Wednesday, November 21, 2012

Eesti Suureformaadilise Fotograafia Ühendus avab näituse "Koosolek"PRESSITEADE

Neljapäeval 22.11.2012 kell 17.00 avab Eesti Suureformaadilise Fotograafia Ühendus Fotomuuseumi keldris „LEE“ näituse „Koosolek“. Näitus jääb avatuks 7. jaanuarini 2013.

Autorid: Romeo Koitmäe, Jako Krull, Janno Lepind, Ivo Luus, Oliver Moosus, Sten Oja, Jt Autor, Andres Palm, Vahur Puik, Mihkel Tammet, Sandra Verk, Tanel Verk, Enno Veereste, Tarmo Virves. Kuraator: Tanel Verk

Sada aastat tagasi oli täiesti tavaline, et päevapiltnik kingakarbi suurust fotoaparaati kaasas vedas ning musta lina alt “linnuke lendab!” hüüdis. Pildistamine toimus plaatkaameraga ning foto valmis reeglina kontakt-kopeerimise meetodil. See tähendab, et negatiiv pidi olema vähemalt sama suur, kui hilisem vormistatud töö. Tööstuslikult valmistati näiteks želatiin-emulsiooniga klaasplaate suurusega kuni 50x60 cm. Nii suuri klaasplaate veeti hobuvankriga.

Fototehnika areng on tänaseks päevaks kaamerad ja nende sees käiva valgustundliku materjali väga väikeseks muutnud. Film on professionaalsest fotograafiast peaaegu kadunud ning kasutusel on digi. Me oleme digitaalse fotograafiaga sedavõrd harjunud, et ei kujuta teisiti ettegi - igaüks võib endale lubada kaamerat, millega teha tuhandeid klõpse ja hiljem parimad välja valida.

Vanaaegse fototehnikaga katsetamine loob omamoodi väljakutse - iial ei või tulemuses kindel olla. Kui aga pilt õnnestub, on selles enamat kui jäädvustus! Fotomaterjal, eraldusvõime ning optilised eripärad loovad silla mineviku ja tänapäeva vahel. Käiku lähevad vanad fotokemikaalid, tehnikad ja unustatud oskused.

Eesti Suureformaadilise Fotograafia Ühendus on mitteametlik klubi, mille liikmed harrastavad just suureformaadiliste kaameratega pildistamist. Tegevus sai alguse internetileheküljel (www.flickr.com/groups/eesti_tasafilm), 2008. a suvel, kuhu katsetajad oma töid üles riputasid ja kogemusi jagasid. Korraldatud on ka mitmeid koosolekuid, mis on kõik toimunud Fotomuuseumis.

Näitus „Koosolek“ on ESFÜ esimene näitus, mis hõlmab ülevaadet autoritest ning nende tehnikatest. „Koosolek“ sümboliseerib ka taaskordset kokkusaamist, seekord ametlikumas ja vormistatud versioonis.

Info: Tanel Verk, +372 56 491 953, tanelverk(a)gmail.com

--

PRESS RELEASE

On Thursday, November 22, 2012 at 17:00 Estonian Large Format Photography Society is opening their first group exhibition “Reunion” at Tallinn City Museum Photo Museum’s gallery LEE. The exhibition is open until January 1, 2013.

Participating authors: Romeo Koitmäe, Jako Krull, Janno Lepind, Ivo Luus, Oliver Moosus, Sten Oja, Jt Autor, Andres Palm, Vahur Puik, Mihkel Tammet, Sandra Verk, Tanel Verk, Enno Veereste, Tarmo Virves.
Curator: Tanel Verk

Hundred years ago it was totally normal that photographers had to carry a shoebox size camera and pictures were taken on glass plate negatives, which often also defined the size of the final picture, as most of the photos were contact-prints of the negatives.

The development of photographic technology has dramatically reduced the size of the light recording material and also changed its’ nature. In professional use electronic image capture has replaced the silver-based photography. Digital photography is omnipresent and almost everyone can afford a camera with which it is not a problem to make hundreds of shots.

Using analog photography and historic methods is a challenge -- you can never be really sure about the result. But if it’s a success then it’s more than a captured image. The material, the resolution, the optic effects bridge history and today. For that you need chemistry and craftmanship almost forgotten.

Estonian Large Format Photography Society is an unofficial club, whose members practice taking pictures with large format cameras and have joined since 2008 in a Flickr group (www.flickr.com/groups/eesti_tasafilm). All their face to face meetings have taken place at the Photo museum.

“Reunion” is the first joint exhibition giving an overview of the different photographers and techniques they use. “Reunion” stands for another meeting this time in a more formal and organised form.

Info: Tanel Verk, +372 56 491 953, tanelverk(a)gmail.com

6 comments:

 1. KOOSOLEK mingi väga halb pealkiri ei ole.

  ReplyDelete
 2. EESTI SUUREFORMAADILISE FOTOGRAAFIA ÜHENDUS on ka hea rühmanimi. Kuidas koha peal oli? Ma magasin päev otsa.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Oi, nagu Ruudu jt esimene näitus, aga rohkem plaadikooki ja hambaorgi otsas juustu. Kõva.

   Delete
 3. Nagu tavaliselt - vein oli otsas ja kunstnikud purjus ning üldse oli saalis liiga palju inimesi ning ma ei saanud piltidest ka aru.

  KAUA VÕIB?!?!!!!

  ReplyDelete
 4. mitte enam nii tavaline inimene tänavaltNovember 27, 2012 at 11:08 AM

  meeldisid Žiguli ja Mosse. väga urban goes natural.

  ReplyDelete