Wednesday, November 20, 2013

Liikumise ZA/UM pöördumine


Robert Kurvitz ja Martin Luiga on kohtunud ainult Toomas Väljatagaga. 

Kaur on üks meist ning tema on tegelenud suhtlemisega. Ta on algusest peale olnud innustatud meie mõtetest, sest meil on väga palju vajalikku öelda. See on hästi dokumenteeritav kogu viimase aasta vältel. Kõik teised inimesed on tegelenud ainult sisulise tööga. Initsiatiiv ei ole tulnud võimukoridoridest alla, vaid Kauri vahendusel alt üles.  

Me ei ole poliitiline liikumine. Me oleme kultuuriline liikumine. Meil on väga sisulised sõnumid Eesti kultuurielule, mida ei oleks saanud väljendada artiklis "Kultuurimonopol" kirjeldatud paradigma sees. 

Meid on sildistatud marksistideks, trotskistideks, fašistideks, küünilisteks 90ndate ärimeesteks ja argpükslikeks süsteemi kaitsjateks. Need on vastassuunalised sildid ning just see näitabki, et meie sõnum ei ole poliitiline, veel vähem päevapoliitiline. Meie seas on nii noori finantsinimesi ja ettevõtjaid kui ka kodanikuaktiviste, püsiva töökohata kirjanikke ja kunstnikke. Ühendavaks on ainult usk Eesti kultuuri. Kõik meie tõekspidamised on kantud parimast põhiseaduse vaimust.  

Sirbis, mis ilmub 29. novembril, toome välja oma nägemuse teemadest, mis Eesti Vabariigi kultuurielus püstitamata on. 
Teemad on fundamentaalsed, mitte päevapoliitilised, ega kao kuhugi. Me ei ole naiivsed revolutsionäärid, kes loodavad suuri paradigmaatilisi muutusi kohe. 
Kuigi sündmustega alanud diskussioon on erakordselt vajalik, kannab see reaalset vilja pikkade aastate ja aastakümnete pärast. 
Me tõstatame need teemad. 

Loodame südamest, et sündmused ei ole mõjunud liigselt kellegi tervisele. 

Meil on kahju PÖFFist, mis on sündmuste käigus teenimatult varju jäänud. Need inimesed, kes diskussiooni aktiivselt jälgivad, on need, kellele too festival on suunatud. 
Palume külastada jälgimise kõrvalt ka festivali. Olge mõistlikud ja kultuursed inimesed, palume mitte boikoteerida Eesti kultuuri!


ZA/UM

114 comments:

 1. Sõnumeid saab edastada mitmeti, samuti tõstatada teemasid - näiteks kirjutades (ajalehe)artikleid
  Teie otsustasite demokraatlikust protseduurist mööda minnes üle võtta ajalehe ning nüüd õigustate oma teguviisi üsna koleda demagoogiaga. Uue sirbi boikoteerimine ei ole kindlasti sama mis eesti kultuuri boikoteerimine. Boikott on igati mõistlik ja tsiviliseeritud teguviis tekkinud olukorras. Seda peaks näitama teile ilmselt ka paljude ja sealhulgas paljude üsna noorte autorite viisakas keeldumine koostööst uue lehega. Ehk oleks teil mõistlik ning viisakas nüüd toimetusest lahkuda ja enda järel uks tasakesi kinni panna ?

  ReplyDelete
 2. Mitte midagi ei ole toimunud ebademokraatlikult, kõik on toimunud vastavalt Eesti Vabariigi seadustele.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Siis on teil demokraatiast küll äraspidine arusaam. Sirbis toimunul pole midagi ühist demokraatliku ja seadusliku protsessiga, kuigi teie soosijad reformierakonnast on selle nimel nõus mängu panema oma poliitilise renomee - valetades ja vassides Sirbi teemadel. Noh, mul ei ole midagi selle vastu, et nende reiting aina langeb.

   Delete
  2. Palun tutvuge Eesti Vabariigi töölepingu seadusega, siis rääkige.

   Delete
  3. Ei ole enne kuulnud, et kuskil seaduses kirjas on, et ühe riigikontori korraks toolile lükatud kt. saab kogu oma "suguvõsa" kaasa võtta.

   Delete
  4. Kusjuures selle asja võiks mõni asjalik jurist üle käia küll. Täitsa võimalik, et siin tehti kiirustades mõni viga. Avalikkuse ees nimetatakse koondajaks Kaur Kenderit, kes ei olnud töölepingut koondamisteadete kätteandmise ajal veel ise allkirjastanud. Koondatud võiksid tasuta nõu samiseks pöörduda näiteks ametiühingute vmt. organisatsiooni poole.

   Aga lõppkokkuvõttes ei ole see asja tuum. Väites, et lugege seadusi ütleb ZAUM meile lihtsalt - LET'S JOKK.

   Delete
  5. siin ei ütle ju ZAUM midagi, mingi anonüümne tüüp (nagu minagi, haha!)?

   Delete
 3. naiss koomikute bande. see "Kultuurimonopol" oli päris lustlik demagoogia. aga see, et te tegelikust probleemist mööda vaatate ja peksate sama joru, mis reformierakond, vähendab teie tõsiseltvõetavust ikka mitme pügala jagu.

  ReplyDelete
 4. "...sest meil on väga palju vajalikku öelda." Jesver, kes on takistanud seda seni siis ütlemast (loodan, et vastuseks ei ole: peavoolu-establishmenti kultuuriline paradigma); nii visioonidokument kui siinne pöördumine paraku viitavad pigem vastupidisele, öelda on väga vähe; mu siiras kahjutunne.

  ReplyDelete
 5. Ja oma järgmises pöördumises võiksite ka midagi sisulist öelda, see ei tuleks kah kahjuks.

  "Kultuurimonopoli" artiklis ei kirjeldata mingit tänase kultuurielu paradigmat, vaid pigem esindab see nomenklatuurse revolutsionääri stampparadigmat, millest juhindudes korratakse kanooniliset iga hakkaja revolutsionääri stereotüüpseid arvamisi. Kõige iroonilisem selle teksti juures on, et temas puudub igasugune revolutsiooniline sisu. Tehtud, nähtud - igav.

  ReplyDelete
 6. JF Lotmani artikkel ei kannata paraku tõepoolest kriitikat. Sirp, mis on killuke Eesti kirevast kultuurimaastikust, sildistatakse establishmnediks (hoolimata sellest, et Sirp oli eelkõige kultuuri kajastaja ja vahendaja) ning mille sisu oli määratud hulgast inimestest, kelle palgatöö polnud kindlasti mitte Sirpi kirjutamine. Sirbi põhimine kriteerium oli teksti kvaliteet, sisu oli ikka kirjutaja määrata (teadusest kunstini, ühiskonnaanalüüsisist teoloogiani, eks).

