Wednesday, September 21, 2011

The HIVE


“The HIVE” on vihmases septembris sündinud artikkel, mis näitab tavaelu probleemidesse vajunud lugejale suurt pilti; seda, kuidas asjad tegelikult on.

Paljud teist seda ei tea, aga inimajus on salajane toime-mehhanism, mis koordineerib liigi tegevust eri indiviidide vahel ja mida me mõnikord aimame kui alateadvust, intuitsiooni, telepaatilist sidet või kõrgemat tahet. Me arvame, et me teeme kõike niisama, aga tegelikult viime me ellu midagi muud, mida võib ilmselt vääralt kirjeldada kui suurt kirjutamata plaani. Plaani sisuks on see, kuidas mingid teadmata seaduspärad juhivad Päikesest kolmandal planeedil tekkinud eluvormidest kõige intellektuaalsemat nii, et inimrass saavutaks järgmised eesmärgid:

1. Organiseerida kogu inimkond toimivaks võrgustikuks
2. Saavutada maksimaalne teadusliku arengu ja industriaalse võimekuse tase, kasutades selleks kõiki saadaolevad ressursse
3. Kui planeedi ressurssidest juhtub piisama, ekstrapoleerida elu ülejäänud Päikesesüsteemi ja Linnutee Galaktikasse
4. Watch C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate

See artikkel püstitab teesi, et me oleme kõik õnnega koos, kuna sattusime puhtjuhuslikult sündima ühte valitud generatsioonidest, mille jooksul selgub meie liigi võimekus seda missiooni täita ja võimalik, et paika kukuvad Galaktika tuleviku nurgakivid.

Inimkond on planeedil vegeteerinud juba paar miljonit aastat, aga pole kuni viimase ajani osutunud kuigi paljulubavaks eluvormiks. Miljoneid aastaid peale olulise intellektuaalse taseme saavutamist on ennast korduvalt lubatud viia väljasuremise äärele. 99,99% eksisteeritud aja jooksul ei saavutatud mitte midagi mõistlikku. Kõik muutus paar sajandit tagasi, kui avastasime fossiilkütused. Ja me saime vastu ootusi siiski oma šansi. Fossiilkütustest lukustasime me lahti sellise energiavaru, et aastatuhandeid paigas olnud looduslikud piirid varisesid põrmu. Rahvaarvu kahekordistamine, mis enne oli hea õnne korral võtnud sajandi ja tihti hiljem jälle taandarenes, sai toimuma aastakümnega. Keskmine isane, kes enne pidi olema rahul rauast kirkaga, sai endale külmkapi ja kahetonnise džiibi. Arvutused on ebatäpsed, aga hinnanguliselt on sellest hetkest inimeste arv tõusnud 10-20 korda, ja iga inimene sellest tohutult kasvanud massist on vähemalt 100 korda rikkam, kui siis kui protsess algas. Korruta läbi. Paari sajandiga!

Nende sündmuste käigus oleme pannud tähele, et meie planeet on lisaks fossiilkütustele ka muud moodi haruldaselt rikas. Lihtsa vaevaga saab kätte märkimisväärse osa Mendelejevi tabeli elementidest! Selline rikkus on Universumis äärmiselt haruldane. Niipalju kui mõistus on võtnud, on kõiki ressursse ka jõudsalt mõistlikul või vähem mõistlikul viisil rakendatud. Me ehitasime tunnelid läbi läbimatute mägede ja sügava mere alla, tegime valguse ja soojuse olema ka siis, kui Päike oli loojunud, tõusime sadu tonne kaaluvatel tiivulistel masinatel LENDU ja rajasime tuumaelektrijaamad, kus hoolikalt esilekutsutud reaktsiooni tulemusena tekib tohutul hulgal energiat peaaegu eimillestki.

Alguses, fossilkütuste käivitatud arenguetapi “Gaas Põhja” algfaasis, ei saanud me aru, miks muutus arengukiiruses algas ja millest ta tingitud oli. Ka täna on veel neid, kes räägivad tõsimeeli midagi tööjõuturu liberaliseerimise ja kapitaliomaniku investeeringute kaitse maagilisest mõjust 18. sajandi Inglismaal. Get real.

