Monday, December 23, 2013

"Kuule, kalkun, ma armastan sind."

N. N. Taleb
Sellal kui ülejäänud Eesti kultuuriajakirjandus tegeleb liimi söömisega, lendab ZA/UMi püstolreporter, inimese parim sõber Kaur Kender Pariisi Sorbonneʼi kõige olulisemat kaasaegset mõtlejat Nassim Nicholas Talebit kuulama. Ja, needless to say, teemat kangirebimisele viima.

Grand Amphithéâtre mage koht ei ole. Let me Google that for you. Eepiline saal oli peaaegu rahvast täis, lae all hõljusid lugematud kavalate sissejuhatustega leadʼid, märkmikke oli rohkem kui kuluks toimekal karjeristil, kui ta mingi Saadana ime läbi viieks minutiks unistatud erakonna tagatuppa pääseks.
Publik vist nautis uinutavat häält, mida tegid saksofon ja see teine pill, mis koosneb Ikaruse lõõtsast ja Nokia 3110 klahvidest (aga ei ole akordion). Teravamad neist ehk küsisid, milleks need suigutavad meloodiad? Miks meile neid lastakse? Mitte ZA/UMi püstolreporter. ZA/UMi reporter oli märkmiku asemel relvastatud võluva kaaslannaga ja talle oli kohe selge - uimane muss on mõeldud kontrastiks enne peategelase ilmumist. Vaja on näidata, kui tuim ja munane maailm ilma selliste meesteta oleks.

Siis aga aplaus ja laval istusid tugitoolidesse Nassim Nicholas Taleb (@nntaleb) ja BBC korrespondent Justin Rowlatt (@EthicalMan). Salvestus algas. Kogu sündmus, vaadake, oli BBC World Serviceʼi üritus tegemaks seda, milleks nimi neid kohustab. Sellepärast ei hakka ma nende saadet, mis jõuab eetrisse 11. jaanuaril väga palju spoileritega rikkuma. Mage saade ei tule. Paar põhipointi võtan aga kokku küll.

MUST LUIK

Härra Taleb teatas alustuseks, et vihkab Musta Luike, seda metafoori. Esiteks suudan ma momentaanselt samastuda igaühega, kellel on issue luigega, olgu siis metafoorse või partikulaarsega. Teiseks on selle metafooriga juhtumas see, mille vastu suur osa Talebi mõttetööst suunatud on - müstifitseerimine. Müstifitseerimine on üldinimlik kalduvus kujutada ette, et just sinu tegevusala on midagi erilist ja intuitiivset, millele suudavad pihta saada vaid valitud asjassepuutuvad hinged. Näiteks kalduvus kirjutada mingit soga mingitest ringidest või arvata, et sinu finantsmudel jookseb ilusti, sest see on väga keeruline, järelikult tähtis. Justin Rowlatt surus Talebit väga usinalt, et see muudkui mustast luigest räägiks. Taleb raputas pead, öeldes: sa oled nagu mees, kes tahab muudkui, et ma oma eksist räägiks, mul aga on ju uus!

Must luik, nagu defineerib seda Talebi samanimeline raamat, on sündmus, mille toimumist ei ennusta ükski mudel, ning mille tagajärjed on süsteemile sageli vapustavad. Selliste sündmuste peale mõtlemine on suur tabu. Eriti finantsmaailmas.

Inimesed ei saa selliste sündmuste ennustamisega hakkama. Kuidas mitte olla kalkun, küsib Taleb oma raamatus, ja küsis sellelgi õhtul. Kalkuniga on lugu nimelt nii: lihunik toidab teda sadu päevi. Hästi toidab, korralikult. Igal järgmisel päeval usub kalkun, et statistiline tõenäosus, et tema elu jätkub õnnelikult igavesti, on üha suurem. Üha rohkem kordi on lihunik tõestanud, et armastab teda. Kuni selle päevani, kui saabub tänupüha ja lihunik kalkuni kõri läbi lõikab. See näide on mõlematpidi valgustav. See, mis on ühe jaoks must luik, on teise jaoks konkreetne plaan.