  Ja kuidas lõppeb käesolev pöördumine: "Olge mõistlikud ja kultuursed inimesed, palume mitte boikoteerida Eesti kultuuri!"
  Nüüd, see uudne Sirp on siis Eesti kultuur, jah?
  No pardon... ja pärast seda, kui eelmisest toimetusest on jõuga üle sõidetud, siis, SIIS hakatakse paluma mõistlikkust ja kultuursust.

  Kui Sirpi taheti muuta (isegi radikaalselt muuta), siis ehk oleks olnud kena pisut laiemapõhjaline arutelu enne, või ei?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Oot, kas ma olen ainuke, kes loeb fraasist "Palun ärge boikoteerige eesti kultuuri" välja palve, et palun ärge boikoteerige PÖFFi ja muid sarnaseid (s.t. "ärge vaikige PÖFFi surnuks"), eriti kuna see paikneb lõigus, kus ainult PÖFFist räägitakse? Et arvake Sirbi juhtumist, mida tahate, aga ärge unustage PÖFFile (ja muule Eesti kultuurile, mis parasjagu käimas on) tähelepanu ka pöörata?

   Delete
  2. Nii võib tekstist aru saada küll -. Sellisel juhul on tegemist kõrvalepõiklemisega ja täiesti juhuslikult parajasti toimuva, asjaga seostamatu kultuurisündmuse sissetarimisega enesekaitseks.

   Delete
 7. ... ja siis veel - pärast tankiga ülesõitmist - teha nägu, nagu teile läheks korda kellegi TERVIS - jube huumor:)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Loodavad, et vägistatu tõuseb voodilt ja leiab, et polnud vigagi...

   Delete
 8. "olge kultuursed" kõlab antud kontekstis küll täiesti märkimisväärse mõnitusena ...

  ReplyDelete
 9. teist kõikidest sõidetakse varsti tankiga üle, kui kaur kender ei sõida siis elu sõidab! sõidab silme eest läbi samal ajal kui sa kused.

  ReplyDelete
 10. "Meil on väga sisulised sõnumid Eesti kultuurielule, mida ei oleks saanud väljendada artiklis "Kultuurimonopol" kirjeldatud paradigma sees."

  Näiteks see lause oli täiesti sisutu sõnum (täpsustan: suured ja mittemidagiütlevad sõnad ning eitus)

  Blogiruumi on ju küllalt! Mis need "väga sisulised sõnumid" siis on?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Siinkohal peetakse silmas seda, et neid "väga sisulisi sõnumeid Eesti kultuurielule" saab nyyd väljendada tulevastes Sirbi numbrites.

   Delete
 11. Hämmastav jutt. Mis mõttes ei ole saanud oma sisulisi sõnumeid „monopoolse paradigma“ sees väljendada? Tahaks näha neid sõnumiga artikleid, mida Sirp, Vikerkaar, Akadeemia või Areen pole avaldada võtnud. Või on mõeldud seda, et „artikli“ vorm iseenesest on monopoolne paradigma, mis eeldab teatavat kirjaoskust ja loogilist mõtlemist? See ei saa jälle paika pidada, sest Jüri Franciscuse ääretult ebaloogiline jutt trükiti peavoolu meedias ära. Ma ei hakkaks seda siin üksipulgi lahkama, ent ainuüksi väide, et kodanikud, kes ministri tahtel ja avaliku rahakoti toel toimetuse üle võtavad, sarnanevad miskitpidi skvottijatega, on kas ääretult küüniline või lihtsalt rumal.

  ReplyDelete
  Replies
  1. This comment has been removed by the author.

   Delete
  2. Mu teadmist mööda ei trykitud Sirbis ära näiteks seda artiklit: http://www.feminismiehitaja.com/sirbimeedia.html

   Delete
  3. Selline tekst? Kui see oleks fiktsioon, siis oleks paslik koht vast Värske Rõhk. Sirbi tasemele tõesti ei upitu.

   Delete
  4. Well, eks see oli pelgalt näide ka millestki, mis seal ilmumata jäi. Aga eks vanas Sirbiski ilmus ikka igasugust jama!
   Mu arust oleks juba ammuilma olnud vaja diskussiooni sellest, millist kultuurilehte meil yldse tarvis on?

   Delete
  5. Pole nagu mõtet rääkida mingisugusest kindlast 'Sirbi tasemest', kui see ise juba väga kõikuv oli.

   Delete
 12. Kui natuke Kierkegaardi väärkasutada, siis probleem on selles, et zaum tegutseb esteetilisel levelil, kriitikud aga eetilisel. Sellepärast ajab see pöördumine juhtme kokku, kui seda proovida võtta tõsiselt, mitte ilutsemisena.

  ReplyDelete
  Replies
  1. See on nii ränk Kierkegaardi väärkasutamine,et Sinu kommentaar tuleks koheselt kustutada.

   Delete
  2. Kierkegaard või mitte, aga hea point. Sain rahu. Ja paremini aru, miks mul juba mitu päeva paha olla on.

   Delete
  3. Mulle meeldib, et Kirkegaardi nimi siin ära tuli. Nii saaks kommentaaridest uuele Sirbile paar artiklitki :)

   Delete
 13. Mul on juba pikka aega kahtlus, et ZA/UMi tegelasi vaevab märkimisväärne enesereflektsiooni puudus. Asi pole mitte lihtsalt selles, et nad ei paista aduvat Sirbi rolli kultuurimaastikul või olukorra seotust poliitikaga. Pigem näivad nad olevat võimetud ka iseenda tekste teise pilguga, kõrvalt vaatama ega mõtestama, mida enda kirjutatud tekst väljendab. Kirjutada siiralt, et tahetakse uut mõtteviisi, aga sinna juurde, et tuleb jätta hea mulje, laamendada Sirbis ja siis nõuda enesemõistmist, rääkida kõigest uuest vajalikust kultuurimaastikul ja sama hingetõmbega jaotada maailm pahadeks establishmentideks ja headeks uuendajateks (enda hulgas neid esimesi ei leidu, teadagi)... ""Isa, anna neile andeks, sest nad ei tea, mida nad teevad!"

  Selles valguses see pentsik lause "põhiseadusele vastavusest" jätab üsna humoorika mulje. Mis see põhiseadus siia puutub? Aga illustreeriv sõnakasutus kahtlemata: enesereflektsioonita kirjutaja ei suuda omaenda sõnade tähenduse peale mõtelda.

  ReplyDelete
 14. ma ei saa aru sellest, kuidas kõik alguse sai. oli konkurss peatoimetaja leidmiseks. kedagi sobivat ei leitud (sest Kender ei osalenud). siis kui käib juba business as usual Larini juhtimisel, ilmub lavale back door man, kes arvab et avalikud konkursid on luuseritele, mees, kes saab endale ihaldatud töökoha telefonikõnega lojaalsele kirjastajale, kes ühtlasi on SA Kultuurileht juhataja. mis on sellel pildil valesti? miks siin haiseb? igatahes mitte mässuliste konflikt estableshmendiga. argus ja popsimehe kavalus haiseb. fakin korruptsioon haiseb.

