Wednesday, September 14, 2011

Music From The Kingdom Of Ends

  
Alright kids, it's early XXI century, 8 AM. („Gary! Unedited! ZA/UM productions!") The time has come to buzz out and watch the morning traffic pass behind my pale-beautiful window glass, simply feeling better than other people. ("ZA/UM productions! Helvetica! Sans-serif!") Oh my god, I'm so much better than you! I'm the L´Art de Martell to your Hennesy, the Carlton Corsair to your Schwinn mountain bike, my mind is a tender, exquisite thing, right here, it's right here behind these eyes, all glazed over by smooth ass minimal techno. Got my cup of Joe, got four cigarettes left, got the news off pitchfork.com: Swedish micro-house / cosmic-techno  / minimal artist Axel Willner aka The Field just released his third patch of songs! It's titled „Looping State of Mind“ and it's a STELLAR affair, so much better than his second, the disappointing „Yesterday and Tomorrow“ - title not confirmed, Wiki 'd break my stride right now - better by a margin akin to how much better I am right now, so much better than all y'all not trippin balls to this lush-ass HD rendering of the kind of hypnotic minimalism Willner's been known for since 2007s „From Here We Go Sublime“. 
  
Now with funk grooves and ghostly vocals!

Future Culture Elite of Estonia, we have been on the same relative level for quite a while now and I'd like to keep it that way. You better get some of dat shit in your skull right now, lest I zoom right past you on my silver rocket of looped oohs and ahs, thumping those soft beats all the way to Tau Ceti, swoosh, oh yeah! So much better. Listen to that glossy ass swell right there, oh yeah, track nr I Can't Be Bothered To Check Out Which Track Is Playing, you da best! You surely the best track thus far and every single one has been sooo good! 

Damn, I'm glad The Field got back to massaging my mind, man, this is some straight up sublime music right there! Got my faux hip-hop vocab all loaded up, ready to blow your mind with this blog review! Gonna keep it short and sweet for you, this has been The Field with „Looping State of Mind“, stardate: Sept. 14, 2011. Gonna dive into that last track alone, sans correspondence, gonna light up that last ziggy too!

10/10 
(Even better than „From Here We Go Sublime“!)

PS Ayo, ex girlfriend! Bet ya wish you were surfin my firmament right now, huh? Some o´ dat celestial wavelength / next level extreme genius flow, mobilizing an economy of sophistication and distinction, ethically supreme, adjudication from the Kingdom of Ends. But hey, no foul, I guess you might be able to eek out some meager intellectual enjoyment from those mediocre and evil minds you roll with now. Whatever, I'm cool. Got my blog right here, got my techno over there.


10 comments:

 1. Wow! What a fucking review Gary! You da souvereign of the Kingdom of Ends! Keep pouring that sweet chocolate all over my BRAIN!!!

  ReplyDelete
 2. + 24 from your homeboys at The Heavy Relativistic Ion Collider. Word up! (Pussy-ass Fermilab motherfuckers kan nach hause gehen!)

  ReplyDelete
 3. Thanks for all the love guys, couldn't do it without you! I won't forget you when I trancend.

  ReplyDelete
 4. Thank you so much Gary! I FUCKING LOVE these new beats! (And your clever little jokes!)

  ReplyDelete
 5. see juutuubiaken on mõnusalt mnml
  ml

  ReplyDelete
 6. Nonii, revu pole põhimõtteliselt revu vaid suvaline räuskamine. Tahaks lisada, et tegelikult see on peaaegu maagiline muusika. See eripärane efekt, mida "From Here We Go Sublime" lubas ja see teine album jättis täitmata, see on siin tõeks saanud. Paar tundi kuulamist ja ta on kuskilt mõtlemise tagatubadest kokku korjanud selle ununenud sinu, mis oli siis, kui sa olid 5-aastane ja tuijutasid oma lelusid vaibal, viitsimata nendega mängida. Ja kuidagi ok oli ka samal ajal, et nagu mul on normaalne juba, ma ei viitsi tõmmelda nendega, tuijutan niisama, õnnelik ja "rahulikult elevil", kui selline asi üldse enam võimalik tundub.

  ReplyDelete
 7. mul juhtus paar päeva tagasi selle albumiga täpselt selline "laman põrandal ega tee mitte midagi, aga olen selle üle väga õnnelik ja väga rahul ning kogu see tegevusetus on väga tegus" hetk

  ReplyDelete
 8. Tuttav. Eks Fieldi ja minimali üldse on juba parajalt üleintellektualiseeritud ka - see koht näiteks: "mobilizing an economy of sophistication and distinction" tuleb ühest vaidlusest mida ma Willneri kohta netist lugesin - aga ma ikka hea meelega paneks sinna natuke otsa veel.

  See, et tegevusetus võib tegus olla, nagu need kuidagi sagivad elemendid seal rütmisektsioonis, ja et elevus võib rahulik olla... ikka nagu tundub, et see muusika meenutab mingit unustatud meeleseisundit, mis näiteks tegevusvalmiduse, nüri igavuse või ärevuse varju on jäänud. Pole lihtsalt mingilgi moel rakendatavaks osutunud hilisemas elus. Too ümisev vatitupsutamine kaevab ta sealt vaikselt üles. Väga haruldane ja mõjus asi, pole asjata armastatud muusik.

  Kuigi: ta Von Krahli laivil olid nii hullud piiderjonkarid koos, et ma läksin enne seti algust koju ega pole enam klunagi von Krahli laivil käinud.

  ReplyDelete
 9. väga raadiolik, soe ja sahisev album, aga samal ajal on põhjaks see kõige klassikalisem the field. selles suhtes on albumi pealkiri väga täpne, the field ongi the looping state of mind.

  mu enda maitsele sobib "from here we go sublime" oma jaheduses ja puhtuses rohkem. selle albumi sahin ja soojus mõjuvad pigem segaselt ja muudavad närviliseks, nagu mingi kare ja torkiv riie naha vastas. samuti on 75% albumist igav vana loop.. ma isegi et ei suuda meenutada, mis täpselt seda igavust põhjustab. aga kahe avaloo bassid on head ja arpeggiated love'i on samuti huvitav kuulata. is this power tuleb väga hea lennukusega sisse.

  kummalisel viisil meenutab kenti viimast, "en plats i solenit". sarnased diskoviisid? ok, ega ma tegelikult ei tea muusikast eriti midagi.

  ReplyDelete