Nii näiteks oli 9/11 tragöödia must luik neile inimestele, kes olid kaksiktornides. Kindasti polnud see aga must luik terroristidele, kes istusid lendurikabiinis.

Smart men talkingANTIFRAGILE

Jutuga jõuti Talebi viimase, ebainimlikult huvitava raamatu "Antifragile" juurde. Taleb jagab süsteeme kolme kategooriasse. Esimene kategooria on habras (fragile). Need on asjad, mis ei talu muutust, kaost, survet, raputust. Nagu portselanist tass, millele mõeldes Talebil see idee tuli. Või kultuur tartlaste arust. Väike koputus vastu habrast asja ja ta puruneb igaveseks.

Teise kategooria moodustavad asjad, millele kaos või surve ei mõju. Need on tugevad ehk robustsed (robust). Nagu teemant. Või malmist laste mänguasjad (fuck yeah!). Või kivi. Ekslikult peetakse just robustset hapra vastandiks. Ometi pole see nii. Robustne on lihtsalt muutumatu.

Eksisteerib ka kolmas kategooria nähtusi. Neil pole seni nime olnud. Need on süsteemid, mis teatud piirini armastavad survet, vajavad raputust, naudivad kaost, sest muutuvad sellest tugevamaks ja paremaks. Selle kategooria nimi ongi anti-habras (antifragile). Antud süsteemiks on kultuur zaumiitide, hunveipingide, tsaa-ummi-poiste arust. Ja kasvõi inimene ise. Inimese keha. Sajakilose kangi vibutamine tekitab lihastes mikrorebendeid. Ja lihased ja luud kasvavad tugevamaks.

Talebi raamatu “Antifragile” haare on muljetavaldav. Finantsid, filosoofiad, meditsiin, toitumine – kõik mõnusalt terav, vaimukas, arukas. Igal võimalikul juhul on lähtutud Juri M. Lotmani (seekord mitte JFLi, kes, tõsi, ka ei ole just mage tüüp) maksiimist mitte käest lasta võimalust hankida juurde mõni surmavaenlane.

Et päev oleks suurepärane, tuleb Talebi sõnul teha järgmist: 1. Naerata võõrale. 2. Üllata kedagi, öeldes midagi ootamatult kena 3. Pööra ehedat tähelepanu vanematele inimestele 4. Kutsu kohvile keegi, kel pole palju sõpru 5. Alanda avalikult ökonomisti või tekita sügavat ärevust Harvardi professorile. [1]

Ka Sorbonneʼi suures amfiteatri saalis oli pankureid ja ökonomiste omajagu. Ja mitmed esitatud küsimustest olid varjamatult agressiivsed. Imetlusväärne on vaba inimese vaprus kogu süsteemile vastu seista.

"Kui sa näed petist, ja ei karju “petis!” siis sa oled ise petis!” deklareeris Taleb veelkord. Aplaus. Humanitaaria Bernie Madoffid, te teate, kellega ma räägin. Te oled petised. Totaalsed petised kirjanduse vallas, teie "kultuuri siseringide" asi on vaimne korruptsioon ja see, kuidas suurest osast kõrgharidusest Ponzi-skeem on tehtud, on suurim petturlus. Talebi "Antifragile" on teie poole teele pandud, te teate, mis on tulemas. Tunnistage üles, rääkige kõik ära, paluge kõige eest vabandust. Ja mis need laused kõik olidki. Ma ei pussita iial selga. Aga ma tulen ja võtan teid ette. Avalikult.

HUMANISM

Nagu kõik efektiivsed süsteemid, tekitab ka Talebi oma ühel hetkel hirmu. Sa saad aru, kuidas maailm toimib. Kõik mis neid tapab, teeb sind tugevamaks. Kõik, mis sind ei tapa, tapab teisi. Evolutsioon ja loodus üldse on ju ükskõiksed. Ka geenid on kõigepealt isekad. Väga lihtne oleks siit sotsiaaldarvinismi degenereeruda, öelda: hei, mina ei teinud maailma selliseks, ma lihtsalt cashin sisse. Aga seda ei tee ei mina ega Taleb.

