Thursday, March 4, 2010

Indie Fond


http://www.indie-fund.com/

Incoming videogame news! Pärast veidike masendavat aastat algab 2010 imelise uudisega. Idee mida kunagi on suu nurgast poetanud ka Gabe Newell (of Valve fame) on lõpuks materialiseerunud. Edukad, läbi löönud Indie poisid (ja üks tüdruk!) on organiseerunud Indie Fundiks. Fondiks. See käib nii, et edukad indie-skene rokkstaarid panid kokku oma üleliigse raha, et seda mitterokkstaaridele jagada. Fond esitleb end tõsiseltvõetava alternatiivina traditsionaalsele avaldaja (kirjastaja?) mudelile.

Natukene vanast süsteemist. Publisher toetab sind mängu valmimise ajal rahaliselt, hiljem tegeleb reklaamikampaania ja toote levitamisega. Sealt tuleb muuseas ka käsk peategelasele suuremad rinnad anda ja kahtlase maitsega legaalne manööver mis sunnib sind mängu kuus kuud enne valmimist välja laskma, sitase ja katkisena. Seejärel võtab kirjastaja ebamugavalt suure osa mängu müügituludest. Võib ka tähele panna, et see tegelikult ei ole koostöö vaid konflikt.

Mõnes mõttes töötav süsteem, enne internetti see nii käiski ja ei saanudki kuidagi teistmoodi funktsioneerida. Interneti arenemise ja levimisega on infrastruktuur aga iganenud sest esiteks: mängu levitamine, inimestele kätte toimetamine on muutunud lihtsaks ja odavaks. Netipõhised müügiplatformid (Steam, Impulse, Greenhouse, Gamers Gate jne) tahavad võrreldes kirjastuste lõviosa nõudmistega väga väikest lõivu su müügitulust. Teiseks traditsionaalselt kirjastuse teha liiga-suure-eelarvega reklaamikampaania pole indie-mängude loojatele oluline ega materiaalselt võimalik, nad on alati sõltunud rohkem guerillataktikatest, uudiseid levitatakse foorumites ja netipõhistes häälekandjates, kõik on tasuta, väga grassroots ja suust suhu.

Probleem on niisiis autoritele elamisvõimaluste tagamine mängu valmistamise kesteks, sest Kultuurkapital sulle selliste infantiilsete ettevõtmiste tarvis raha ei anna ja riiklikud videomängufondid pole eriti levinud asjad (Hiljuti Briti parlamendis toimunud videomängu-teemalises diskussioonis küll mainiti neid juba!). Sestap on mängu autorid sunnitud mingi demoga kirjastuse ees lömitama või loometööga tegelema argitöö kõrvalt. See on õnnetu olukord. Argisundlused takistavad autorite loometöö vaba voolu mis omakorda pärsib meediumi arengu potentsiaali ja kui nii läheb siis Roger Ebert ei söögi kunagi oma sõnu, see aga oleks inimkondliku ettevõtmise seisukohalt halb.

Tüübid kes fondi ajavad:

* Ron Carmel ja Kyle Gabler, 2D Boy (World of Goo)
* Jonathan Blow, (Braid)
* Kellee Santiago, thatgamecompany (Cloud, Flow, Flower)
* Nathan Vella, Capy (Critter Crunch)
* Matthew Wegner, Flashbang Studios (Off-Road Velociraptor Safari )
* Aaron Isaksen, AppAbove Games (Armadillo Gold Rush )

Fond kuulutati välja paar päeva tagasi, täpseid eeskirju veel avaldatud pole (süsteem on veel välja töötamisel), Suusõnaliselt on kinnitatud:

* Kõik saavad esitada avaldust fondi toetusele
* Fond ei oma mingit kontrolli mängu loomise enda üle, aga on valmis nõustama
* Kui mäng end tagasi ei teeni, ei ole autor kohustatud raha kuidagi tagasi maksma (!)
* Kui mäng end tagasi teenib, läheb mingi aja jooksul osa kasumist fondile

allikas

Good times!

3 comments:

 1. Indie fund rulez.
  Mulle väga meeldib ZA/UM-i "videomäng kunstivormina" agenda.
  Samuti, see võib küll tunduda ilmne, aga ma eeldan, et selleks, et fondist raha saada, peab su projekt paistma silma sufficient ägedusega ja et sa raha tagasi maksma ei peaks, peab kunagi-millalgi see mäng valmis ka saama.
  Otherwise it would be like Freibank for people with cool ideas, which does sadly not work in today's economy.

  ReplyDelete
 2. "Võib ka tähele panna, et see tegelikult ei ole koostöö vaid konflikt," võiks olla kirjutatud ükskõik millisele tänapäeva inimese loodud asjale.

  Üle kogu reaalsuse.

  Kõikjal tunduks ta vaimukas ja asjakohane. Kujuta seda ette kastrulil või ladina keeles ja sõjaväeüksuse motol või Eesti lipul või seinal, mille all voodis on keppivad inimesed.

  ReplyDelete
 3. Fond ise on lausa liiga hea, et tõsi olla. Ning jah, Lexi agenda on üllas ning rüütellik.

  ReplyDelete