Wednesday, August 1, 2012

ZA/UM suvepuhkusel!

CHICA/UM, smartphone summer memories
Käesolevaga teatab ZA/UM, et läheb suvepuhkusele ning naaseb uue materjaliga täpselt 1. septembril.

Neil aga, kes suve senimöödunud osa jooksul ZA/UMist eemal olnud on (aga ka kõikidel teistel) palub ja soovitab toimetus tähelepanu pöörata viimase aja saavutustele kunstiosakonnas - ilmunud on kaks märkimisväärset postitust: Eesti parimaid tehnilisi joonistajaid Anton Vill ja tema visandid ning Aleksander Rostov ja kunstiprojektid.

Ja veel!

Juunist juulini oli eetris ilukirjanduslik projekt. Initsiaator JFL tutvustab lõigatud vilju:

1. Helen Hindpere "Kaadreid dokfilmile" 
Korralik Ida-Euroopa košmaar. Mänguväljakud roostetavad, paneelmajade trepikodades pole elektrit ja 90ndad... 90ndad ei ole lõppemas. Elatustaseme asemel tõuseb hoopis kummaline epideemia. Kohe läheb asi väga halvaks.  Sõjavägi tuleb tänavatele. Avalikus telepöördumises komandanditunni kohta lõikab peastaabi major endale noaga näkku. Naabrimamma lõikab endale noaga näkku... 
Tallinn, milles Heleni kavandatud sündmused aset leiavad, ei ole see umbne ja väike halvastivalgustatud elutuba nagu ta on siis, kui sa reede õhtul välja lähed. See on mõnus betoonine kriisiolukorra Vembu-Tembumaa, kus nurga taga on ootamas hulkuvate koerte kari ja lageda platsi peal saab kuuli. 

2. Siim Nurklik "::"
Lisaks loole endale meeldib mulle väga, et selle all on tänase seisuga ainult kolm kommentaari (sisuliselt üks). Tõsiselt underrated tekst - lendas üldiselt vist radari alt läbi aga läks sellest seeriast mulle puhtisiklikult kõige enam korda. Lühike kuid lihvitud ja terviklik kirjeldus kaasaegsest sprezzaturast - õukonnaelu läbi Instagrami filtri, kitsaste värviliste pükste ja vinüüliümbriste, mille taga on seesama värin, mis Castiglione-aegses aadelkonnas. Heitlikud tunded, sõitvad katused, vastavalt tagasisidele pidevalt muutuvad poosid. 
Dokumentaalne ent soe ja kuidagi heatahtliku tooniga tekst. Nüüd on vist ka õige hetk avaldada kahetsust, et omal ajal essees Snurkale sisse sõitsin. 

3. Minu enda "Hobulausuja"
Kuigi algselt seda eitasin, näen nüüd tõepoolest võimalust, kuidas siit võib-olla kunagi midagi veidi suuremat välja kasvatada. 

4. Martin Luiga "Valge pidal"
Üks meie aja relevantsemaid eestikeelseid mõtlejaid kirjutab: "Nii nagu mina sellest aru saan, on tegemist pigem essee piire nihutava essseistika kui ilukirjandusega. Mis pole mõistagi halb asi, esseevorm käib ilukirjandusest alati läbi, tihtipeale on esseesse libisemise kohad kõige mahlakamad osad ilukirjandusest. (Siia võib algusesse ja lõppu raamatukaanteks kujutleda mingeid ilukirjanduslikke kohti - tegelt sellised lausa VÕIKSIDKI olla siin, tuleks see pidali asi selgeini välja.) Essee ilukirjanduses on sellepärast kõva asi, et see on vabastatud "ajalehte kirjutatud essee" autistlikust eeldusest, et essee peab peab esitama autori arvamust. See võib olla lihtsalt diadaktiline kirjatükk, mingi mõttelaadi näidis." Mul jääb üle vaid nõustuda.

Ilusat suve, kohtumiseni esimesel septembril!

4 comments:

 1. Üks meie aja relevantsemaid eestikeelseid mõtlejaid LOL

  ReplyDelete
  Replies
  1. Nii see on:)
   Meie RK on meie aja relevantsemaid eestikeelseid mõtlejaid

   Delete
 2. esimese septembri lugu ootaks juba esimese septembri hommikul...

  ReplyDelete
  Replies
  1. ole nüüd, esimese septembri hommikul on ZA/UM aktusel.

   Delete