"Antifragile'i" kõige liigutavamad lõigud on need, kus Taleb just nende küsimustega tegeleb. Ta tunnistab, et utopistina vahel vihkab, mida selgeks on saanud. Kuid ta usub, et on lootust. Just Talebile kui utopistile esitasin ma ka rühmituse ZA/UM nimel küsimuse. Küsimus lähtus Talebi murest, et kuidas hoolitseda kõige nõrgemate ja kaitsetumate eest. Just selles kontekstis küsisin, mida ta arvab praegu Euroopas (Šveits, UK) toimuvast debatist kehtestada universaalne kodanikupalk. [2] Taleb vastas, et pole selle peale mõelnud. Lubas mõelda ning tagasi tulla. Kui vastust kuulen, annan teada.

SEE EI OLE NALJA ASI!

Talebi raamatud on ehmatavalt praktilised. Sa saad kõike, mis seal kirjas rakendada omaenda elus ja tegevustes. Samamoodi, nagu ma kunagi peale iga Mihhail Lotmani loengut jooksin Salme keskusest välja ja tegin kohe raha, nii on ka Talebi ideedega – kui tahad raha teha, pole paremat. Taleb ise on öelnud, et kui mõni šarlatanist akadeemik või ignorandist pankur või idioodist ökonomist teda solvab, siis ta läheb välja ja teenib kättemaksuks 10-20 miljonit dollarit juurde. Mõni sellistest šarlatanidest näiteks arvab, et on targem kui finantsturud ja ajab soga biofüüsikalise majandusteaduse huina-muina ülimuslikkusest. Põlastusväärsed on sellised targutajad. Mitte ainult mõtlejatena, vaid ka inimestena. Austada saab neid, kes tegutsevad reaalsuses. Riskides kõigega. Eraisiku pankrotiga. Kes on toonud oma naha turule (Talebi "skin in the game") ja kõik kaotanud. See on antifragile. Mitte need klounid, kes kirjutavad arvamusartikleid "Ma ei ole poliitik, aga..." Mind ei huvita su arvamus. Ma näen su...

Rebib konteksti
EEESTIS HAKKAME KANGI REBIMA

Peale konverentsi lõppu läksime back stageʼi. Rahvas kogunes, kes võttis autogramme, kes tahtis koos pilti teha. Taleb oli selgelt veidi shellshocked. Kes ei oleks peale esinemist. Läksin surusin ka käe pihku, tänasin vapruse, nalja ja arukuse eest ja ütlesin, et olen samuti kirjanik, ja tõstja ka. Edasi läks kõik väga naljakaks.

Taleb: Palju sa teed jõutõmmet? Palju su rekord on?

Kender: 275 kg.


Taleb: Whoa, kolmandik rohkem kui mina!


Kender: Ma olen ju veidi noorem!

Taleb: See ei vähene lineaarselt vanusega, tead....


Teised: Härra Taleb, ma tahaks küsida teie raamatu... Härra Taleb, kas must luik praeguse finants...


Taleb: Kuulge, ma rääksin kaks tundi oma raamatust ja finatsidest! Ma tahan selle kutiga tõstmisest rääkida... tule, räägi, palju sa teed trenni, millal alustasid ja kas...


Ja samas vaimus edasi.

Mu kaunis kaaslanna naeris selle bromanceʼi peale kohe südamest. Aga kui meil eestlastel millegagi hästi on, siis just raskejõustikut tegevate kuttide ja rõõmsate arukate tüdrukutega.

Kutsusin Talebit Eestisse ka. Ütlesin nimelt, et ma olen südameasjaks võtnud, et Eestis kehtestataks riiklikult Rahvuslik Ettevõtja päev. Just nii, nagu ta sellest raamatus “Antifragile” unistab.

Härra peaminister Andrus Ansip. See on nüüd avalik palve ja pöördumine. See asi, see Nassim Talebi unistus tasub elluviimist. See on just see, mis teeb Eestis ettevõtmise mõnusamaks. Kaotushirmu väiksemaks. Et iga inimene, kellel tuleb mingi idee midagi uut proovida julgeks seda teha ja mõtleks nii, nagu Mihhail Lotman: parem kahetseda kui karta!

