salvestada Event file'i mis hoiab endas kogu pildi valmimise infot nõnda, et ta on taasmängitav. 

Siin kõrval esinevad illustratsioonid on minu ja Jüri õhtused sodimised. Kõige alumine on möödunud aasta suvest, teised valmisid hiljuti. Ära lase end eksitada nende mustvalgest joonistuslikust laadist, programmis on ka robustne maalimismootor ja teda kasutatakse ka kommertsillustratsioonide valmistamisel. Huvitavaid event file'e leiab näiteks protalgraphicsi enda community galeriist ja tihtipeale on erinevatel kunstifoorumitel olemas ka kohalik varjusurmas värelev OC thread (conceptart.org).

Juhul kui OC menüüd ei ilmu ingliskeelsetena tuleks ülevalt viimasele menüü nupule vajutada ja sealt English valida. Kui tahad sõbraga koos joonistada peab üks teist hostima. Network -> Show Network Window -> Server (trüki sisse vaimukas username!) ja Stand By, seejärel anna sõbrale oma I.P. (mida saad teada näiteks siit) ja las ta trükib selle Network -> Show Network Window -> Client - Connect I.P. lahtrisse. Tõrgete puhul võib tüliks olla kas näiteks firewall millesse võiks siis erandi sisse kanda, probleemide jätkumise puhul peaksid seiklushimulised kusntnikud tõmbama Hamachi, logima enda jaoks tehtud network'i sisse ja siis kasutama Open Canvases Hamachi poolt antud I.P'd.

Lex ja Jüri chillimas event failid: ülemine, alumine, veel alumisem. Tõmba endale Open Canvas ja vaata kuidas me joonistanud oleme! (File -> Import event file)Natuke Open Canvase töövahenditest. 

Tööriistakast on iseensestmõistetav. Tea, et klaviatuuril ei ole colour picker Open Canvases mitte Alt vaid Shift ja kui sa satud kogemata Alt'iga pilti keerama siis sa saad ta tagasi normaalseks vajutades Alt'i all hoides hiirega Preview Window peale.

Pencil tool on minu tagasihoidlikul hinnangul kõige mugavam töövahend (nii joonistamiseks kui maalimiseks). Ta käitub enamvähem nagu Photoshopi matemaatiline roundbrush ja on oma olemuselt väga digitaalne. Üleval olevad tab'id lasevad sul disketi nupukesele vajutades salvestada eri konfiguratsioone. Väike-ring-suure-ringi-sees lülitab survetundliku suurusemuutmise sisse/välja (suurusevahesid saad kujundada all olevate kollaste slaideritega) ja must-hall-valge-ring lülitab survetundliku opacity sisse. Diagonaaljoon all nurgas lubab muuta pliiatsi enda survetundlikkuse omadusi.

Watercolor on Open Canvase põhiline maalimiseks mõeldud vahend ja käitub analoogsena st imiteerib traditsionaalseid meediumeid. Kolmanda pintsliomadusena on tal juures gradient välimusega nupp mis muudab pintsli servad hägusaks. Punane roheline ja sinine slaider muudavad pintsli töömoodust. Pean tunnistama, et ma ei ole kunagi suutnud täpselt välja nuputada mida nad kuidas muudavad aga kui roheline põhja panna ja teised nulli tõmmata saad sa hea pintsli värvide sulatamiseks. Kusjuures saad parema sulatamisvahendi kui seda on Watercolour'i all olev Blur sest ta kannab endas ka pintslilööki.

Kõige esimene Open Canvas on tegelikult suht kesiste võimalustega programm ja tal puuduvad näiteks robustsemad pilditöötlusvõimalused nagu select, rotate, transform jne - probleem millega Portalgraphics on jõudsalt tegelenud järgnevate versioonidega ja kaasaegne Open Canvas 4 on illustraatoritele igati adekvaatne tükk tarkvara. Kuid ainult Open Canvas 1 on legaalselt tasuta saadaval ja hoiab oma koodijupikeste vahel seda maagilist essentsi mis lubab üksikutel külmetavatel kunstnikel eri maailma otstes üle interneti koos joonistada hitlereid, peeniseid ja alasti tütarlapsi.

Ei maksa muidugi unustada ka paint chatti.

3 comments:

 1. Mulle ei meeldi see, et "openCanvas" ei tähenda mitte seda et tarkvara lähtekood oleks vabalt saadav - ehk pakub huvi tõeliselt libre maalimistarkvara:

  http://mypaint.intilinux.com/
  http://code.google.com/p/gps-gimp-paint-studio/

  ReplyDelete
 2. hea teada, et lex ja jüri suveõhtuti trailblaze'ivad.

  RK

  ReplyDelete
 3. äu, rostov!
  ma tahaks siukest digimaali, kus peal on tšikk mootorratta seljas, nahktagi, automaatrelva ja punase lipuga. välgutab tagi vahelt tisse ja öö on.
  see oleks natukene nagu dekonstruktsioon sellest prantsuse maalist, kus vabadus rahva barrikaadidele viib ja veist nagu fetiš-erootika.
  just saying. has nothing to do with anything.

  ReplyDelete