  ReplyDelete
  Replies
  1. KK ei saanud konkursil osaleda, kuna ta ei viitsi/ ei oska/ ei suuda enda CV-d kirjutada, mis räägib persooni kohta mõndagi.

   Delete
 15. "zaum tegutseb esteetilisel levelil, kriitikud aga eetilisel" - huumorit täna ikka päris kapaga kohe :)
  pole eluski midagi esteetilisemat näinud kui zaumi tegutsemine...

  ReplyDelete
  Replies
  1. Arvestades Sirbi uut ladvikut, siis tuleb ilmselt, meenutades kuulsa kirjaniku suleproove, Sirbi esilehele suures kirjas tekst : "Alla 16. aastat keelatud".

   Delete
 16. Sirbi kodulehekülje on osanud kinni keerata....IRW.....kas nüüd tuleb ka uus slaavikeelne nimeuuendus...
  näiteks serp i molot - stalin nash geroi

  ReplyDelete
 17. Eesti kultuuri me ei boikoteeri.
  Sirbi tellimust ole ilmselt mõtet pikendada.
  Muutub teine kultuuri vahendajast perifeerse tähendusega grupikese eneseväljenduse platvormiks. Kuid kui seni pole grupp end millegagi tõestanud, siis vaevalt ta seda edaspidigi suudab. Igasugused marginaalid ei paku aga huvi. Või meil grafomaane ja isemõtlejaid vähe on.
  Selge on, et see seltskond armastab ennast kultuuris rohkem kui kultuuri, mis kestab üle aja.
  Seletused, et kuna kõik käis TLS järgi, annab nende olemusest selget tunnistust.
  Nemad on JOKK-kultuuri kuulutajad.
  Kui see saab kogu kultuuris, kõigis valdkondades domineerivaks, pole ka midagi katki. Me ei pea emigreeruma, et elada teistsuguses kultuuris. Ainult keeli on vaja osata.
  Kui nõuka-ajal said ainult põhjaeestlased elada Soome kultuurisfääris ning olid sunnitud piirduma televisiooniga, siis tänapäeval neid piire enam ei ole.

  ReplyDelete
 18. Lisaks eelmisele.
  Noorema Lotmani artiklis on ainult üks moment, millega saab nõustuda: liiga palju aetakse juttu kaasamisest ja muust toredast, kuid liiga vähe on pragmaatilist läbiarvutamist. Matemaatika on kõige alus ja igasugune tegevus peab enne tegutsema asumist olema läbi mõeldud, konkretiseeritud ja lõpuni planeeritud.
  Paraku ei käi zaum omaenda sõnade järgi.
  Sirbi ülevõtmisel arvutati läbi koondamistasud (suurima alatusena jäetakse osa koondatavaid koondamata, selle asemel sunnitakse nad "vabatahtlikult" lahkuma. Eesti Vabariigi seadused lubavad alatusi, kuid alatuseks jäävad need ikka), vähegi konkreetsema tegevusplaani asemel oli ülevõtmise hetkel olemas ainult kiiruga kokkukribitud loosunglik ning mõnes kohas lausloll manifest.
  See näitab, mida tegelikult tähtsaks peetakse.
  Money talks, seegi kord.

  Noormehele teadmiseks. Ma juba vaikselt kahtlen, kas J.M. Lotman ikka tegelikult oli selline mees, nagu pealtnäha paistis ja arvati. Aga võib-olla ta teeskles? Tont neid inimesi teab, igasuguseid on. Ja aeg oli säärane, et ....

  ReplyDelete
 19. J. F. Lotmani kirjutis on demagoogiline tekst, mille peamine sisu on tugevama (aktiivsema, noorema, teotahtelisema, enesekindlama või ülbema inimese) õiguse kinnitamine. See on mõeldud ettelugemiseks poodiumilt rahvahulkadele, mitte mõtlevale inimesele. Kultuurilehe toimetuse koondamine kui tühja hoone skvottimine -- see võrdlus lihtsalt ei päde. Ja mis põlvkondade vahelise lõhe või establishmenti kuvandit te püüate luua? Mina olen vähemalt mõnedest teist umbes 5 aastat vanem (saan kohe 30) ja olen kirjutanud aeg-ajalt Sirpi alates 2007. aastast, seejuures mitte kunagi n-ö süvamuusikast, ning muidugi ka mitte otseselt raha pärast. Mul on lõpetamata kõrgharidus, st bakalaureus ja pool magistrit. Mitte kunagi pole midagi tsenseeritud, alati on saanud soovi korral loo pärast toimetamist üle vaadata. Kui soovite, siis 22. novembri Sirbis võite ilmutada minu lühiartikli videomängude muusikast, mille kirjutasin kokkuleppe alusel Tiina Mattiseniga, kuna ma ei teadnud kirjutamise hetkel, mis plaanid tal on. See jääb minu poolt ka viimaseks kaastööks selle uue toimetusega. Mitte et teid see muidugi huvitama peaks, sest teil on endalgi hästi palju "vajalikku öelda". 29. novembri Sirpi loen muidugi huviga, ja ma ei tahakski olla nii põhimõtteline, aga lihtsalt ei ole inspireeriv, kui kirjutamise ajal ilmub silme ette Kaur "kultuur on boring as shit" Kender, kes Doris Karevale... nojah, aga te ju ilmselt teate seda humoorikat blogi. Sirp lehkab minu jaoks teistmoodi juba teadmisest, et selle järjepidevus on nii jõhkral moel ja läbimõtlematult katkestatud, arvestades lühinägelikult vaid perspektiivi kuni uue peatoimetaja konkursini. See on nagu tõmbaks korraga välja pool hammast, et siis hiljem võib-olla selle asemele kroon paigaldada. Mis puutub ZA/UM-i teadlikku poliitilisse angažeeritusse, siis seda ma muidugi ei usu, kuid paljude inimeste silmis olete selle manöövriga kaotanud selle usalduse, mis teil oli. Vähemalt minul olid küll teie rühmitusega eelnevalt pigem positiivsed seosed.

  ReplyDelete
 20. Lp. Robert Kurvitz.

  Pole vaja end lohutada sellega, et sündmused ei mõjunud kellegi tervisele. Võtke teatavaks, et on mõjunud küll.

  ReplyDelete
 21. Euroliit eraldas tohutud summad propagandaks, olen kindel, et zaunikad ongi need, kes need rahad sai....

  ReplyDelete
 22. Kui te oma mõistusega nii väga kiitlete, et parimad, siis on selge, et keskpärased või alla selle.

  ReplyDelete
 23. "Teemad on fundamentaalsed, mitte päevapoliitilised, ega kao kuhugi. Me ei ole naiivsed revolutsionäärid, kes loodavad suuri paradigmaatilisi muutusi kohe.
  Kuigi sündmustega alanud diskussioon on erakordselt vajalik, kannab see reaalset vilja pikkade aastate ja aastakümnete pärast.
  Me tõstatame need teemad. "

  Ootan huviga, mis need seninägematud fundamentaalsed teemad siis on, mida värskes Sirbis meile avama hakatakse. Varasemast tean, et tuleb miskine revüü (sic!), natuke aiman tulevast stiili, aga põrutavamad hetked on alles ees!