PS. Päris lõpus surus meile käpa pihku ka Justin Rowlatt, tänas publikusse elu toomise eest ja küsis, kust me oleme. Kuuldes, et Eestist, läks tal nägu naerule ja ta kiitles, et oli just mõned nädalad tagasi meie presidendiga rääkinud, kes olla maailma coolimaid presidente. Naeratasime. Bigup @ilvestoomas Aga me ei kiidelnud vastu, et meil ongi selline riik, kus kõik saavad kõigiga rääkida, kui ainult tahavad. Väike on ilus - kordab Nassim Taleb.

See Talebi asi Eestis alles algab.

Raamatust “Antifragile”:
[1] http://www.businessinsider.com/nassim-taleb-on-economists-2013-12

[2] Idee sain ZA/UMi sisedebatist. Universalistliku poliitka vajalikkuse üle arutleb Martin Luiga kirjas Rain Rosimannusele. Avaldamata.

[3] Talebil on raamatus "Antifragile" kirjas kolm unistust. Kirjutada kõike käsitsi, nii nagu tuleb. Süüa Fat-Tony stiilis punast steiki. Ja põhiline, suur unistus: anda neile, kelle kaotustest ja hävingust sõltub kogu inimkonna edu, vähemalt austust ja tänu.

55 comments:

 1. Nagu mingi lapse tekst. Kas Kender tahab, et kõik kirjutaksid nagu lapsed või mis tal viga on?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Kender vaimustubki nagu laps KUI vaimustub...ehedalt ja varjamatult...miks me ülejäänud ENAM nii ei oska?

   Delete
  2. Ehedalt ja varjamatult maiäss. Edvistavalt, kiitlevalt ja ninatargalt pigem. Kui ma laste teksti tahan lugeda, siis tellin Tähekese

   Delete
  3. kui Eesti lapsed nii hästi kirjutaksid, me lükkaks shanghailased pisa testide tulemustes vabalt kummuli.
   Kaur, selliste "ma loen parem Tähekest" tüüpide pärast jätka samas vaimus, rikud veel mõned jõuludki ära :)

   Delete
  4. Ja kui mina anonüümseid solvanguid lugeda tahan, loen PM või Delfi kommentaariumeid.

   Delete
  5. Pensionäri klassiteadvus hävitab noorust ning seotud nähtusi.
   Kusjuures, enamus anonüümseid kommentaatoreid on üsna vanad inimesed.

   Delete
 2. Typical, iriseda. Hea on lugeda, kui inimene millestki vaimustub. Tekib endal ka huvi. Minu arust on igavam lugeda mingit kuiva igavat arvustust..mulle meeldis!

  ReplyDelete
 3. Lõpuks ometi, keegi, kes madruki keeles könelda oskab. Tore mahlakas piisk sai maha kantud. Niisutab terve ilma! Homme on vist lobjakat oodata kuulsin, linnukesed säutsusid :/ Delfi oraakel õhtustas . . .

  ReplyDelete
 4. Replies
  1. ♥ Häid jõule kõigile ja meeleolukat ning elamusterohket vihkamist! ♥

   Delete
 5. Tore näha, et te õpite oma iidolitelt marksistidelt: totaalne tsenseuur valitseb ka siin. Mõned väärikamad mehed on võidelnud partei ja Kirjanike Liidu ridades. et teie noored saaksite nüüd rahva kulul lulli lüüa. Kas teate. mis tunne on tulla öösel koju käed küünarnukkideni verised? Teil ainult näpud verised - ninanokkimisest! Hirvepargis seisime kõik koos, nüüd on Hodorkovski vaba ja Rosimannuse hõbeseeklid määravad teie hingehinna. Kahju, kahju on teist...

  ReplyDelete
  Replies
  1. Moment, mil JK tuleb jõuluööl zaumi blogis antisemiitlusega kapist välja on kahtlemata ajalooline - aga kas nüüd ka parimate jõulutraditsioonidega kooskõlas...

   Delete
 6. Tere!

