Thursday, January 17, 2013

Etüüd: Autoriteet

SÖÖ
OMA
TATRA
PUDER
ÄRA.

Teadsa, mis muidu saab või? Teadsa, mis saab siis, kui sa ei söö tatrapudru ära ja ei lähe õhtul õigel ajal magama? Siis ei lähe mina ka õigel ajal magama õhtul. Mängin kuradi rallimängusid öö läbi. Lähen hommikul kell pool üksteist magama. Jepp, just sellel ajal, kui ma peaksin juba pool tundi tööl olema. Siis ma eksju järgmine päev tellin endale pere säästude eest mingi prostituudi. Lapsprostituudi, võib-olla. Hakkan teda oma toas kinni hoidma mingi. Päris vähe jälk asi mida teha mingi. Siis, onju, siis ma lähen vangi ilmselt. Töölt lastakse lahti. Emaga läheme lahku. Kodust jääme ilma, onju, sina jääd ka kodust ilma. Kõik hakkab tunduvalt halvemini minema. VAAT NIIMOODI ON SIIS, KUI INIMENE TEEB SEDA MIDA TA TAHAB AGA MITTE SEDA MIS TA KURADI KOHUS ON. Ma teeks seda ka, yo. Paneks küll sinu eest pea pakule. See õpetaks sulle midagi olulist inimeseks olemise ja kohuse ja vastutuse ja põhjus-tagajärje kohta. Või pohhui, anna siia siis. Küllap sa hakkad, hm, toidu väärtusest aru saama siis kui sa mingi vanem oled. Ja selline vaene. Ilma kohusetundeta ja puha, ilmselt ei koli kunagi kodust välja.

Mõnes mõttes see võib su seedimise mingi eluks ajaks perse ka keerata kui sind sööma sundida. Sundimine ei ole hea, yo. Kohusetunne tuleb inimese südamest ikka pigem. Fucking. Kui keegi tuleb kunagi ja ütleb sulle et sa teeks midagi, mida sa ei taha teha, siis näita talle mõlema käega fakki, ära mingil juhul tee seda jama. Will to power, tüüp.

Praegu tundub sulle megalt idiootne, eks ole? Aga hiljem, sõbrake, sa leiad valgustuse. Saad aru et nii ongi.

8 comments:

 1. "Kuna autoriteet nõuab alati kuulekust, peetakse seda sageli ekslikult mingiks võimu näitamise või vägivalla vormiks. Ent autoriteetsus takistab väliste sunnimeetodite kasutuselevõttu: jõu rakendamine viitab autoriteedi läbikukkumisele. Teiselt poolt ei sobi autoriteetsus kukku ka veenmisega, mis eeldab osapoolte võrdsust ja toimib tõestamise ja põhjendamiste kaudu. Väidete põhjendamise korral jääb autoriteet ajutiselt tagaplaanile. Veenmismeetodit kasutav egalitaarne korraldus vastandub autoritaarsele, mis on loomu poolest hierarhiline. Kui me üldse tahame autoriteeti määratleda, siis tuleb seda eristada nii jõu näitamisel põhinevast sunnimeetodist kui ka argumentidele tuginevast veenmisoskusest. (Autoritaarne suhe käskija ja kuuletuja vahel ei põhine mitte harilikul tervel mõistusel ega ka ühe poole ülevõimul, vaid käskijat ja kuuletujat ühendab hierarhia, mille õigsust ja legitiimsust mõlemad tunnustavad ja kus kummalgi on oma kindel koht.)"
  Hannah Arendt

  Mina söön putru igal hommikul :#

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ma tahaks ka igal hommikul putru süüa, aga ma ei viitsi. Hoidku, ma pole igal hommikul ülevalgi.
   Hannah on tark tüdruk ja autoriteet on cool. Also, šeff profiilikas. Also, tahaks, et Adam Curtis käiks ka siin kommenteerimas. Mihkel paneks tsitaadi ja Adam paneks BBC video.
   MLj.

   Delete
 2. Tegelt oli jumala mõttetu hüppama hakata selle tatrapudru pärast.

  ReplyDelete
 3. Arvasin, et äkki Luiga parodeerib isa, kes on väsinud lapse miljonile 'miksile' muinasjutte vastuseks vestmast ja proovib siis põhjus-tagajärjega. Laps ei feili enamasti küsimast MIKS ta peaks selle pudru ära sööma ja tõesti - miks ta peaks (sundimine on ju paha)? Aga siis käivitub kasvatusmütoloogia jmt jama. Mulle öeldi, et muidu neeger aafrikas nälgib, kui ma oma sibulat ära ei söö. Oma lapsele vestan vitamiinidest ja toiteväärtusest.
  Autoriteedi kehtestamisena etüüd ei veena, sest võimupositsioonilt ei laskuta selgitustesse. Eelviimasest lõigust ju ilmneb, et issi tahab lapsele lihtsalt öelda, et "see on hea sulle":)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Isa ütleb alguses: sa pead seda tatraputru sööma ja magama minema sellepärast et tema peab ka tegema neid asju, mida ta teeb, esitades sellist konfutsianistlikku vaatepunkti, et igaüks teeb seda, mis ta värk on, sest niimoodi on mõistlik ja stabiilne maailm. Siis vahetab isa järsult suunda ja ütleb, et tegelikult ei peagi seda kuradi tatraputru niimoodi käsu peale sööma ega üldse midagi tegema. Ja lõpuks ta lõpetab kaheti mõistetava mõttega - ehk siis, tema jutt - mõlemad pooled - võib tunduda iseenesele vastukäiv ja arusaamatu, aga tegelikult on see kõik tõsi/või siis et tegelikult on mõlematpidi suht idiootne tõepoolest, aga selline ongi asjade olemus.


   "Kui sa seda tatraputru süüa ei taha, kuku sinna vähemalt nägupidi sisse, ära songi seal niimoodi vissis näoga."

   Delete
 4. Why don't you brush your FUCKING TEETH and put your GOD DAMN PYJAMAS ON!?!?

  ReplyDelete
 5. "Go the fuck to sleep": http://www.youtube.com/watch?v=-ADF4iY7KCk

  ReplyDelete
 6. "There is nice things in the world and there is also suffering. You have to eat your suffering."

  ReplyDelete