Nüüd aga, just nagu Totu N.Nossovi surematus teoses “Totu Kuul”, ei näi me aru saavat, et oleme Kuule kohale jõudmas ja kosmoselaev on võtmas orbiidil positsiooni sisse. Suure plaani üks peamisi alustalasid on: “Kuna iga planeedi ressursid on piiratud, tuleb ülaltoodud sammud üks kuni kaks võimaluse jooksul läbi viia maksimaalse võimaliku kiirusega”

Seda me oleme enesele teadmata ka teinud ja vaikselt on sisse lülitunud raketi telgsurvejõu-mootorid, sest lõppeks:

- Programm “kogu planeedi tiheasustamine vähima võimaliku ajaga” on samahästi kui saavutatud. Aastaks 2050 tõuseb planeedi rahvaarv eri hinnangute kohaselt 9,1-9,2 miljardi homo sapiensini ja stabiliseerub, 10 miljardini kasvamise tõenäosus sel sajandil on 25 protsenti, 12 miljardi tõenäosus on alla 3 protsendi. See on maksimaalne mõistlik kogus, keda riskivabalt ära toita jõuab. Ja et rahvaarv seal stabiliseerub, ei “kukkunud lihtsalt nii välja.”

- Paralleelselt populatsiooni sihtmärgi lähenemisega on alustatud ühiskonna toimimis-struktuuride optimeerimist. Näiteks, kunagi maapiirkondades elanud massid on koondunud linnadesse, kus indiviidid moodustavad efektiivse, mõtleva, tuksleva mesilastaru. 200 aastat tagasi elas linnades 3% inimestest, täna ca. 55% ja kasv jätkub. Maapiirkondade kultiveerimiseks jätkub tehnoloogia arenedes üha vähematest inimestest ja ülejäänud kogunevad kokku, et keskenduda punkt number 2-le.

- Kuivõrd rahvaarv läheneb planeedi optimaalse riskivaba maksimumini, optimeeritakse ka materjalikasutust. Viimastel aastatel oleme näinud, kuidas hoolimata paralleelselt rahvaarvu kasvuga jätkuvalt kiiresti kasvavast per capita digitaliseerimisest ja mobiilsusest, väheneb aastast-aastasse, näiteks, kokku toodetud ja kasutusse antud personaalarvutite ja autode arv. Juhus, ajutine langus majanduskriisis? – vaevalt.

- Metsadega on selline lugu, et kui kunagi likvideeriti esimene suurem jupp neist kütusena, siis nüüd tõmmatakse ülejäänud maha et viimastele saabunud miljarditele inimestele ja kultuurtaimedele ruumi teha. Suuremalt jaolt on see läbi viidud viimase saja aastaga, eelmise sajandi keskpaigas alles olnud metsadest on aastaks 2030 säilinud veel 10%. Mitte et eelmise sajandi keskpaigas veel väga palju alles oleks olnud. Täna on metsadega kaetud veel 30% maismaast, iga aasta on 0,3% vähem. Ei hoitud keskajal alles Inglismaa laasi, ei ole ka ekvatoriaalsetel vihmametsadel lähitulevikus muud oodata kui kirvest.

- Täna räägitakse planeedil veel kuskil 3000-7000 keelt, mis ka juba oluliselt vähem kui veel sada aastat tagasi, ja enamus neist on väheneva kõnelejaskonnaga. Aastaks 2100 on alles kirjasõnas kasutatud vormis ehk veidi üle saja. Juba täna räägib üle 50% rahvastikust emakeelena kokku ainult 6-7 keelt, üle 50 miljoni kõneleja on aga juba ainult 20 keelel. Miinimumlävi, millest alates algab kiire keeleline kollaps tõuseb kogu aeg, kui täna on see veel sõltuvalt piirkonnast paarkümmend tuhat kuni paar miljonit, siis koos ülalnimetatud protsesside hoogustumisega on see varsti igal pool paarkümmend miljonit.

Nimekirja võiks jätkata. Ei maksa arvata, et protsess on toimunud viperusteta. Ilmsemate lähimineviku ise-kodeerunud vigadena võib välja tuua näiteks liig agressiivses vormis tekkinud kristluse ja islami, meie geenide nõrgaks osutunud vastupanuvõime alkoholile, mõned veidi äkiliseks kätte läinud sõjalised konfliktid teadusliku arengu keskustes ja palju muud. Aga me oleme siiski vääramatult valitud kursil.