  Käin siin aeg-ajalt vaatams, mida me verinoored Kingissepad meisterdavad. Paluksin selle tsensuuriurka kinni panna ja see pilt seal netis, see paluks eemaldada. Muidu saab kasutusele võtta vastavad meetmed. Niimoodi inimesi laimata ja vaigistada pole kultuurne. See pole reformi tagatuba, kus autoriõigused ei kehti :)

  Esti mees

  ReplyDelete
  Replies
  1. Nüüd on küll pealtnägija laks! Kutsuge Kärmas!

   Delete
 7. Ehh, Kenderil pole häda midagi....aga kas tasub just pöördesse minna ühe muinasjutte vestva vulgaarmaterialisti esinemisest.

  ReplyDelete
 8. Talebil on tegelt täitsa Hegel-compatible jutt. Ja ta paneb mõnusalt näkku ka kõigile. Mumeelest võib olla küll selline tüüp, maailm oleks kurvem koht, kui parempoolsetel siukest lammutajat ei oleks.

  ReplyDelete
 9. Ilus lugu. Pani täitsa mõtlema ja mis peaasi - ajas juba hommikul naerma, nii et igemed paistsid. Aitäh.

  ReplyDelete
 10. PS. Häid Jõule ja Vastutusrikast Vana-Aasta lõppu. Tänan meeldejääva aasta eest, kallis Kaur ja kogu ZAUMi pere. Taavi

  ReplyDelete
  Replies
  1. Taavi, aitäh. Aitäh toetuse ja inspiratsiooni ja mõistmise eest. Sinuga rääkimine tegi paljud asjad sel aastal hulga lõbusamaks ja Su kunst tegi hingele hea. Kaur

   Delete
  2. Oi kui normaalne. Sulle ka häid pühi.

   Delete
 11. Tõstes 275kg kangi 1m kõrgusele, teed tööd: 275kg*9,8N/kg*1m=2695J
  1kWh, mis maksab umbes 0,1EURi, on 3600000J, selle energiaga saab 1m kõrgusele tõsta 3600000J/(9,8N/kg*1m)= 367347kg raskuse kangi st 367tonnise kangi.
  1kg diislis on aga üle kümne kWh (46000000J).

  Lihtsalt võrdpildid, millise töö teed sa siis, kui sa ainult oma naha turule viid. Üldiselt kasutatakse oma nahka selleks, et suunata turule paljude teiste nahku, nende, kes omakorda suunavad paljude teiste nahku, nende, kes oma korda...
  (ja igas etapis on palju naftat ja tehnoloogiat ja elektrit ja tehnoloogiat)...

  P.S.
  Käisin Alatskivi raamatukogus esinemas ja sain kingituseks kogumiku, mis käsitleb Lõuna-Eesti tõstespordi ajalugu. Villu Reiljan saavutas EPA võistlustel (st oma tudegipõlves) II koha kaalukategoorias -67,5kg (!). Vot oli peenike poiss.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hei-hei ja ilusat jõuluaega.
   Tundub loogiline, et kiirelt kasvava elanikkonnaga maailm lõpeb juba neil aastatel energianälja kätte. Tundub ka loogiline, et Päike tiirleb ümber Maa. Ometi ei ole see nii - kuigi tundub loogiline. Selleks, et aru saada, mis teema on energiahinnaga, on meil olemas turg. Turg ei ole midagi müstilist, kõigest mehhanism selgitamaks välja, kui palju mingi vara mingil ajahetkel väärt on. Kogu lugu. Incentive selles välja selgitamise protsessis osalemiseks on võimalus teenida, aga ka kaotada raha. Skin in the game.

   Nüüd kõik argumendid, mis Sul energiahinna tõusuks on (jah, ka biofüüsikalised), on juba turule teada ja energiakandjate hinnas sees. Samuti on hinnas sees vastupidised argumendid (jah, neid on ka ja üsna kaalukaid). Seda on väga oluline mõista. Näiteks mina tegin esimese investeeringu aktsiabörsil tootmisettevõtte osakutesse. Olin jube õnnelik, sest firma avas uue suuna, millel nägin lõputut potentsiaali. Mõttes lugesin juba teenitud raha, sest asi sai minna ainult üles. Vähemalt nii tundus loogiline. Paraku selgus peagi, et minu loodetud potentsiaal oli juba aktsiahinnas sees ja tõusuruum oli ammendunud. Sama loogika on ka energiahindadega.

