Friday, May 6, 2011

Kuidas sünnib Ilus zauma artikkel

  
Kallis lugeja! Ära pane tähele, käesolev on rohkem ringkiri zaumnikutele ja kaasvõitlejatele, avalik juhtkiri ja tutorial, kuidas peaks vormistama üht ZA/UM'i artiklit, et kõik oleks pinkponks, ordnung ja esteetiline. Räige džõugi vend Robert Kurvitz on küll proovinud siia forced kildu rebida, et vähem igav oleks (Aleksander sundis mind!), aga no kui koomiks see HTMLis küljendamine ikka läheb? Mitte väga koomiks. Loodetavasti mõjuvad lisaväärtusena Rostovi jaapanipärast templikunsti imiteerivad illustratsioonid. ("Lisaväärtusena"? Või "väikekodanliku maitsevääratusena"?)

1. Vormistuse puhastus. Kui kangelane on oma teksti kirjutanud mujal kui bloggeri enda tekstitöötlejas (näiteks wordis) tuleb kõige esimese asjana kogu vormistus kõrvaldada. Vormistus on see sinu boldis kirjutatud tähtis asi, see itaalikus prantsusepärane peenutsemine, šrifti valik ja suurus ning vasak-parem joondus. See tähendab: olles kopeerinud materjali uude postitusse valid kogu teksti (Ctrl + A) ja vajutad "Remove Formatting" nuppu. See on paremalt teine, T punase x'ga. Seal ülaribal. See tähendab ka seda, et sa pead kogu vormistamise bloggeris uuesti tegema, kogu pealkirjade, kaldkirja ja rasva krempli. Et su tekstiga ei tuleks kaasa koodiballasti mis muudab teksti suurusi, reavahesid ja šrifti valikut, mis su ilusa ja targa sõnavõtu koledaks teevad.

2. Pildimaterjal. Siin, ZA/UM'is - erinevalt mõnest teisest sarnasest ettevõtmisest - mõistame ka inimkultuuri mitmekülgsust ja seda, et meile kõigile meeldib silmanämma. Silmanämma on hea, pane oma teksti juurde silmanämmat! Üldine juhtkiri selle suhtes on esimene pilt pealkirja all ja vasakul (nagu selles artiklis näiteks). Või kui ta on suurem või kuidagi kandvam illustratsioon, siis oma maitse järgi majesteetlikus keskjoonduses. Ülejäänud pildimaterjali paigutus johtub autori esteetilisest meelest, väljakujunenud turvaline standard on korduv vasak-parem-vasak-parem rütm. Oluline on üles lükata pilt bloggerisse endasse, et eneseküllane häälekandja ei sõltuks mõne teise teenuse kapriisidest ja tehnilise nipina mainin ära: kui pilt jukerdab ja kattub imelikult tekstiga võib proovida korra ajutiselt muuta pildi paigutust left-center-right nuppega, see tihtipeale parandab tekkinud koodivigu. (Oluline! Mitte ülalolev tekstijoonduse nupp vaid pildi peale vajutamisel ilmuvad! Jepp! Kui sa seal tekstiaknas pildi valid, ilmuvad alla maagilised "left-center-right" valikud. Rejoice!)

3. Lõigupikkus. Teksi sisulist väärtust saadab ka teksti kauniduse väärtus, kuidas ta tundub pilgu pealeheite hetkel, kui mahlakad ja ilusasti liigendatud on tekstimassid, lõigud. Tee enne avalikustamist oma tekstile see teene, vaata ta sellise üldhindava pilguga üle. Koonda väeteid lõike kokku rammusemateks, liigenda tekstimüüre huvitavamateks. Monitorilt lugemise tegumoe tõttu ka lisatingimus - lõikude vahele sobib magusalt tühi rida ja ära niimoodi
ilma reavaheta lõiku liigenda. See näeb netikontekstis tobe välja.

4. Tühi Rida Pealkirja Järel. Seda nussi ei ole enam! Uus küljendus teeb seda automaatselt, ära sellega enam nikerda, seda pole vaja!

5. Kaherealise pealkirja puhul. Et artiklinomenklatuur ilus püsiks tuleks pikemad pealkirjad poolitada kahele reale, sealjuures mitte kolmele, sest pealkirja-teksti vaheline reavahe on erinev tekstisisesest. Teine rida pealkirjast on tegelikkuses niisiis esimene rida artiklist mille suurus on määratud large'iks ja värv mustaks.

6. Youtube Eventsi video laius on 260. Sul on endal mugavam videot embeddida kui sa youtubeis vajutad share, seejärel embed ja alla tekkivasse Custom lahtrisse paned laiuseks 260. Ta arvutab sedasi kõrguse ise ja annab sulle mugavasti hallatava koodijupi. (Muide! Paks laiskvorst ei tohi kopeerida eelmise youtube eventsi koodi - värk ei tööta vale suhtarvuga ja nii saad katkise youtube evendi ja kõigil on nõmedam olla.)