Siit ka üleskutse mõttekodadele, instituutidele, kolumnistidele, märsilohistajatele.

Protsess on isereguleeruv ja üle teie peade. Ei ole mõtet raisata energiat ja aega, et üritada päästa korallirahusid ja vihmametsi, säilitada eestikeelset kõrgharidust, turvata Galapagose kilpkonnade munasid või hoida hingitsemas pühapäevakoole. Nad on juba samahästi kui kadunud. Positiivse poole pealt, ennustused inimkonna nõrgast loomusest olid ennatlikud. Laialdane vaesus ja rumalus, raiskav materjalikasutus jne. on ajutised kõrvalnähud ja on juba möödumas. Neljaaastaselt lapselt te ju ei oota, et ta peseks enda järelt nõud või tulistaks seebimulli-püssi, arvestades, kui palju seebivedelikku homseks alles jääb. Mõttetu oli oodata seda ka eilselt ühiskonnalt.

Kui kvantitatiivsed eesmärgid on saavutatud tõuseb uuele tasemele ka ühiskonna efektiivsus ja esteetiline pale. Õhk puhastub, sest heitmeid ei ole, prügimäed kaovad, sest prügi ei teki, riikide piiridelt kaovad alguses sõjalised rajatised, siis kontrolöride putkad ja siis piirid ise, jalgpallistaadionite asemele ehitatakse midagi - mõistlikku. Nostalgikutele ma õndsat vanaduspõlve ei luba, sest lapsepõlve liivalossid pühitakse minema, aga kelle meel on avatud uuele: see saab kõik veel ikkagi väga äge olema.

Learn to overcome the crass demands of flesh and bone, for they warp the matrix through which we perceive the world. Extend your awareness outward, beyond the self of body, to embrace the self of group and the self of humanity. The goals of the group and the greater race are transcendent, and to embrace them is to achieve enlightenment.

Esimees Sheng-ji Yang
Kolmas planeet Päikesest, 2011

30 comments:

 1. Holy f**k! See progressipalavikuga tagasi ei hoia. Tänud panuse eest projekti ZA/UM September Overdrive. Katsun hiljem midagi natuke sisukamat ka öelda.

  ReplyDelete
 2. Ütle sa nüüd.. on siis inimene kõikvõimas või ei ole? Universumi koloniseerida suudab, aga Galapagose kilpkonna mune kaitsta ei suuda.

  ReplyDelete
 3. endofhistory-singularity-hivemind. your resistance is futile, senseless, and compulsory.

  ReplyDelete
 4. Ma olen Kosmosega ülesõitmise poolt. Sõida jah, Kalvet, neist litsidest kosmoselaevaga üle. Kuradi kilpkonnadest ja ülejäänutest ka. Selline Gordioni sõlme lõikamine põhimõtteliselt, veidi pehmem kui, kuid siiski võrreldav minu isikliku Ulme Lööb Litsil Suu Kinni lahendusega - absoluutse negatsiooniga.

  Sellise orbitaalbluusi viga on muidugi see, et vene eit kõngeb ja itaalia ärimees laseb ennast igavusest suhu, aga maailmavaim kehitab õlgu ja matustele ka ei viitsi tulla. Maailmavaim on nagu too mõtlev käsi, kes Civ-i mängu mängib. Või kes Alfa Centauris Morganiga kuskile kõrvalisse väikelinna Punishment Sphere-i ehitab ja siis kogu oma tohutu sõjaväe sealt supporti võtma paneb, et droonidega IGASUGUNE JAMA ÄRA LÖPPEKS, et nad ei vinguks vajaliku ja kõva sõja pärast. Nagu kamoon, mul on plaan tulistada inimteadmiste kogusumma ärkava tulnukjumala seenevõrgustikku, The Ascent to Transcendence - "no longer mere earthbeings and planetbeings are we, but bright children of the stars! And together we shall dance in and out of ten billion years, celebrating the gift of consciousness until the stars themselves grow cold and weary, and our thoughts turn again to the beginning." - nahhui sa lits hüppad oma mikrolaineahju pärast?!