  ReplyDelete
  Replies
  1. See huvitab mindki, eriti arvestades, et meie tänapäeva etableerunud kultuurimaastik pole seni teadaolevalt mitte ühtegi ZA/UMi teksti tagasi lükanud. Ootan palavalt, mis on see asi, mida tänapäeva paradigmas avaldada ei saa.

   Delete
 24. PÖFFile ikka PÖFFile, mis muud ja ärge te PÖFFi pärast muretsege. See saab täitsa täiskasvanulikult tähelepanu võitmisega hakkama.

  ReplyDelete
 25. Kõigepealt lüüakse sulle kirsaga näkku ja siis soovitakse diskuteerida fundamentaalsetel teemadel Pulp Fiction.

  ReplyDelete
 26. A mis muidu Sirbi toimetuse okupeerimise dresscode oli?

  ReplyDelete
 27. Koondamine ei saanud väga seaduslik olla, sest TLS § 89 kohaselt "Tööandja võib töölepingu erakorraliselt üles öelda, kui töösuhte jätkamine kokkulepitud tingimustel muutub võimatuks töömahu vähenemise või töö ümberkorraldamise tõttu või muul töö lõppemise juhul (koondamine)". Väidetavalt tähendab ümberkorraldamine, et ilmselt siis otsustati loobuda kirjanduse, arhitektuuri, teaduse ja filmi kajastamisest. Ilmselt siiski mitte. Või kui tähendas ümberkorraldus seda, et suunaks on väidetav laiapõhjalisem toimetamine, siis kas zaumist leiti äkki üleöö inimesed, kes on koondatutest suurusjärkude võrra universaalsemad. Kaheldav. Ent lisaks jätkab sama § lg 3, et "Enne töölepingu ülesütlemist koondamise tõttu peab tööandja pakkuma töötajale võimaluse korral teist tööd... Tööandja korraldab vajaduse korral töötaja täiendusõppe või muudab töötaja töötingimusi, kui muudatused ei põhjusta talle ebaproportsionaalselt suuri kulusid." Seega oleks Kender pidanud algatuseks Karevale ja teistele universalismi täiendusõppe korraldama. Seejuures peab ülesütlemist ka põhjendama. Kui lehe ilmumine enam vähem samasugusena jätkub, siis eeltoodud põhjusil ennustaksin koondatuile töövaidluskomisjonis edu ja kolme kuu hüvitise väljamõistmist. Konkreetsetel asjaoludel võib olla muidugi nüansse.

  ReplyDelete
 28. Pärast sellist jälkust boikoteerib Eesti kultuur zaumi.

  ReplyDelete
 29. Tänan, et tegite uue postituse. ZA/UM`i kommentaariumi lugemine on silmaringi laiendamise huvides tõeliselt põnev tegevus. Huvitavad mõttekaardid. Tõeline "puhvetite pluralism" nagu Hardo Pajula tabavalt märkis. Paraku ei soosi bloggeri mootor nii mahukat kommentaaride hulka ja lugemine muutus tohutult ebamugavaks.
  Muide, kiikasin huvi pärast teie lehe statistikat (see on teil avalik :) ja õnnitlused! - sel nädalal ~35000 lugejat on enneolematu tulemus. Sirbi praegune tulemus (aastas 200 000 pöördumist) pole teie jaoks kindlasti eesmärk omaette, ent ehk annab siiski pisut kindlustunnet juurde. Pidage vastu! ;)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Pidu katku ajal. Päris märgiline on ka hayekaan Hardo Pajula tsiteerimine. Avalikult kaitseb teid veendunud thatcherist (Klaas). Enam neoliberaalsemaks minna ei saa. Mis marksismist ja trotskismist siin räägitakse... (päris lihtne on otsida kommentaariumidest kõige radikaalsemad väited ja siis positsioneerida end tasakaaluka ja "normaalsena").

   Sildistaksin Za/Umi pigem inimesteks, kes ka pärast kõiki viimaste päevade paljastusi ei suuda tunnistada, et neid on ära kasutatud poliitilistel eesmärkidel.

   Üleskutse kultuursemale käitumisele, on Kenderi enda sõnavõttude ja tegevuse taustal muidugi... no comments.

   Delete

  2. Aga mängiks selle mõttega edasi, et... kui nad seda teeksid, et tunnistaksid "kultuurselt käitudes, et neid on ära kasutatud poliitilistel eesmärkidel" - mis siis saaks?

   Delete
  3. Ei tea tõesti, mida kultuurne inimene teeks, kui ta avastaks, et ta on sattunud ärakasutamise ohvirks... see võikski olla ZA/UMi jaoks selleks suureks mõistatuseks ja ühtlasi nende kultuuritaibukuse lakmuspaberiks.

   Delete
  4. Kuidas te ei tea, mida kultuurne inimene teeks? Õnnepalu ju näitas, mida kultuurne inimene teeb sellises olukorras.

   Delete
  5. See oli pila. Muidugi teab iga kultuurne inimene, mida teha. Aga ZA/UMil ja tema toetajatel näikse see olevat ebaselge.

   Delete
  6. Huvitav. Milline siis ikkagi on "poliitiline eesmärk" antud juhtumis? Minu jaoks on tõesti mõistetamatu, kuidas muutub Sirp ZA/UM-i tulekuga seoses kultuurilehest poliitiliseks häälekandjaks. Valgustage, palun.
   Ja ma ei oska näha ka poliitilisi seoseid Tõnu Õnnepalu keeldumise taga. - Liigset tähelepanu ja kärarikkust vältiva inimese isiklikele väärtustele tuginev otsus, mu meelest.
   Õnneks ei tea ma ka seda, millistele kriteeriumidele peaks Unesn6iduja mõistes "kulutuurne inimene" vastama. Seega, valu on olematu ja valmisolek uutele (kultuurilistele) kogemustele olemas;)

   Delete
 30. Oma tahapanemise-kenderiaanaga oletegi kogu oma asja ära öelnud, sest muud teil öelda polegi.

  ReplyDelete
 31. Silmakirjalik pöördumine.

  Aga samas on see just valitseva partei ja võimutseva kultuuriministeeriumi stiilis
  - loosungid ja tegelik tegutsemine on täielikus vastuolus.

  Siiras põlgus säärastele kultuurivaenulikele lõhkujatele, laamendajatele ja läbustajatele.

  ReplyDelete
 32. Kultuur algab armastusest, üksteisega arvestamisest jne Teie stiil on sellest kaugenev. Nii et, lihtsa 32 aastase Eesti mehen ma ei poolda teie stiili, ei. Kui te ei näe Kaur Kenderi skandaalses ja revolutsioonimaigulises tulekus töötavasse Sirpi, siis parem olgu olemata teie "progressiive" kultuur

  ReplyDelete
 33. Eesti peamine kultuurileht antakse ühe *liikumise* kätte, kellel on *palju vajalikku öelda*. Misasja?!