7. PS Ära nussi šriftiga! Ära isegi muretse ta pärast, lase tal automaatselt Arial olla, nii on kõigile parem. Kõigile.

Blogi kõige alla tekib ka permalink käesolevale juhisele for your referencing convenience.LUULEFORMAADI KROOMIPÕLETAMISJUHIS
  
VASAK LUULETUS

puud on hämarad
toad on hämarad


KESKMINE LUULETUS

ainult tühjus
ja see tühjus
PAREM LUULETUS

akendest sisse
praotada ust


Ja siin, koledalt lõpus, on koodijupp mis teeb pildi-teksti küljendamise maagiliseks.

Meelespea:
küljeriba flaieri laius: 294
youtube: 260

15 comments:

 1. Mine pu**i, see on küll kõige ägedam artikkel, mis kunagi tehtud on! Sellega lähme Pärnust kaugemale ka!!!

  ReplyDelete
 2. Sellega oleks võinud pma blogipidamist alustada.

  Mul on selline küsimus - oma äriblogi kallal pusserdades ja HTML-ist kahjuks ei midagi teades - miks osad pildid vahetavad ära parema ja vasaku?
  Ma annan käskluse left ja ta läheb left. Järgmist satsi uploadides on asi peeglisse läinud ja andes käsklust left, läheb pilt hoopis righti ja vajutades taas righti läheb ta lefti kuid mitte sinna kus eelmine vaid paar millimeetrit nihkesse.

  Võib-olla olen hoopis mina võlur ja peegelmaailma avastaja?

  ReplyDelete
 3. kas see kood mitte ei kao ära siis, kui sa alustad kohe kompõus mõudis kirjutamist? not sure tho, sest MINA see valge d pede ei ole, eksole.

  blogger on üldiselt teinud artiklite kujundamise täiesti inimvaenulikuks, testides aina ja aina sinu meelekindlust. ma arvan, et see on ka vastus mudlumi küsimusele. ta lihtsalt ei taha sinu sõber olla.
  aga see-eest pakub blogger palju armsaid väikseid salanippe oma blogi kujundamiseks, mis on väga lahe ja hasarti tekitav. aga need tuleb ise avastada.

  ReplyDelete
 4. st kunagi oli nii, et kui võtsid uue posti lahti ja hakkasid htmlis seda kirjutama, oli seal kood olemas ja sa said oma esimese tähe teadlikult pärast koodi sisse toksida. nüüd ei näita minul enam üldse mingisugust koodi? veider.

  ReplyDelete
 5. Ja kuidas teha nii, et kui ma kirjutan otse blogiaknasse, et tekst ei roniks piltide vahele vaid püsiks ühes veerus? Ei ole vist iial nii lolle küsimusi varem kuuldud.

  ReplyDelete
 6. Olulist riietuse kohta:

  - Hoida madalat joont. Rõivad räägivad iseenda eest!
  - Riietuda selle koha järgi kus soovite töötada, mitte selle järgi ,kus parasjagu töötate!
  - Hoidke oma rõivad korras!
  - Hoidke oma rõivad puhtad!
  - Ärge paljastage liiga palju!
  - Riietuge vastavalt kellaajale!
  - Ärge muutuge moenarriks!

  Riietuge iga päev nii, et see oleks igas situatsioonis sobiv!!

  Kui ...
  - soovite meelde jääda, siis erinege.
  - soovite äratada usaldust, siis sarnanege.
  - soovite rõhutada loovust, siis rikkuge mõõdukalt reegleid.
  - soovite rõhutada korrektsust, siis eelistage konkreetset siluetti.
  - soovite pälvida tähelepanu, siis valige puhtad värvid.
  - soovite turvaliselt varju jääda, siis valige neutraaltoonid.


  On asju, mis ei muutu kunagi:

  Inimesed hindavad teid alati Teie väljanägemise järgi!
  Korrektsest riietusest sõltub endast esmamulje jätmine!
  Kui riietuda kaastöötajate järgi ja lisada rohkem stiili, annab see teile eelise ükskõik millises töövaldkonnas!

  Väline visiitkaart:

  - Pakend pole kunagi tähtsam kui sisu. Ometi on tõsi, et koleda paki seest ei viitsita sageli ilusat hinge otsida.
  - Hoolitsetud välimus, kõige muu hulgas ka riietus, näitab lugupidamist iseenda ja teiste suhtes.

  Millal ja mida riietus räägib?

  - Rõivavaliku tähtsus on võrreldav visiitkaardiga. Mida vähem meist teatakse, seda valjemini kõneleb riietus.
  - Riietuse abil saab rõhutada soovitud omadusi, ent ei saa kunagi asendada nende puudumist.
  - Riietuse mõju kandjale ja ümbritsevatele on nii kujuteldav kui ka tajutav.