  Teine viis asja vaadata on muidugi selline, et tegelik ajaarvamine käib inimeludes ja nende teineteise järel tulemise kõrval on mingid fossiilkütused või isegi kogu teadus lihtsalt üks järjekordne nälgiv kultuuriinimene, kellel inimelude järgnevus võib koheselt kraanid kinni keerata. Nii, aitab sellest pullist, tegime paarsada aastat, nüüd roni perse tagasi, järgmised tuhat teeme mingit muud värki.

  Ka ütleks Jaak Tomberg selle peale, et sa proovid "ajaloo punnvõrri käima tõmmata", aga ajalugu pole punnvõrr, prageu on postmodernism, postmodernism on sama kaugel suurest plaanist ja progressi-ideaalist, kui ameerika uus kosmoseprogramm (mingid erafirmad vist hakkavad saatma neid mingi kosmosesse kedagi tüüpe) Space Race'ist (10% SKT-st kosmose alla!) ja see olukord ei ole muutumas sellest, kui seda unustate sina või see vene tüüp, kes tõlgiti sirpi oma uus-futuristliku manifestiga - linkige keegi? ma ei mäleta, K-le meeldiks kindlasti.

  Aga fakki see Tartu kraede peen intellektualism kosmoselaeva huvitab?!

  Also. Mul oli kunagi plaanis kirjutada artikkel "Inimkonna maksimumprogramm", mis üritas kaardistada kõige hullemaid asju, mida inimesel oleks üldse võimalik univesrsumis teha, aga siis see vene futurist jõudis ett, tegi halvemini ära ja sai kuulsaks.

  Fuck you vene hipsterfuturist!

  ReplyDelete
 5. Awesome, see oli nagu Dr. Manhattani monoloog ajast, inspireeriv, lohutav ja väga hästi kirjutatud.

  Love the Chairman Yang quote.

  ReplyDelete
 6. Üks manifest on siin:
  http://www.vikerkaar.ee/?page=Arhiiv&a_act=article&a_number=5253

  Ma pooldaks sellist maailma, kus inimelude järgnevus, minevik ja olevik ei oleks vähemtähtsad kui uljas tulevikuvisioon. Ma olen oma isast jäänud 60ndate Horisontide peal kasvanud ja neelanud igatsorti ulmekirjandust,vaimustusega.

  Aga ma natuke kahtlen, kas eksistentsi mõte on tingimata ennast igale poole laiali külvata.

  "Olge viljakad ja teid saagu palju, täitke maa ja alistage see enestele; ja valitsege kalade üle meres, lindude üle taeva all ja kõigi loomade üle, kes maa peal liiguvad!"

  Võib-olla peab inimene iseenese sees suuremaks kasvama, enne kui ta ennast üle universumi laotab.

  ReplyDelete
 7. kõrvalmärkusena: Ma oleks nagu kuulnud Marsi koloniserimise plaanist surmamõistetud kurjategijatega, nagu vanasti saadeti neid Austraaliasse (ja enamik surmamõistetuid,kellele anti valik, surm või Austraalia, valis surma).

  ReplyDelete
 8. @Mudlum - Marsi koloniseerimine kurjategijatega kõlab natuke nagu Heinlein ja "The Moon is a Harsh Mistress", tõsi, Marsi asemel oli Kuu.

  ReplyDelete
 9. @M, in K-s defence..

  (ei tea, kas mul õnnestub uus segadusseajav üksikinitsiaalide süsteem populariseerida?)

  ...ta paistab pakkuvat, et rahvastiku stabiliseerumisele järgneb sellest massist midagi eetilist vormimise ajajärk, ning alles siis sõidetakse kõigest kosmoselaevaga üle. timeline on natuke segane selle koha pealt.

  ReplyDelete
 10. @ Mudlum,

  "Igale poole laialikülvamist" nõudev tingimus on, et ühel planeedil olemine on liiga riskantne (kogu aeg on olemas ajas kumuleeruv positiivne tõenäosus, et planeet hävib).

  See välja jättes, arvan samuti, et võib otse punkti 4. juurde suunduda.

  Ja isegi punkt 3. on veel kaua aega saavutamata, aega küll iseenese sees suuremaks kasvamiseks.

  @ Robert,

  Suures plaanis jah, praegu käimas on suuremaks kasvamise aeg, enamus õppimise ja loomise ajast on veel ees (kui tõmmata paralleel inimeluga).