  ReplyDelete
 34. Miks see zaum lihtsalt oma lehte ei teinud?

  ReplyDelete
 35. ZA/UM, te olite potentsiaalsed revolutsionäärid. Nüüd said teist putšistitd - Ladina-Ameerika poliitikas levinud variant. Liiga vähe on räägitud sellest, kuidas noortel heasoovlikel ilmaparandajatel asjad nihu lähevad. Aga kui ei saa õpitud võõrastest vigadest, siis loodetavasti õnnestub õppida oma vigadest.

  ZA/UM - teil on veel võimalus oma tegusid aadete järgi seada. Võimaluse Sirbi toimetuses seda teha olete kahjuks täiesti võimatuks teinud. Keegi ei taha seda moosi, kui teavad, et materjal on pärit õunaraksust. Aga Eesti mastaapides on iga viljapuu kõigile näha.

  ReplyDelete
  Replies
  1. ZA/UM, saage palun aru, et need, kes teid paluvad mõistusele tulla on teie toetajad ja kauaaegsed lugejad. Igasugune sirbindus on ainukese aatelise alternatiivliikumise kaotuse kõrval suhteliselt vähetähtis.

   Delete
 36. kas sirp pole mitte ajalooliselt loomeliitude häälekandja?

  ReplyDelete
 37. Paljast deklaratsioonist, et olete kultuuriline liikumine, mitte poliitiline, ei piisa kaugeltki. Kultuuriline liikumine te ei ole, kultuuripoliitiline aga kindlasti, kuid viljatu või aher. Te ei ole Noor-Eesti, Siuru ega arbujad, kellel oli tulles paunas mitte ainult marssalikepike, vaid ka värske ja särav looming. Kui teil seda oleks, antaks teile ilmselt paljutki andeks, võib-olla koguni see, et lasite ennast Kaur Kenderil manipuleerida. Kuid teil ei ole suurt loomingut, ei ole peaaegu mingit laiemat vastukaja tekitanud loomingut ja seepärast ei tunne teid praktiliselt keegi väljaspool teie tutvusringkonda. Kus on teie Gustav Suits, Friedebert Tuglas, Henrik Visnapuu, August Gailit, Marie Under, Heiti Talvik, Betti Alver? Nemad tulid julgelt ja neil oli midagi ette näidata ka peale manifestide. Nende manifeste teavad praegu vaid kirjandusteadlased, kuid nende teoseid loetakse seniajani. Manifestid on tühine paberipahn, kui need ei toetu loomingule. Teid unustatakse varsti ja sellest pole õieti kellelgi kahju - isegi teil enestel. Kuid elada terve elu, teades, et oled ennast määrinud inetu afääriga, pole kerge.

  ReplyDelete
 38. Kurb on vaadata, kuidas teid maha tehakse juba enne kui te end, oma mõtteid ja visioone jagada jõudnud olete. Väidetakse justkui teil ei olegi midagi öelda, ja seda enne värske lehe ilmumist. Saate praegu igast küljest poriga pihta, aga loodetavasti on peale minu veel mõned mõistjad ja toetajad ning ehk tuleb juurde, kui nähakse, et teil tõesti on, mida öelda. Pidage vastu!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Visiooni ju ON jagatud? Halloo?

   Samamoodi jagavad teised ka:

   http://knopkaingel.jimdo.com/sirbi-kandidatuur/

   Delete
  2. Muidugi on kurb vaadata. Sai aastaid juba loodetud teie peale. See kõik oleks pidanud olema hoopis teises kontekstis ja siis oleks teil toetust küllalt olnud.Ei,ikkagi ei ole eestil lootust.

   Delete
 39. Viimane piisk on haritlaste ja intellektuaalide, esimese ringi alustekstide kirjutajate, akadeemikute, viitevorpijate sulest on lumivalge luumenlume ekraaniajastu ühisajju langenud. Äkki peaks ikka nendele kultuuriinimestele selle väikese masinavärgi tagastama, muidu kukuvad vee oma asjaga mingeid kriitilisemaid asju pusima? Enne olid mõnusalt rahulikult, ei virisenud, kõik tundus ikka suhteliselt korras olevat. Leib oli laual, aga loomeliidud vaevalt nii üksmeelselt üksteisega ühe pika laua ümber istusid?! :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Irony is a harsh mistress. Oled sa kindel, et pead lõpuni vastu?

   Delete
 40. Jah, visiooni kultuurilehe tegemisest on jagatud, aga on olemas ka teisi visioone.

  ReplyDelete
 41. Ei ole midagi parata- ükskõik kui oluline idee teis ka ei peituks on teie suled siiski verised ja sellest ei saa mööda vaadata.

  ReplyDelete
 42. Kurjaks teeb see tobe eneseõigustus. Asju ei aeta nii! Vabandust aga mulle joonistuvad korduvalt mitu põhilist rühmituse omadust - võlts enesekindlus koos suhtelise harimatusega (näiteks väljendub see suhtumises teksti, sj võimetuses vastata kriitikale) ning puudulik lastetuba (milles sisalduks lugupidamine endast targemate suhtes ja oskus vabandada). Lapsikus see ei ole, sest lapsed on armsad. Ma tõesti vabandan selle kerge vaenulikkuse tõttu aga teie pöördumine solvab minu sõpra Mõtlemisvõimet.

  ReplyDelete
 43. Saage aru, ZA/UM. et Te ei tee praegu ei kultuuri ega revolutsiooni! Paradigmavahetus neoliberaalse valitsuspartei algatusel kuulub parempoolsesse düstoopiasse, mitte antiestablishmentlikku kultuuri uuendamise diskursusesse.

  Langi vassimised ja sõnavõtud Teie toetuseks näitavad selgelt, et Teile Sirbi ukse avamine, oli Reformierakonna huvides; et süüdistada kogu Eesti n-ö mitte-zaumlikku kultuuri (ehk siis nii 99,9% Eesti kultuuriväljast) hüsteeritsemises ja diskrediteerida nende võimet kritiseerida valitsuserakonna poliitikat. Vastavalt Teie visioonidokumendile näib nüüd olevat lubatud vaid riigist hea mulje jätmine.

  Selliste pöördumistega pärast viimaste päevade paljastusi Te ainult naeruvääristate oma antiestablishment retoorikat. Ainuke aus tegu oleks praegu hüpata sellelt laevalt ja näidata, et Te ei ole Reformierakonna kuked.

  Päris närb, ma ütlen. Päris närb.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Mis sa arvad, et erakond, kes ei suuda Autorolloga hakkama saada ja Tallinnas KOV valimistel muud teha, kui tisse näidata, suudab tellida paradigmavahetuse tundmatult rühmituselt? Kõigel on ainult üks loogiline seletus, see mida nad räägivad. Läksid võtsid ise Kenderiga Sirbi.