   Nüüd, kui Sul on huvi küsimusega sisuliselt tegeleda, mitte lihtsalt internetis vaielda, on mul ainult kolm soovitust:

   1. Ava konto, soovitan, LHV Pangas
   2. Alusta lugemist näiteks Bloombergist ja SeekingAlphast
   3. Anna minna (skin-in-the-game)

   Nii on lootust mõista, millised faktorid millises ulatuses hinna kujundavad.
   Energiahindade teemal jutlustamine ilma püüdeta turgu adekvaatselt lugeda ongi šarlatanlus. Kuigi tõepoolest tundub väga loogiline, et Päike tiirleb ümber Maa ♥

   Delete
  2. Hea MIhkel. Talebi "skin in the game" on vastand "incentive'le". Ehk siis sa mitte ei ole doljas vaid sa kannad reaalsed kahjud, kui su jutt ei ole pädev. Ole palun lahke ja mine Jüri pakutuga kaasa. Kas sa võidad või kaotad - ma austan seda igal juhul. Aga tühja targutust turgude kohta pole tõesti vaja.

   Alas, see et sa võrdeld oma keha treenimist, ma ei tea, diiselmootoriga tõstuki tööga (ja proovid siis vett segada öeldes, et oma naha turule toomine polegi nagu oma naha turule toomine, sest teised nahad on ka), see näitab muidugi, et sa pole isegi kuulujutte kuulnud, millest Talebi "Antifragile" räägib.

   Delete
  3. Tõin oma näite võrdpildina. nn naha sees olev võimsus (J/s) on inimesel väike jah, aga sellest piisav, et ümber suunata mitmesuguseid muid, palju võimsamaid energiavooge. Aga alati on eeldus, et need suuremad ja võimsamad energiavood on olemas.
   Võrdpilt autost sobib hästi. Rooli keeramiseks ja pedaalide surumine suunam energiavoogu, mis voolab läbi mootori.

   JFL, K, ma ei eita, kuidagi neid väiteid turu kohta.
   Erinev suhtumine (isegi antiteetilisuseni erinev) saab olla ka samadesse faktidesse. Meenub, kuidas W.James ütles pragmatistliku ohkega, et me ei tea maistes asjades midagi absoluutse kindlusega, ja kuidas B.Russell röögatas seda sama võiduka eufooriaga (ning heldis samas pisarateni puhtast matemaatikast).
   Siin on mul sama tunne.
   JFL: Turg ei ole midagi müstilist, kõigest mehhanism selgitamaks välja, kui palju mingi vara mingil ajahetkel väärt on.
   MK:Turg ei ole midagi müstilist, kõigest mehhanism selgitamaks välja, kui palju mingi vara mingil ajahetkel väärt on!
   Mina näen siin kahte suurt miinust. Üks on see:
   "on juba turule TEADA ja energiakandjate hinnas sees";
   turg ei tea sittagi. Turg ei ole miski, millel oleks teadmisvõime, eks. Turu "teadmine" on turgu moodustavate inimeste teadmiste, arvamuste, uskumuste, lootuste, hirmude jne summa. (ja just see teeb üldse mõttekaks maksiimi, et parem kahetseda, kui karta)

   ja teine on see:
   "kui palju mingi vara mingil ajaHETKEL väärt on".

   Delete
  4. St vaba turu vabadus ei tohiks olla nii suur selle pärast, et turu "teadmine" formuleerub suuresti samadel alustel kui pronkisöö või laulupidu. Üks ökoloogiliselt valgustatud Brežnev ei teeks paha.
   Maa ressursid võib sama eufooriliselt maha prassida nagu Dmitri Karamazov - kui pidu, siis pidu nii nagu homset poleks!

   Eks palju meie möödarääkimisi tulegi vist sellest, et ühed annavad soovitusi eraisikule toimimiseks sellistes ühiskondlik-poliitilistes oludes, mis meil praegu on (mine panka, ava konto..), ja teised mõlgutavad selle üle, millised ühiskondlik poliitilised olud olema peaks (et kogu see asi varsti pöördumatult p**sse ei läheks).