  @ Mihkel,

  Suudaks küll, aga pole selleks ilmsesti loodud.

  ReplyDelete
 11. Aitäh artikli eest KK.
  Viskaks õhku asjaolu, et läbi teadaoleva ajaloo on üritatud ühesuse poole püüelda luues Kreeka-Rooma keisririike, Rahvasteliite ning eurotsoone. Artikli valguses võiks neid tõlgendada kui katseid realiseerida meelevaldselt KK kirjeldatud inimkondlikku tungi?

  ReplyDelete
 12. *Saksa-Rooma keisririik siis loomulikult, mitte Kreeka-Rooma maadlus.

  ReplyDelete
 13. Mudlumi lingitud Epsteiniga polemiseerisin mõned "Vikerkaared" hiljem: http://mihkelkunnus.blogspot.com/2011/08/suur-narratiiv-naljas-kiimas-ja.html

  Ma arvan, et on üpris mõtlemisväärne punkt: ulmefantaasiad parendavad ja ekstrapoleerivad vahendeid, aga mitte tahtmisi. Milline võiks olla maailm, kus inimesed tahavad hoopis muid asju.. milline võiks olla inimtahtmiste revolutsioon?
  (paljukest erineb kosmoserakett ja tähelennud igatusest tuunitud BMW ja reisivabaduse järele? ;)

  ReplyDelete
 14. Kõigi nende ülesvisatud hüpoteeside üle jõudsin voodis mõtiskleda.(loen neid nüüd hommikul, mõtleme ikka samas suunas, seltsimehed)

  Et on tekkimas multipolariseeritud ühiskond - ühtsuseni on veel pikk maa. tekivad suured vastanduvad jõukeskused - euroopa ühineb venemaaga, põhja ja lõuna-ameerika, hiina neelab alla ülejäänud aasia, jaapan lakkab olemast, islamimaad jne jne.

  Ja nimelt eriti nõus M.K. viimase väitega - milline oleks maailm siis, kui tahtmised oleks teised? Kui omamine ja võim ei ole liikumapanevad hoovad? Ilmselt on kõik seda meelt, et inimene tahab, et tal oleks hea, samas on see hea, mille poole ta püüdleb, suuresti kultuuriliselt määratletud.

  Rahvastiku plahvatuse põhjustas mitte fossiilkütuste kasutuselevõtt vaid suuresti nn 50ndate roheline revolutsioon, kui arengumaadele anti kõigepealt ravimeid - kui neid liiga palju nälga hakkas surema siis anti neile väetisi ja taimekaitsevahendeid ning paremaid viljasorte.
  Kas maailma pankrot võib olla humanismi tagajärg?

  ReplyDelete
 15. Äge artikkel ylerahvastumisest ja yhisvarast on bioloog Garrett Hardini „The Tragedy of the Commons“ (vt nt siit: http://www.sciencemag.org/content/162/3859/1243.full ).

  Kui see 60ndatel ilmus, siis oli see suht radikaalne ja tekitab poleemikat siiani. Nt arvas ta, et abort on suht ok asi ja humanitaarabi ei peaks kolmanda maailma riikidele saatma. Samuti peaks varanduse pärimine ühiskonnas toimuma nii, et kõige rohkem saavad andekad ja targad sugulased ja rumalamad jäävad pikkade näppudega.
  Oma kriitika saavad ka kohuse- ja syytunde mõisted (Responsibility is a verbal counterfeit for a substantial quid pro quo. It is an attempt to get something for nothing.)
  Uskudes, et inimesel peaks olema õigus ise otsustada oma surma yle, lõpetasid Garrett ja tema raskelt haige naine 2003. aastal oma elu enesetapuga.