   Delete
  2. Ära alahinda oma valitsust ja kaitsestruktuure. Mitte keegi EVs kes end avalikult vasakpoolsusega seostab, ei ole tundmatu! Vähemalt teatud tegelastele.

   Delete
  3. 1. Ma pole kindel kas Kender on ZA/UM-lastele kogu tõe ära rääkinud.
   2. Väljataga on mitmeti mõista andnud, et teda surverstati.
   3. Reformierakondlased tegid mitmetele inimestele ettepanekuid. Miks mitte ei võinud keegi teha seda Kenderile, kes on erakonnale lähedalseisev kuju (nt ründas Meikarit avalikult kui reeturit).
   4. Mis pidi on see "läksid ja võtsid Sirbi" (ilus revolutsiooniline väljend tho), kui asi lepitakse kokku võimuerakonnaga ja võimuerakond samas eitab hiljem igasugust seotust. Alles pärast hakkab tilkuma infot ja demagoogiat, et ei valetatud midagi. Küll aga kiidavad muidu ülikombekad thatcheristid ja reaganoomid Kenderi ropu ja väidetavalt nihilistliku retoorika heaks (veel kiidavad teda!), ja süüdistavad kriitikuid vandenõuteooriates ja ebakultuursuses (sama teevad muide ka Luiga ja Kurvitz nüüd). Ei ole üldse fishy?
   5. Et Reformierakond on nii võimetu? Erinevalt kellestki teisest juhivad nad Eestit juba üle dekaadi. Tundub, et teised parteid ja vabakonnad on siis puhta jobud.
   6. Pakun, et reformierakondlasi ei huvitanud paradigmavahetus iseenesest, vaid "pommi viskamine". Miks mitte kasutada selleks oma tankisti ja viimase süütut või süüdimatut (ja, pardon my ageism, noort ja kogenematut) sõpruskonda. Siin polegi tarvis eriti keerulist skeemitamist. Reformierakonnale ei meeldi riigi rahastatud kultuur. Kõik teavad. Neile ei meeldi kriitika. Kõik teavad. Miks mitte see siis ühe nihilisti ja kamba noorte naiivsete vasakpoolsetega (või mis iganes ideoloogiaid zaumlased kannavad) vastu taevast lasta. Kriitiline leht hävinud, vasakpoolsus ja kriitiline kultuurisektor diskrediteeritud. Kinnistub stereotüüp andetust, mugavast, laisast ja privilegeeritud "kulturnikust", kes lihtsalt räuskab ja süüdistab parempoolsust vandenõudes, ise ei saa hakkama isegi omaenda sektoris toimetulekuga.
   7. ZA/UM omalt poolt võiks ikka lõpuks lahti seletada selle "riigist normaalse mulje jätmise" ja poliitikute humaniseerimise teema. Oleksite pidanud taipama, et see kõlab praeguses poliitilises kontekstis üliveidralt. Et Eesti kultuuri vaenlane pole mitte neoliberalism, vaid senine kultuuriestablishment? Et mille poolest saab ZA/UMi ja Kenderi ühiskonnakriitika olema konstruktiivsem kui senised Sirbi üpris põhjalikud artiklid valitsuse kultuuripoliitikast, Eesti kultuuri ja hariduse tulevikus?. Mida suudab ZA/UM Sirbis võimsamalt ja sisukamalt kirjutada kui senini siinses blogis? Rohkem raha oli vaja või? Sirbi brändi või?

   Aga suur tänu. Ma nüüd mõistan palju paremini, kuidas 1940. a juunis suur osa eestlasi ei tahtnud uskuda, et Johannes Varese valitsus on Ždanovi kujundatud. Kuigi kõik ilmsed tõendid osutasid sellele: Ždanovi külaskäik, NSVL-i huvid, Varese ülistussõnad Punaarmeele ja Moskva poliitikale, uute tuulte ja rahulike reformide kuulutamine, lubadused et Eesti iseseisvus ja kultuur säilivad. Kriitilised jõud kuulutati seevastu sõjaprovokaatoriteks ja rahvavaenlasteks. Seitsme nädala pärast ärkasid eestlased üles ja olid Nõukogude Liidu kodanikud. Vares lasi end hiljem maha. Ega ka Stalini lähikond ei hiilanud oma intelligentsiga, aga näe kelle kõik lolliks tegid.

   Jutt pole loogikast. Selle nimi on: the power of denial.

   Delete
  4. see tekst 6:02 peaks olema kohustuslik lugemine kõigile, kes eesti keelt mõistavad. On inimesi Eestis, kes asjadest aru saavad, aga nagu alati, on neid liiga vähe. Olen ka omalt poolt Zaumile tänulik, ses mõttes, et sai ikka naiivne oldud ja usutud, et näe, on ausaid ja julgeid inimesi veel. Päris masendav, aga parem see tõde kui ilus vale. Ja nooruse rumaluse argument kaotab jõudu iga päevaga: teile on vägagi otseselt siinsamas lehel olukorda ja võimalikke lahendusi selgitatud, infot on teil piisavalt, nii et otsused teete ikka oma mõistuse ja südametunnistuse järgi.

   Delete
  5. ZA/UMi liikmed ilmselt on Kenderile väga lojaalsed, ja lojaalsus paistab olema Kenderile äärmiselt oluline, seda on ta kordi toonitanud. Niisiis, kui oled lojaalne, siis sa ei "tee meikarit", kui "teed meikarit", oled reetur. Kui oled reetur, oled paaria.
   Ja eks ühine vaenlane (nn kultuuriestablishment) liidab neid veelgi.

   Delete
 44. Keegi ei sildistanud teid enne, kui te ise seda tegite, Kenderi lahkel kaasabil. Teie parimad asjad on alati olnud poliitilised.See oli teie väärtus ja jõud - ja muidugi tuli sellele lõpp teha. Varem või hiljem, praegune olukord on varem, sest tekkis soodne võimalus.

  ReplyDelete
 45. Kasulikud idioodid :D

  Elvis Joakit

  ReplyDelete
 46. Juba nii ZA/UM'i visioonidokument kui pressiteade vajavad hädasti toimetaja kätt. Pole just paljutõotav algus...

  ReplyDelete
  Replies
  1. Eks ta ole ... "Sooritasime Andres Aule avaldamata loomingu väljaandmisega ränga eksimuse ning ei näe võimalust tegevusega jätkata,» seisab teates."

   "Eksimuse sooritamine" on vaimuhiiglase kõva sõna, mis toimetamist siin nüüd!

   Delete
 47. Samas, kui eesti kultuurivereringe ei pea vastu pisikese za/um'i nimelise bakteri rünnakule, siis on see ilmselt hukule määratud nii ehk naa. Ehk muutub midagi paremuse poole, saab tugevam.

  ReplyDelete
 48. Zaum oleks paremini sobinud "Tähekese" toimetust üle võtma.

  ReplyDelete
 49. Võta üks (ZAUM) ja viska teist (Sirp), lahti saab mõlemast. (Kasulik tehing igal juhul ref jaoks.)

