Friday, November 29, 2013

Jommaijoo! (Hitid - 2012-2013)

Jommaijoo! On aeg lugejahuvile vastu tulla ja moodustada vahekokkuvõte siinse turuliidri parimatest paladest, järjekorranumbriga II. Seekord pakume tõelist vaimset sekserit, iga nõudliku maitsega kultuurihuviline leiab siit, mida põske pista, tähelepanelik jälle õpib, kuidas kohalikul kultuurimaastikul sõpru ja vaenlasi koguda - esindatud on terve trobikond arvustusi, millele omakorda arvustajatest puudust pole tulnud. Ei tule puudust ka följetonist, kalambuurist ja süngetest novellidest. Ja vahele, nagu ikka, fotograafiat ja kauneid kunste...


ASSA TUSS!!! City24 HEA KORTER (üürile anda)
Robert Kurvitz

See kuulsasse "Eesti vaese" seeriasse kuuluv üürikuulutus jäi sotsiaalmeedias (teenimatult) tähelepanuta. Daamid küll kihistasid, ent linki ei jaganud - tähendanuks see ju, et tuleb kogu sõprusringkonna ees "Assa tuss!!!" karjuda. Nüüd võime seda nautida salaja ja vähimagi sotsiaalse pingeta.


SA EI SAA SEDA KUNAGI
Martin Luiga

Paljudele sõpradele on Martin Luiga mehkeldamine parempoolse mõttelaadi ja täiskasvanuks saamisega muret tekitanud. Selle lühida ja humoreskse pala näol võime tutvuda uudse kapitalismikäsitlusega, kus põnev noor mõtleja võtab luubi alla ratsa rikkaks saajad, kes peedistavad sult sada euri välja - ettekäändeks aegunud "võla" mõiste - samuti leiab eristust mõnukapitalism, kus sa maksad, sest tahad maksta; ja nõmekapitalism, kus sa maksad, sest pead.

KRIITILIST KRIITIKAT
PÄRGADEGA PÄRJATULE
Martin Luiga 

Nüüd läheb natuke tõsisemaks ära. See on mitte-nii-vaimustunud arvustus Rein Raua raamatule, aga pöörakem sellegipoolest mossitused tagurpidi - naeratusteks! On siin ju see suvi nii palju poliitharidust viljelenud mõttekäike ja piruette! Kuigi nüüd tagasivaates võib viimane neist osutuda... ebataktikaliseks.


OOD JALGRATTALE 
Argo Tuulik

Automehhaanikust följetonist A. Tuulik ülistab jalgratast, kasutades selleks... no ma julgen öelda, et moodsa eesti keele kullastandardit ("anglo-ugri pidžinit"). Tema aukartusest antud sõiduki vastu õhkub midagi viikinglikku - nagu oleks velopeed moodsa aja Sleipnir, Odini kaheksajalgne ratsu. Proovisime seda Ekspressile pähe määrida, aga eks ka nende progressiivsusel on kuskil piirid. "Sisuliselt on jalgrattasõit improved walking" ja "Sul pole nii palju vaja, it’ll only confuse and anger you." Jne.

ÜHEST ÜKSINDUSEST
Helen Hindpere

Olete te kunagi kirjutanud brauseri otsingusse: "How to reintegrate into society?" Mina olen. Ega väga sisukaid vastuseid ei tule - pigem on nagu: fuck reintegrating into society. Võiks tulla see. Tegemist on äärmiselt kaalutletud kirjatükiga. See on täis võitlusvaimu ja lugupidamist inimkonna vastu, ent samas on verinoor Helen Hindpere ka ärapöördumise võimalusest kütkestatud. Ühesõnaga, saadakse aru, kui magusalt ja hävitavalt kutsub aastakümme, mille sa veedad oma ema pööningul, Second Life'is, või kus iganes mujal kui elu peolauas.

SUN GOES DOWN, TEMPERATURE DROPS
Robert Kurvitz

Vot see on üks tõeliselt ilge hipsteri kirjatükk. Võib-olla kõige ilgem, mis meil kunagi ilmunud on. Verejanuline žižeko-hegeliaan, antisemiitlik rassist, videomänguhuviline - no mida veel! (Issand tule appi, kristlane vist ka!) Siin jagab eesti kultuuri Darth Maul, va Kurvitzapoiss, oma Cosmopolitani stiilis nõuandeid, kuidas ideoloogiliselt cutting edge olla. Khm... esimene kommentaar ütleb: "All hail lord Satan! Yours is the world for ever and ever."

