Wednesday, February 22, 2012

Etteheiteid Kolleegidele

Kae kraami! Siin on kaanepilte mu sulest, käes hoidmisesks võid sa leida neid vastavatest poodidest ja kogudest. Ma sisu kohta suurt midagi kosta ei või aga kaanepilt on selline, tihtipeale küll küljendusest risustatud. Muide oled tähele pannud, kuidas need raamatud on tavaliselt kuidagi silma alt ära? Nad on natuke nurga taga ja justkui.. ära peidetud. Ulme osakond ehk koledate raamatute riiulid. Olete seal käinud? Näinud neid rämpspõnevikke mil filmiplakati imitatsioon softcover kaanel? Aga noid veelgi jubedamaid kohalike hakkajate käkerdisi? Tunned sa ära selle Sündmuste Horisondi tärnijubeduse, ilma rütmi või loogikata suuresti keset kaant lajatatud, maitsetu ja vulgaarne? Ja see šrift! Aga kas sul on juba meeles nende kohalike illustraatorite nimed, kes oma saamatute jõledustega maailma esteetilist kude nii edukalt solgivad, et nad kahe-kolme peale kokku on enam-vähem kogu ulmekirjanduse jälestusväärseks teinud?
Minul on.

Raamatupoes ma ulme osakonnas enam ei käi.

Täheaeg 10

Täheaeg 9

Charles Stross «Palimpsest»

Arthur C. Clarke «Comarre Lõvi»

Aleksandr Beljajev «Professor Dowelli pea»

Robert E. Howard «Bal-Sagothi jumalad»

13 comments:

 1. Enamasti, kui me emaga kusagil koledaid illustratsioone näeme, siis me viriseme iga viimase kui halvasti tehtud koha üle ja lõbutseme vähemalt 10 minutit selle kallal, kui halb see siis ikkagi on. See kaas on nii kole, et siin ei ole muud teha, kui raamat laual tagurpidi keerata.

  http://needread.files.wordpress.com/2011/10/vamps.jpg

  Sinu omad on muidugi kõvad.

  ReplyDelete
 2. Okei tegelt ma luiskasin ja mõtsin väheke dramaatiline olla, muidugi tuleb ulmeosakonnas kihistamas käia.

  Aga pärast on natuke vastik olla ka.

  ReplyDelete
 3. Minu viimase aja isiklik lemmik:
  http://pood.rahvaraamat.ee/Content/ProductImages/product_5/33/DIGI_9789949459933.jpg

  Eriti nukker on see, kui enam-vähem normaalne kaanepilt (nagu su Orpheuse sarja omad) on täielikult ära rikutud kasutades mõnda lustakat fonti, seksikat gradienti, põnevat mustrit vms.

  ReplyDelete
 4. võib ka nii, kuigi see pole ulme: http://www.raamatukoi.ee/cgi-bin/raamat?27797

  ReplyDelete
 5. Kuldsule kirjastuses ei ole üheksakümnendad läbi:
  http://www.raamatud.ee/product.php/0601344

  ReplyDelete
 6. et mis värk selle lõviga on?

  ReplyDelete
 7. Mis neil viga on, miks nad ei telli siis normaalseid pilte, on seal mingi loogika, et kallis vms? Või ongi nii halb maitse et Ilusal ja Juustul vahet ei tee?

  ReplyDelete
 8. Võib tõesti olla, et nii halb maitse on. Aga võib ka olla Mauno Kangro efekt. There's a word around town, et Mouno Kangro on selline vastupandamatu mõnuvend, et sa räägid taga viis minutit juttu ja tahad ise ka, et ta sulle aeda mingi plönni teeks.

  ReplyDelete
 9. No täpselt nii ongi. Mulle helistas ükspäev tundmatu number. Tahtsin kõne küll kohe ära lõpetada aga onu ütles, et chill ja kõik on safe, tahab aint mulle mingit koolitust müüa. Kuidagi jube mõnusa häälega oli. Pärast tuli muidugi välja, et Tauno Kangro ja nüüd kurat ongi neli plönni aias - teo seljas ratsutav päkapikk, steppi tantsiv taksikoer, hiigelsuur tihane ja pikutav Marko Reikop, kellest poole kere pealt saab pikutav Anu Välba.

  CK

  ReplyDelete
 10. A' hinnavahe saladusse ma eriti ei usu. Et oskamatu kunstnik ennast mingi, ma ei tea, kolm korda odavamalt välja pakub. Tundub nagu sügavalt arutu asi mida teha. Aga ma muidugi ei tea.

  ReplyDelete
 11. Ei nad ikka arvavad, et rahvas ostab kauni poolpalja naisega raamatut paremini ja sellepärast panevad O.henry kaanepildiks mingi kuradi brasiilia karnevali. Sellest algavadki kõik maailma hädad - tarbija (ostja) alavääristamisest.

  M.L.sen

  ReplyDelete