Wednesday, August 24, 2011

Mõttetu on mõelda

  
Foto: M. Kasemets
Tervist, sõbrad, kaasvõitlejad, erapooletud ning vaenlased, tagajärjetu ajakirjandusväljaande "Müürileht" lugejad. 

Sven palus mul kirjutada aja vaimsest situatsioonist. Mul on hea meel, et ta seda tegi. Muidu ei oleks kirjutanud. Kaasajale on nimelt sümptomaatiline, et mitte millestki ei ole enam õieti mõtet rääkida. Kõik on muutunud retroks, kõik on läbi arutatud, oleks nagu tegude aeg, aga mida teha - ei tea. Kõigil on sellepärast halb tuju. Kõigil, keda ma tean. Ajalehtedes on ka ainult halvad uudised. Üldise tusameele lainest on fašistid uut jõudu leidnud. Fašistide poliitiline programm on mitte sallida homosid ja immigrante. Suhtumine homodesse ja immigrantidesse on juba ammust-aega poolitanud ka traditsioonilisi poliitilisi leere. Selle juures on kurb see, et homod ja immigrandid on makromajanduslikult ja ideoloogiliselt kolmandajärgulised, esteetilise kõlavärviga tegelased. Ainult natuke tähtsamad, kui tervislikud eluviisid ja puhta toidu söömine.

 Kriisi teise tulemisega on läänemaailm muutunud ebausutavaks. Nüüd teavad kõik, et valitsused trükivad mänguraha, nii palju, kui plaanikomitee parasjagu heaks arvab. Keegi ei ole antud olukorra üle rõõmus. "Innovatsioonist" rääkimine on muutunud absurdiks  Ilmne on see, et midagi peab muutuma. Pangahärradki teavad. On mõeldud välja paremaid plaane - sadade kaupa, - majandussüsteeme, mis paberil töötavad, paremini kui praegune. Ei ole välja mõeldud töötavat asendusprotsessi.
Sellega seoses on mingit vasakpaska ka eriti mõttetu rääkida. Alles paar aastat tagasi oli juba suur vasakjutu rääkimise festival, midagi ei tehtud ära, how the fuck should all these people redouble their efforts? Veits Manicsi "Lifebloodi" tunne tekib. Nad tegid selle pärast USA vägede Iraaki tungimist. Siis, kui enamus rokkrahvast mingit võitlemise muusikat tegi. "Lifeblood" oli nukker ning allaandev liftimuusikaplaat. Väga ilus sealjuures. "Oma 1998 aasta plaadiga "Know Your Enemy" ütlesime juba kõik ära. Hoiatasime. Te ei uskunud, ütlesite, et kõik on rahulik, olukord maailmas on stabiilne." Žižek muidugi ütleb, et revolutsiooniline olukord on nurga taga, aga sellega on see kurb asi, et revolutsiooniline olukord on juba hea seitsekümmend aastat nurga taga olnud.

Et siis, hea lugeja, ma soovitan sul jätkata selle tegemist, mida sa juba tegemas olid, kuni see muutub väljakannatamatuks või tuleb mingi parem mõte. 
See oli praeguse aja vaim, tänan väga. 

Martin Luiga


See siin oli suvelõpu Müürilehe juhtkiri.

10 comments:

 1. Ma müün siis prosse ja korterit edasi.Oli küll paar seltsimeest, kes soovitasid mul ka vahel midagi kirjutada. Seda ma varsti teengi, kuni see teile väljakannatamatuks muutub.

  ReplyDelete
 2. Ei ole olemas paremat süsteemi kui praegune. Praegune süsteem on fantastiline. Soovitan kõigile praegust süsteemi! Mul on hea meel elada imelisel ajal, mil kehtib selline oivaline süsteem.

  ReplyDelete
 3. Ei saa olla pühamaid ja õiglasemaid riigipäid kui hetkel valitsevad riigipead!

  Müürileht paneb selle ikkagi sinnasamasse numbrisse, mis nüüd tuleb.

  ReplyDelete
 4. Saabun varsti metsast ja avaldan Atrofeerunud Süda Kahe. Annan juba ette teada, et väga väikese veeväljasurvega alus see olema ei saa!

  ReplyDelete
 5. Kas sa teed oma raadio ka uuesti lahti?

  ReplyDelete
 6. there has never been a better time to do shitloads of acid.
  unfortunately, there has also never been a worse time.

  ReplyDelete
 7. No suhtumine immigrantidesse poolitab poliitilisi leere alles viimasel ajal kuidagi selgemalt, aga mitte ka väga selgelt.

  Kuni 20. sajandi kaheksakümnendateni pooldasid immigratsiooni peamiselt liberistlikud parteid, ametiühingud olid karmilt vastu ja leiboristid ja sotsialistid mõnevõrra vastu. Peamiselt "vaesuse import" ja "streigirikkujad" argumentidega. Praegu on argumentatsioonid muutunud keerulisemaks (ntx pooldada vaba liikumist, aga vastustada streigirikkumist ja seesama maailmarevolutsioonijutt on globaliseerumisvõtmes ka tagasi).

  Aga mõelda võiks seda, et kui valitsused trükivad mänguraha, siis äkki saaks sellest midagi kasulikku hoopis ehitada :) Ja innovatsioon, no paneks tehnilisele innovatsioonile pisut pidurit ja suunaks energia sotsiaalsesse?

  ReplyDelete
 8. Tunnen juba tükk aega, kui mõttetu on mõelda ja arutleda. Sellepärast olegi läinud üle tegutsemisele.

  ReplyDelete
 9. Muretseme sotsuaalse pärast, jaa, muretseme ja parandama, mõtleme, siis on parem. Jaaa.

  ReplyDelete