TÄIELIK TRAGÖÖDIA 
Martin Luiga

Ja nüüd midagi mõnusamat. Lugege kindlasti läbi see kindlasti-mitte-polariseeriva mõtleja Martin Luiga järjekordne laineid löönud revu-laks, kus ta saadab No-teatri sinna, kuhu No-teater eesti poliitika saatis. Ja siis ütleb, et nad on... no loeme siit, mistand ütleski... tohoh-tonti! Ei kannata digitaalset trükimusta. (Mõni mees on ikka erapooletu mõtleja seisukohast viimast välja pigistamas :D)

TALLINN PIMEDUSES
Janno Lepind

DJ-instinkt käsib fotosid vahele näidata. Voila! sellised impressioonid meie pealinnast. Just siin - Lepindi meisterlikult kontrastse ilmutuse valgel - soovitan kaaluda muidu napakana kõlavaid sõnu "Tallinn - kus hea ja kuri peavad oma viimse võitluse". Turismislõugan talvekuudeks, ma arvan. Tallinn, sa meeldid mulle, aga tihtipeale tahaks välja kihutada, 200 km tunnis nagu Taty.ARMASTUS JA SURM -
 "Puhastatud" ja "4.48 psühhoos"  
Mudlum

Ei meeldi nendele Luigadele see teater. Kuradi teatrivaenulikud inimesed, käivad ja vaatavad, aga välja ei kannata. Ei karmi ega leiget tõde, kuigi tõdede diapasoonis on Sarah Kane kindlasti see karmim. Naisterahvas kirjanikunimega Mudlum kiirreageerib Von Krahlis nähtule oma isikliku käsitlusega armastusest. Talle ei meeldi selline armastus - valus ja süüdistav, psühhootiline armastus. Kõik-või-mittemiski-armastus. Kellelegi ei meeldi, kõigil on mõnus lugeda.
s

KUIDAS MA EUROOPASSE TÖÖLE EI LÄINUD
HH

Ei taha mitte tööle minna need luuletajad ja filosoofid. Isegi kui Brüsselisse (!!!) kutsutakse. Ei kõlba, peab ennast õllelurrist täis jooma ja "irooniliselt" tööintervjuule minema. Ühesõnaga, see siin on üks igavesti vahva lugu sellest, kuidas üks noor ja kõrgelt haritud eesti naine saab UNELMATE PAKKUMISE ja loobub sellest kergekäeliselt. Võta õppust, ori.
(Ekspressist tuldi kah küsima, aga vot ei andnud! Kui "Ood jalgrattale" ei kõlba, siis ei kõlba see ka.)

FULL-CORE RIIGINIHILIST 
Martin Luiga

Inimsuse ajalugu ei tunne ropumat teksti kui "Full-core riiginihilist". Siin viitab ropendamine millelegi tõelisele, tõe tabamatule tundele. Ja oi ta on leidlik! Peaaegu üliinimlikus enesekindlushoos said need read RIIGIRAADIOS ette loetud, autori enda suust. Kahjuks polnud saade laivis ja pärast tsensuuri jäi "Full-core riiginihilistist" alles ainult morsekood. Muuseas, novelli sündmustik leiab aset sellessamas maailmas, mis "Püha ja õudne lõhn", va Kurvitzapoja debüütromaan.

ASTMELINE SUPREMATISM
Ruudu Ulas

Samal ajal, kui kõik teised käivad ringi ja hellitavad üksteise kotte - kui "tasemel" nende tekstid on ja millised "ilukirjanikud" nad on - läheb Ruudu Ulas ja kütab tselluloidile sellised asjad. Kuskil Poolas vist. Jommaijoo, mis pildid, JOM! MAI! JOO! Mingid fantoomid, raisk, laskuvad treppidest, vihmavarjud käes, betoonsõrestik murdub kubistlikult, kaldus
horisontaalne valgusvihk paistab läbi topeltheeliksi. Mõõdutundetu teema. Jommaijoo.

SIIM NURKLIKU "::"
Siim Nurklik

No ja siis lõpetuse alguseks üks tekst, mis valmis - pane hästi tähele - meie "novellivõistluse" käigus. Võistluse nimi oli "Ilusate inimeste haigus" ja see oli üks paras õnnestumine ja ime, vot mis ta oli. Lotmani "Hobulausuja" ja Hindpere "Kaadreid dokfilmile" olid sealt. Aga see elektrooniliselt minimaalne tükike jäi närvidelekäival kombel tähelepanuta. Siin räägib Nurklik moodsast kuulsusest, nagu see oleks renessansiaegse sprezzatore naasmine. Üks tõeliselt ilge ja kinnisideelik õukonnamäng. Või mingi veelgi värdjalikum konstruktsioon.

TÜDRUK JA ŠAAKAL
Jüri Franciscus Lotman

Türakotid krigisesid midagi keeletoimetusest, nagu nad alati teevad. Jätsid tähelepanuta, et Franciscus Lotmani "Tüdruk ja šaakal" sisaldab üht parimatest action-stseenidest, mis eesti keeles kirjutatud. Ja sellele paneb jah-sõna alla mees, kes on kirjutanud teiseks parima, jäägu ta nimi veel varjudesse. (Mait Vaigule raskelt meeldis, though) See lugu räägib ühe tüdruku ja temaga sõprust sobitanud šaakali teekonnast läbi sõjast räsitud Côte d'Ivoire'i. Ilged tillukesed metallitükid vilisevad läbi õhu, võõrad lilled õitsevad, elu on midagi väärt.