  ReplyDelete
 50. Rein Raud: "Mulle tundub, et hoopis Zaum projitseerib omaenda nägemust kultuuri väljast praegusele situatsioonile - et hoopis neil on kavas seada sisse ringkaitse, must nimekiri, kes-pole-meiega-on-meie-vastu maailm. Rühmituse senised avaldused jätavad paraku sellise mulje. Pärast Sirbi toimetuse laialipeksmist inimesi üles kutsuda "mitte boikoteerima eesti kultuuri (=zaumi)" on aga lihtsalt halenaljakas."

  ja

  "Pigem, kordan, üritab Zaum praegust kultuurisituatsiooni kirjeldada sellisena, mida ta ise kavatseb kehtestada, ning seda kirjeldust teistele peale suruda. Kultuurimonopoli ei ole, aga näib, et neil oleks tahtmist see kehtestada. Võtke või nende viimase avalduse lõpukarjatus: ärge boikoteerige eesti kultuuri! (loe: ärge boikoteerige nende Sirpi...kuidagi kiiresti käis eesti kultuuri kuulutamine enda omaks)."

  ReplyDelete
 51. Pätsasin EKLi listist ühe kirja:


  Tere X,

  lihtsalt see tähelepanek minu eriala vaatenurgast, et Rein Langil ja tema
  kaaskonnal näib olevat arvestatav suhtekorralduslik tugi. Järgmised väited:

  - toimuv on kultuuri eri põlvkondade vastuolu (establishment vs. rühmitused)
  - loomeliidud ei esinda kogu kultuuri
  - ministeeriumil on arbiitri roll või ministeerium pidi kiiresti tegutsema
  - Kenderil on eriline visioon ja sära silmis
  - Sirp oli ripakil, halva kvaliteediga, vanamoeline
  - teha lehte nii, et Viiding tahaks seal avaldada
  - on loomulik, et uus peatoimetaja (või kt) tuleb oma meeskonnaga
  - tuleb anda uuele toimetusele võimalus ja otsustada tulemuse põhjal

  on tüüpilised PR-loosungid. Kui te panete tähele, siis neid esitatakse
  peaaegu muutumatul kujul eri inimeste poolt eri intervjuudes. Nende väidete
  taga ei tasuks otsida erilist loogikat või konteksti, neist igaüht eraldi lähemalt
  vaadates saab kiiresti selgeks, et need on kas ebatäpsed, kunstlikud või
  lihtsalt valed. Selliste seisukohtade esitamise eesmärgiks on eeskätt avalikku
  arvamuse mõjutamine.

  Tervisi,
  Y

  ReplyDelete
  Replies
  1. Nii on.
   Samuti olen täheldanud, et iga kord, kui tehakse juttu Kenderi kompetentsi küsitavusest kultuurilehe peatoimetaja kt ametis, õigustavad tema upitajad oma valikut Kenderi ja co TAHTEGA ametisse asuda ja "lehte teha," või viivad jutu Kenderi isiksusele, mis on "vastuoluline" või ei pruugi kõigile meeldida.

   Delete
 52. 29. nov - Black Friday.

  ReplyDelete
 53. Ennatlik kokkuvõte uue Sirbi sisust, põhinedes vaid nende endi öeldule:

  "Meil on väga sisulised sõnumid Eesti kultuurielule" - "Jooksvalt peaks sisse viima ka seltskondliku elemendi."

  "Toome välja oma nägemuse teemadest, mis Eesti Vabariigi kultuurielus püstitamata on" - "Samuti saab integreeritama videomängude arvustusi".

  "Teemad on fundamentaalsed, mitte päevapoliitilised" - "teadlik eesmärk on jätta riigist selle elanikele normaalne mulje".

  "Me tõstatame need teemad." - "Uue Windowsi läbikukkumine".

  ReplyDelete
 54. Kuna te pole 24h reageerinud siis uuesti - koristage see uudis sisse kopeeritud veebileht ära - http://www.sirp.ee/index.php?option=com_content&view=article&id=20034:2013-11-20-17-34-39&catid=1:uudised&Itemid=4

  ReplyDelete
 55. Vana Sirp muutub iga päevaga aina tähtsamaks ja loetumaks.

  Keegi tõi eelnevalt välja, et siinsel lehel on olnud 35 000 külastust. See on vaid visioonidokumendi lugejate arv, mitte kogu zaum.ee külastajate arv. Mis ei ole vist palju suurem - kes neid pikki tekste ikka lugeda viitsib.

  Jõudu Zaum! Teid on sellele ühiskonnale väga vaja.

  Aitäh!


  ReplyDelete
  Replies
  1. Sorry, ma olen ZAUMiga väga kursis ja olen ikkagi seisukohal, et Sirbiga nad mitte kuidagi kokku ei käi.Pole lihtsalt see koht ja kõik.Tehke oma leht kui tahate.Miks mitte? Praegu jääb küll mulje,et ollakse lihtsalt laisad midagi ise nullist tegema.Lisaks haiseb see kõik silmakirjalikkuse järele- teisi monopolis süüdistades tekitatakse see ise.Nahaalne nartsissism on äärmiselt eemaletõukav asi ja viitab harimatusele, ükskõik kui palju loetud ka ei olda ja kui häid ideid ei omata.

   Delete
  2. Tead...olin meeldivalt üllatunud, kui tuli teade Sirbi uuest peatoimetaja kohusetäitjast. Olin suures vaimustuses sellest, millise kirega tegi Kender saadet Kuri Karjas. Püha ja õudne lõhn meeldis mulle ka. Olin kogu sellest värgist ikka päris suures vaimustuses. See oli midagi uut ja värsket, mis tõi mind üle hulga aja taas ilukirjanduse juurde.

   Mõningase üllatusega tuli mulle Rein Raua reaktsioon, kes haaras esimesena kaika järele. Ja edasine on mulle juba mõistetamatu. Kogu see hüsteeria ja paranoia. Kogu see halvustamine. 100% Eesti on see nädal olnud.

   Aga kõige selle jama juures on olnud ka head. On mille üle järele mõelda. Ja palju nalja on ju ka ikka saanud.

   Delete
  3. hüsteeria ja paranoia, püsteeria ja haranoia, hasteeria ja püranoia, kordame seestunult.

   Delete
 56. Strugatskite Asustatud saares olid sellised tornid, millest rahvale riigist normaalset muljet kiirati...

  ReplyDelete
 57. Küsisin, kuidas saab mingi op süsteemi mingi versiooni läbikukkumine olla kultuurisündmus, olemata sündmus IT valdkonnas.
  Vastust muidugi ei ole.
  Järeldan, et kisada see seltskond mõistab, aga kui sisuliselt on vaja argumenteerida, siis on puuks ja paha hais.
  Eeldada võis seda ennegi. Nad kasutavad ülemääraselt võõrsõnu ebatäpses tähenduses. Mis viitab puudulikule eesti ja inglise keele oskusele.
  Arvamust kinnitab tänane Ekspress, kus äsjaküpsetatud toimetaja kirjutab romaanile revüüd. Ju siis midagi tantsu, muusika ja jalgu loopivate kokottidega.
  Usutavam on siiski lihtne ja tavaline keeleoskamatus, mille puhul sõnade tähendusi ei tunta, aga kangesti tahetakse neid kasutada, et jätta endast targem, haritum ja peenem mulje.
  Esile on tõusnud kaasaegse ninnunännutava haridussüsteemi pretensioonikas produkt: harimatu haritlane.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Haridussüsteemi siin küll ei maksa süüdistada, nii mitmedki zaumnikud on autodidaktid.

