Monday, December 19, 2011

Nälg


Kaks nädalat pärast saksa uurimusgrupi avastust, et mitte ainult toitu süües, vaid ka toidu söömisele mõeldes rasvutakse - isegi kui ainult 10% intensiivsusel -, ei olnud ühtset rahvusvahelist positsiooni jätkuvalt kujunenud.

Esialgsed hoogsad rõõmuhõisked, et nälg on igaveseks kaotatud, nagu ka spirituaalsemad deklaratsioonid energiast ja kõige seotusest, olid vähemalt Läänes asendumas märksa segasema ja närvilisema seisundiga.

Mõned reaktsioonid olid kiired: välis- ja sotsiaalabi eelarved külmutati ajutiselt, toidusaated, -stseenid ja -arvustused toimetati meediast välja, avalikus kohas söömine kuulutati korrarikkumiseks.

Juba esimestel päevadel moodustusid tänavajõugud, kes rebisid maha need reklaamid ja sildid, mida kohalik võim polnud söögile viitavaks pidanud (loomad, talud, paljastatud kehad), korduvalt ka ette jäävate restoranide ja kohvikute vara rünnates.

Vastumeetmete kasutamist raskendas asjaolu, et toidust endast selle käigus mõelda ei tohtinud. Toidu söömisest, või "olukorrast", rääkimine oli nii eravestluses kui ka avalikkuses muutunud millekski sobimatuks, pääsmatuks, teist inimest koormavaks.

Olukord ise oli muidugi vältimatu, ja vaatas vastu peaaegu igast pilgust, ruumist, pealkirjast. Enamik inimesi olid siiski otsustanud oodata, kuni kõrgemalt selgem teadaanne tuleb. Oli praegu järelikult nii. Vaadati maha, söödi omaette, räägiti millestki muust.

Asutuste tasandil keskenduti positiivsetele meetoditele: tööpaigad täideti rahustavate piltidega, tänavad joviaalsete muusikutega, valitsus rääkis kindlatest edusammudest ja keskendumisharjutustest. Meelelahutus ja sport olid populaarsemad kui eales varem.

Aga keegi ei uskunud seda enam. Tehti kaasa, naerdi, kallistatigi, kuid mingi osa elust, mis oli seal varem olnud, oli nüüd kadunud. Maailma ääred olid välja lõigatud; igal inimesel, eraldi, üks ja sama kinnismõte, mida oli soovitav vältida.

Levisid kuulujutud. Kuidas ka uneajal võib rasvuda, kuidas inimesed olid toidule mõtlemisest sõltuvusse jäänud, psühhoosirisk, massirahutused, kuidas kuskil olevat võib-olla vaktsiin leitud. Kuidas valitsus rõhutab, et kõik on korras, ärge kartke midagi.

Oma keha ja mõistust hakati umbusaldama ja võõristama. Üha rohkemad kurtsid kroonilise iivelduse üle, alakaaluliste arv kasvas. Inimesed sulgusid oma tubadesse ("ainult kuni see mööda läheb"). Tänavad jäid vaiksemaks, tuled põlesid madalamal võimsusel.

Alles jäänud allikate märkmed muutuvad siinkohal lünklikumaks. Mainitakse ronge, piirikaitset, haigeid. Neljanda nädala keskel kirjeldavad mitmed sissekanded tugevat plahvatuste sarja, päev hiljem dokumentatsioon katkeb.

5 comments:

 1. Pildi ja teksti kooskõla on suurepärane, veel meeldib mulle, kuidas tekst viitab, viitab, viitab sellele, mis silmanurgast alati ära kaob, kui seda vaatama jääda.

  ReplyDelete
 2. Foto on Niki de Saint Phalle pargist?

  ReplyDelete
 3. Hästi kirjutatud, mulle meeldib. Meeldib see dokumentalisti kuivuse ja kiretusega kirjeldatud arusaamatu närviline õhkkond - esialgu naljakaski -, mingi jabur ängistus, mis eskaleerub painajalikkuseks, ja siis - võõrastav ja kõhe vaikus. Ilus.

  ReplyDelete
 4. Mulle ka meeldib see tekst. Tegelikult see tekst meeldib õige paljudele.

  ReplyDelete