  -LuTuf

  ReplyDelete
 16. http://en.wikipedia.org/wiki/File:Population_density.png

  ReplyDelete
 17. Puhtjuhuslikult sattusin ise uurima samuti rahvaarvu kasvu ning:
  viimase 150 aasta kasv on olnud pehmelt öeldes pöörane. Ning matemaatikud on seda kasvu üritanud iseloomustada funktsioonina ning nn eksperthinnang on, et rahvaarvu kasvamist iseloomustab funktsioon: y=e(astmes 0,012t) t- on aeg aastates ning e on Euleri arv (minu arust üks revolutsioonilisemaid avastusi teaduse ajaloos)
  Aga.
  Selle hinnangu miinus on see, et sellise funktsiooni kasv on lõputu. See tähendab, et inimeste arv ühel ajahetkel peaks olema lõpmatu hulk, mis pehmelt öeldes on võimatu.
  Viimaste aastatega on aga inimkonna kasv olnud eksperthinnangust väiksem; mis aga tähendab, et kasv pole eksponentsiaalne ning seega tekib üks hetk haripunkt. Ehk siis jõutakse maksimuminimeste arvuni, kus arv hakkab vähenema. Alguses aeglasemalt, hiljem kiiremini, kuni jõuab järgmisse haripunkti: nn miinimumi. Arvata võib, et see ei ole nullpunkt, kuid väga suure tõenäosusega tunduvalt väiksem, kui praegune number.
  Põhimõtteliselt oleks võimalik teha suhteliselt täpne prognoos, selleks oleks vaja vaid väga täpseid andmeid ning pööraselt aega, et arvutada :D
  Igal juhul oli minu point selles, et matemaatika on ikka väga cool ning arvust e peaks üks hetk siia pikema artikli kirjutama.

  ReplyDelete
 18. http://www.epl.ee/news/arvamus/uuenduskihuta-ja-tulevikuta-kultuur.d?id=58353180

  Berk Vaher, veidi samal teemal. Kuid postm-kumalt. Nails it on the head.

  ReplyDelete
 19. Ühesõnaga MK tahab öelda, et kui siiani kujutlus on tahte teenistuses olnud (kujutleme-ulmleme, kuidas olemasolevaid tahtmisi paremini realiseerida-disainida), siis vahelduseks võiks ka tahe olla kujutluse teenistuses (tahame teistmoodi, rakendame kujutlust tahte enese modifitseerimiseks)? Aga võibolla see ongi ulmekirjanduse ja kirjanduse erinevus?

  ReplyDelete
 20. Mudlum: "Rahvastiku plahvatuse põhjustas mitte fossiilkütuste kasutuselevõtt vaid suuresti nn 50ndate roheline revolutsioon, kui arengumaadele anti kõigepealt ravimeid - kui neid liiga palju nälga hakkas surema siis anti neile väetisi ja taimekaitsevahendeid ning paremaid viljasorte.
  Kas maailma pankrot võib olla humanismi tagajärg?"

  ***

  "When the system fails people, the bourgeoisie instinctively responds by blaming those people for being inadequate and supernumerary to the system's requirements. During the 1980s, when there was a wave of anger and horror over the famines needlessly blighting parts of the African continent, it was a polemical commonplace to blame overpopulation. Today, a disaster known euphemistically as 'climate change' threatens the lives of millions, particularly the poorest millions. Predictably, there are those for whom the problem is too many people. [...]

  What is driving 'climate change' is a particular kind of economic activity, not population growth. Lifestyles are important too. Those sported by the richest tend to exploit and run down our environmental life support systems the hardest. The carbon footprint of a multi-billionaire philanthropist is certain to be dozens of times higher than that of an African labourer. To put it one way, Bill Gates will emit more CO2 jetting to conferences on population growth than a coltan miner in the DRC will in is entire lifespan. So maybe Bill and Melinda shouldn't have any fucking kids. And, by the way, Bill needs that coltan miner, and the genocidal armies who ensure that the ore is delivered to western corporations such as Microsoft, so he shouldn't really get lippy about population growth."

  http://leninology.blogspot.com/2009/11/eco-malthusianism.html

  ReplyDelete
 21. Kliima soojenemise jutt on üks kattevari CO2 kvootidega sahkerdamisele. Ja see on rohkem usu kui teaduse küsimus. Üks tegus vulkaan ajab rohkem Co2 välja kui India.( lambist võetud võrdlus, ilmselt rohkem kui kogu inimkond) Samuti on kliima valdavalt maakeral läbi aegade olnud soojem kui praegu.