   Delete
 58. Võimalik, et nad kõik tarvitavad samu meelemürke. Ja Kender on diiler. Mingi seletus peab ju olema! Inimesed, kes nõustuvad oma ajukeemiaga eksperimenteerima, võivad päris põnevat kultuuri teha, aga kahjuks lühiajaliselt ja ainult tingimusel, et nad on juba enne väga andekad. Blogida saab edukalt, aga ajalehte toimetada raskem. Mõtteid on palju, aga argumente vähe.

  ReplyDelete
 59. No super! ZA/UM- te olete võimsad tegijad! Üks näpuotsatäis noori inimesi on:
  -kangutanud Langi kohalt,
  -ärritanud (elustanud) Loomeliidud ja muidu tähtsad inimesed,
  -pannud sõna võtma palju arvamusliidreid, poliitikuid, erakondi jne, sh hr President, Ansip jne
  -nüüd teab ka mittekultuurne lihtrahvas ( no ikka see kes Sirpi ei loe) mis asi see Sirp on,
  -kaaperdanud Sirbi
  -ja teinud valmis uue Sirbi, see ju siiski ilmub,
  -ja ilmselt tõstnud tiraazi,
  -ja pannud kogu eesti kultuurist rääkima. Mida me siis kõik täpselt tahame?

  Tahaks igasuguseid asju. Aga see paneb ju ka Vastutama ja paraku peab ju siis ikka ka Tegema. Jah, just, armsad kommentaatorid...hea on s...rahet sõnades loopida, aga väga palju keerulisem on vastutus võtta ja teha. Kui paljud teist oleksid julgenud seda teha mida tegi ZA/UM? Noh, praeguseks on Lea Larin öelnud, et tema oli kt kohaga nõus ainult nädalaks. Mis edasi oleks saanud? Teie poolt saadetud s...rahe all on ZA/UM teinud uut Sirpi. Erinevalt teist on nad julged ja võtnud vastutuse ja vähemalt teinud midagi. Mitte passinud ja sõrmega nina urgitsenud.
  Me kõik teeme vigu, noo...ärge tulge ütlema, et te pole kunagi teinud. Ka ZA/UM on siin „sirbi loos“ teinud vigu. Muidugi oleks saanud paremini. Aga ma olen kindel, et järgmisel korral on nad targemad ja üht-teist ära õppinud. Ja teate kuidas seda nimetatakse? See ongi areng. Ja ZA/UM on hullult palju võitnud, neil on vinge kogemus.
  Mina tänan ZA/UMi. Pidage vastu. Teil on tohutult poolehoidjaid.

  ReplyDelete
  Replies
  1. ZA/UM teinud uut Sirpi

   ---
   Ma ei usu ühelgi juhul et see uus number kuidagi nendega seotud on

   Delete
  2. Paraku pole kohe kaugeltki mitte kindel, et ka ülejäänud maailm midagi võitnud oleks...

   Delete
 60. Ah jaa..see ka veel, et mis ühtedele on justkui keelatud, siis teistele on paraku lubatud: Miks võeti Kaarel Tarand ERMi tööle ilma konkursita?
  http://www.tartupostimees.ee/2603216/miks-voeti-kaarel-tarand-ermi-toole-ilma-konkursita

  ReplyDelete
  Replies
  1. "Heleene Luigemäe" on kuidagi vanamoodne pseudonüüm zaumlaste toetamiseks. Vali parem midagi sobivamat.

   Delete
  2. Järgmine kord võiks artiklit ka pealkirjast kaugemale lugeda.

   "Tegemist pole ametikohaga, mille täitmiseks peaks konkursi tegema. Sellisel tasemel kantselei struktuuri kuuluvate inimeste leidmiseks pole Eesti Rahva Muuseumis ka kunagi varem konkursse tehtud."

   Delete
 61. Jutt ei ole vigadest.
  Jutt on austusväärsete inimeste alandamisest, ebakultuursusest nii käitumises kui kasvatuses. See ei ole viga, see on sigadus,
  Ennastimetlev matsikari, kellel Kinderstube oli puudulik kui mitte olematu. Die Kerle bleiben Kerlen.
  Nad meenutavad enim oma põlvkonna roolijoodikuid, kes sõidavad kellegi surnuks ja siis seletavad:"Kõik teevad ju vigu".
  See on kasvatussüsteemi ebakvaliteetne produkt. Inimene-tarbija, kes pretendeerib mõtleja ja looja tiitlile.
  Pealegi, kui seni pole tõeliselt head ja väljaspool oma gruppi huvipakkuvat loomingut olnud, siis kuskohast peak nüüd see ilmuma. Kuskohast peaks tekkima analüüsivõime, kui seni on jäädud armetu kirjeldamise ja sõnavahu kammitsaisse. Kuskohalt peaks tulema kirjaoskus, kui senini ei tunta sõnade tähendusi.
  Sa ei pea olema kultuurihuviline.
  Sa ei pea olema tark
  Kuid sa pead olema inimene.
  See viimane jääb puudu, isegi kui esimesi natuke on.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Meenutagem: peame ära ootama uue põlvkonna pealekasvamise (võrdluses vanade kommudega). Eesti põlve uueks looma jne.

   Delete
 62. Aare Pilvelt väga hea selgitus
  http://aaree.blogspot.fi/2013/11/vaga-halb-praktika-ehk-vastupanu.html

  ReplyDelete
 63. plaanin uuenenud sirpi tellima hakata.
  aga väike professionaali soovitus: kasutage tekstides natuke rohkem liigendamist: tsitaatide esiletoomist, lõike, alapealkirju, paksemas kirjas esiletoodud lõike. see muudab need kahtlemata huvitavad tekstid paremini haaratavaks.

  vaadake Diplomaatiat ja võtke eeskuju.
  heast südamest annan nõu
  edu soovides
  hk

  ReplyDelete
  Replies
  1. minulgi pole uuenenud sirbi vastu midagi, päris tore oli.
   aga kullakesed
   palun otsige endale kompetentne keeletoimetaja.

   Delete
 64. Lugege jah Aare Pilve blogi. Sisust olenemata ei ole praegune toimetus legitiimne. Viisi, kuidas lehte tegema hakati, et saa toetada.

  ReplyDelete
 65. Aitab valelikust ajakirjandusest!November 22, 2013 at 4:58 PM

  https://twitter.com/rosimannus/status/403808726882086912/photo/1

  ReplyDelete