  Kuidas korrektselt riides käia:

  - Moemaailmas ei ole reegleid, vaid soovitused. Paindlik suhtumine ja praktilised kavalused aitavad alati kena välja näha (head riided, hea rüht, eneseusaldus).
  - Head riided on kvaliteetsed, kooskõlas inimese elustiiliga, ja istuvad tema figuuril hästi. Rõiva vastupidavuse tagavad korralik materjal ja õige hooldus.
  - Hea rüht on stiili juures äärmiselt tähtis. Rühikat inimest peetakse enesekindlaks, julgeks ja usaldusväärseks.

  ReplyDelete
 7. Ma ei teagi, netist leidsin. Tegelikult on see ZAUMi kodukord väga armas ja ainult tervitatav nähtus.

  ReplyDelete
 8. Mulle meeldis see versionks rohkem, kui kahtlane hiina tääg ka plakati peal oli.
  mljun

  ReplyDelete
 9. kiiizu!!!

  tegelt saab bloggeri settingute alt nii panna, et see tühi rida automaatselt tekiks

  ReplyDelete
 10. Moest ja enda eest rääkivast sisust korra kõrvale põigates tasub tähelepanu pöörata ZA/UM'i kui infokandja praktilisele poolele.

  Soovitan lugeda veebis küjendamise kohta:
  http://www.typographyforlawyers.com/
  http://webtypography.net/

  Pikkade artiklite loetavus muutub päris palju paremuse poole kui kasutada paari nippi lehte küljendades:
  1. Kõik artiklid oleksid vasakule joondatud (täisjoonduse puhul kipuvad sõnade vahed liiga pikaks venima ja lugemisel tekitab see asjatuid pause).
  2. Tekstiridade pikkus jääks 60 ja 80 tähemärgi vahele. Pikemate ridade puhul kaotab lugeja rea lõppu lugedes järgmise rea alguse ära. Pealegi on päris tüütu brauseri akent koguaeg väiksemaks muuta, et parem lugeda oleks. Asja päästaks kindla laiusega lehekülje mall.
  3. Abiks on ka nõks suuremate sisuteksti kirjatüüpide kasutamine.

  #outer-wrapper {
  text-align: left;
  font: normal normal 110% Arial, sans-serif;
  }

  … on juba abiks ;)

  ReplyDelete
 11. Nooooojah... aitäh muidugi, aitäh soovituste eest, väga kena teist, tõesti, siiralt, aga...

  Ühesõnaga: "jah, aga ei."

  Neid suhteliselt loogilisi nõuandeid järgides lõpetaksime me blogiga, mis näeb välja täpselt nagu kõik teised blogid. See on heade ja töötavate disainijuhiste probljema. Mulle on tähtis imetleda oma blogi, skrollida seda tohutut tekstimassiivi, samal ajal oma nibu hellitades. I would never exchange that for a couple of readers.

  Tegelikult ma tahaks teksti esitada hoopis tulpades nagu ajalehes, aga see on raskesti teostatav ja tehniliselt ebastabiilne lahendus.

  Aga aitäh tagasiside eest ikkagi. We'll think about it.

  ReplyDelete
 12. Kujundada saab ka nii kui eirata teadlikult ja süstemaatiliselt disainimustreid, mis lehe blogilikuks teevad. Kusjuures selle juures loetavust ja selgust ohtu seadmata. Kas tekstimassiivid on tõesti ainukesed kujunduslikud elemendid, mis veebizine'i/ajakirja/väljaannet blogist eristavad? Loomulikult tuleks lehekülge vaadata terviklikult.

  Kas siin ei ole ka kerge vastuolu, et kasutades Bloggerit (ühte suurimat blogimootorit ja -portaali) püütakse jätta mitte-blogilikku muljet? Kas selles digisfääris ei ole ZA/UM paratamatult blogi? Ühtlasi miks on blogikartuses valitud üks levinumaid Bloggeri malle?

  Ja pealegi kui kõige olulisem on ikkagi sisu, siis kas selle tarbimine ei peaks olema lahendatud kõige praktilisemal viisil? Parim kujundus võib olla üldse selline, mis infot tarbides täiesti märkamatuks jääb.

  Ei ole tahtnud kedagi rünnata (või kellegi ilumeelt kahtluse alla seada)… lihtsalt arutleda.

  ReplyDelete
 13. Juhin kaasvõitlejate tähelepanu sellele, et tühja esimese rea nussi pole enam, ärge jumala eest enam nussige sellega, seda pole vaja enam üldse pablada!

  ReplyDelete
 14. Samuti on nüüd automaatne maksimaalne pildi laius, all is well in heaven and on earth.

  ReplyDelete