  Maailma ülekuumenemise tegelik oht tuleb siis, kui inimesed leiavad uue energia , mis lubab neil sama suure ja suurema populatsiooniga veel rohkem energiat tarbida. (vt toredat wikilinki sellest kuidas enamik maakera pinnast on inimestest täitmata)

  ReplyDelete
 22. http://blogs.telegraph.co.uk/news/jamesdelingpole/100017393/climategate-the-final-nail-in-the-coffin-of-anthropogenic-global-warming/

  ReplyDelete
 23. http://en.wikipedia.org/wiki/Scientific_opinion_on_climate_change

  ReplyDelete
 24. "There is no consistency to the arguments of the climate sceptics. Different arguments are deployed at different times, many of which contradict each other. They dispute whether global warming is taking place, suggesting that temperatures may be falling, yet also argue global warming is a good thing that will bring many benefits to human beings. They accept the science that increased concentration of greenhouse gases causes warming but argue that any warming taking place is caused by natural phenomena such as the activity of sunspots. They don’t dispute the increase in greenhouse gases in the atmosphere, or the role of fossil fuels in producing greenhouse gases, but argue that rises in carbon dioxide are a consequence of warming rather than a cause of it. They accept some global warming is taking place because of human activity but claim the impact will be negligible because factors such as aerosol particles in the atmosphere mitigate warming by blocking the sun’s radiation.

  In contrast the science of global warming is consistent. There is a “greenhouse effect”—certain gases can trap the sun’s heat in the atmosphere. Gases such as carbon dioxide, water vapour and methane do this. Human activity has massively increased the amount of “greenhouse gases” in the atmosphere. The burning of fossil fuels, which release carbon, and deforestation, which reduces the ability to absorb carbon dioxide from the atmosphere, has resulted in a 35 percent rise in the main greenhouse gases since pre-industrial times. Knowing this we would expect to see a warming of the atmosphere and the oceans. This has happened and is observable."

  http://www.isj.org.uk/index.php4?id=705&issue=129

  ReplyDelete
 25. Vulkaaniargument:

  http://www.skepticalscience.com/volcanoes-and-global-warming.htm

  Ja siin etteulatuvalt vastused kõigile sarnastele väidetele, mis võivad ette tulla, samuti eneseharimiseks, ja argumendid Endel Lippmaa demoraliseeriva mõju vähendamiseks:

  http://www.skepticalscience.com/argument.php

  ReplyDelete
 26. Alati leiab argumente vastu ja poolt aga mina kui mitteteadlane ja mitte kõiki maailma teadus- ja populaarteadus ja muid kollasemaid väljaandeid mittelugenud inimesena saan toetuda selles küsimuses usule ja ainult sellele.

  Ka mulle meeldis eelmine küljendus rohkem kui tekstiblokina küljendus, sest siis mul on tunne, et kõik kohad on kirjavigasid täis.

  ReplyDelete
 27. Ei pea toetuma usule, võib toetuda konsensusele. Sama lugu mis kliimamuutusega, oli kunagi, umbes 60ndatel, ka suitsetamise kahjuliku mõjuga. Nüüd me "teame", usume, et suitsetamine põhjustab vähki, isegi kui eluaegsest ahelsuitsetajast vanaisa on 90 aastane ja terve. See ongi konsensus.

  ReplyDelete
 28. Jah, teatud asjad võiksid ikka jääda Daily Telegraphi blogisse.

  ReplyDelete
 29. A salute to the consensus on my part as well. Kliimamuutuses ja selle inimtekkelisuses kahtlemine on ausalt öeldes kerge holocaust denier kõrvalmaitsega. Mitte väga vänge, mitte päris juudi vandenõu või Nibiru 2012 munamekiga, aga veidi ikka.

  Mis ei tähenda, muuseas, et saastekvootidega ei sahkerdataks, või et roheline mõttelaad ei oleks üleüldse üks kapitalinekromantia kauaotsitud südametunnistus. Hambad virna väiksed pihkurid, teie koristate nüüd ära selle pasa, mille teie vanemad ja vanavanemad kokku keerasid. Ja kui õnnestub - milles on õnneks põhjust kahelda - siis olete möödaminnes kõrvaldanud ka viimase tõsiseltvõetava vastuargumendi. Nüüd on peale kommunismi punaste trakside kapitalismi pükse üles hoidmas ka uhiuued rohelised traksid. Kui palju trakse peab ühtede pükste üles hoidmiseks kandma?

  Päris palju.

  ReplyDelete
 30. http://www.economist.com/node/21532246

  ReplyDelete