Bonus track for the local market:
VISIOONIDOKUMENT

Ise arvame, et belletristiliselt keskpäraseks jäi, aga rahva ajas pöördesse. Tuntud ajaloolase ja poliitiku poeg postitas vastuseks sada aastat vana ajalehe ja täägis sellel ära 12 inimest, kellest ta ühtegi ei tunne. Rasmus Kaljujärv kleepis endal suu kinni - appi, Rasmus Kaljujärv ei saa enam rääkida!!! get that thing off him!!! - suure peaga tilluke mees, kellele meeldib Deleuze, kleepis endal suu kinni. A real who's who list of suu kinni kleepijad, ma ütleks. Practically anyone who's anyone kleebib endal see sügis suu kinni! Kui nüüd McGyver veel ka endal suu kinni kleebiks võiks öelda, et MOVEMBER on võtnud pöörde süngema suunas.

Kleepige järgmine kord endal persekannid kinni.


16 comments:

 1. Hommikul enne tööle minekut tegin kiirelt lahti... ja tuju terveks päevaks hea! Jõudsin piiluda vaid esimest lugu, no naera pooleks! Hea eesti huumor, hea eesti elu!
  Pealegi tundub, et mõnusat lugemist jätkub terveks nädalavahetuseks. Tõsisemad, pikemad, tekstid võtavad ju aega...Aitäh!

  ReplyDelete
 2. Kes küll seda paska loeb?

  ReplyDelete
 3. Mina. Lugesin Alan Adojaani raamatu läbi ja nüüd loen seda ka veel peale, koju minnes ootab mind üleeelmine nädal tellitud Sirp postkastis. Meelega hommikul ei vaadanud, mis esikaanel - tegelikult unustasin. Ma loen ka anonüümseid, suure mõnuga. Minu jaoks on enamik kirjutajaid anonüümsed, sest ma ei tea neid ei nime- ega nägupidi, inimpidi rääkimata. Täiesti anonüümsed, võiks öelda isegi, et mul on ambivalentsus nende isikute suhtes, aga näed - miskipärast huvitab, mis nende sõrmedest välja tuleb, olgu see siis kirjatükk või regenereerumine.

  ReplyDelete
 4. mulle meeldib kuidas kultuurirahvas arutas mida tähendab ZAUM. räägiti mõistuse tagusest ja siis mõistuse eest.
  kui tegelikult tähendab see vaid: forum

  ReplyDelete
 5. Mis on, tibukesed, jälle tuli püksi? Pole midagi, emme kohe pühib ära.

  ReplyDelete
 6. a mõnitage siis juba põhjalikumalt: personaalselt igaüht, kes seal kinniteibitud suudega fotodel on ja siis veel fotograafe ka. ja siis veel kõiki neid, kes teile ei meeldi (päris huvitav oleks seda nimekirja näha, kuigi vist tuleks pikk teine). ja nii edasi kuni lõpuks olete järgi ainult teie - tõelised kangelased

  ReplyDelete
 7. loomulikult tuleb naeruvääristada kõike, mis enne tehtud. alustada täiesti algusest. koopamaalingutest näiteks - järsku tuleksid need teil kuidagimoodi välja.

  ReplyDelete
 8. Tõesti, kõikidele tuleb praegu üllatusena, et zaum sai kogu loost vaid oma ilmapildile kinnitust.

  ReplyDelete
 9. Zaumnikud oskavad üllatada oma madalusega.

  Nii väikestest inimestest pole isegi kahju enam.

  ReplyDelete
 10. madal, aga anonüümselt karjas ulguda on paraku madalamgi veel. kaotajal on õigus kibedusele või mis see šotlaste või kelle vanasõna oligi

  ReplyDelete
 11. Mulle see JF Lotmani artikkel tuletas kangesti Jaan Kundlat meelde ... mõni vastulause/enseõigustus no kohe lihtsalt ei õnnestu.

  Jaan Kundla teine katse siiski õnnestus - aga zaum? Oo mu noored revolutsionäärid, millal õpite mõtlema poosist kaugemale?

  Parimat lootes

  teine noor

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jää vait.

   Kolmas noor.

   Delete
  2. ideoloogia nah. pärast noorte revolutsiooni, üheksakümnendatel, oli kahekümne seitsme aastane inimene vana nagu muld. kõik paremad asjad pidid tehtud olema, hea kui tööle said.

   Delete
 12. Yep, lemmikud. Tore, et tagasi olete :3.
  Või noh, mitte et keegi kuskil väga ära oleks käinud.

  ReplyDelete