   Delete
  5. that is correct. i stand with Kunnus. on neid turuevangeliste, snakeoilsalesmane ja kahe kvartali jagu tiigriseljas ratsutajaid juba nähtud. kes ei sea küsimuse alla süsteemi hullust, vaid seniseid süsteemis ellujäämis ja vingerdamissrateegiaid. ja küsida, kuidas aidata viletsaid ja ilmajäetuid, on eriti bollywood, kui süsteem ongi ülesseatud kuhjumisele.

   Delete
  6. MIks Mihkel et al ei lõpeta rääkimist? NN Taleb kirjutab:

   https://docs.google.com/file/d/0B8nhAlfIk3QIZkVBWlc0UC10ajA/edit

   This author is currently teaching a course with the absurd title "risk management and decision - making in the real world", a title he has selected himself; this is a total absurdity since risk management and decision making should never have to justify being about the real world, and what’ s worse, one should never be apologetic about it.

   In "real" disciplines, titles like "Safety in the Real World", "Biology and Medicine in the Real World" would be lunacies.

   But in social science all is possible as there is no exit from the gene pool for blunders, nothing to check the system, no skin in the game for researchers. You cannot blame the pilot of the plane or the brain surgeon for being "too practical", not philosophical enough; those who have done so have exited the gene pool. The same applies to decision making under uncertainty and incomplete information. The other absurdity in is the common separation of risk and decision making, since risk taking requires reliability, hence our motto:

   It is more rigorous to take risks one understands than try to understand risks one is taking.

   Delete
  7. Demonymous, Talebi kõik küsimused on süsteemi hulluse kohta. Iga viimane kui üks.

   Delete
  8. @Demonymous

   See on nüüd küll üks parajalt robustne mõte, et kõik "süsteemi" suhtes kriitilised mõtlejad peavad punarohelised olema - muidu on tegemist sahkerdamisega. Talebile võib ohtralt kriitikaid teha - vähim neist pole tema "unfortunate "Davos rockstar" period"; nagu ka tema mõnus kaasautorlus IMFi armastusväärsetes asjaajamistes - aga midagi "mugavat" või ebakriitilist temas pole. Vastupidiselt näiteks Habermasile ei käi ta ülikoolis ambivalentsuse fassaadi üleval hoidmas, vaid närvidele. (Arvesta, et Sartre ütles kirjanduse Nobelist ära, Taleb aga ütles, et majanduse Nobelit ei tohiks olemas olla. Talebi kapitalism on praegusest üpris erinev, ja ei, mitte "inimnäolisem".)

   Ma ütleks, et pärast aastat 2007 on meil neli uut tõeliselt närvidelekäivat mõtlejat. Need on (ülemine rida, paremalt vasakule) - Nassim Taleb, Adam Curtis, Slavoj Žižek, Alain Badiou. Enne aastat 2007 olid meil: fucking Naomi Klein (Radiohead!), vitt vanamees Baudrillard ehk 'Llard, Umberto Eco (nough said), Antonio "All Is Lost" Negri ja ajaloo tagajärjetuim sotsialist Noam Chomsky. Selles mõttes on ajad ikka palju paremaks läinud. Tasub nendega sammu pidada.

   @Kunnus

   Mihkel Kunnusele aga tahaksin ühe kaheosalise küsimuse esitada. Proovin seekord võimalikult ebaesteetiliselt, kuna eelmine kord jätsid mu vastuseta - tuues põhjuseks just liiga esteetilise lähenemise. Palun räägi mulle, kuidas erineb sinu (minu arvates "termodümaaniline determinism" ) oma probleemiasetuse kohalt ansambli Muse pasa albumi 2nd Law dubstep-palast "UNSUSTAINABLE". Säästmaks kõrvu toon siinkohal välja ainult teksti:

   "All Natural and Technological processes proceed in such a way
   The availability of the remaining energy decreases
   In all energy exchanges if no energy enters or leaves an isolated system
   The entropy of that system increases
   Energy continuously flows from being being concentrated to becoming dispersed, spread out, wasted, useless
   New energy cannot be created and high grade energy being destroyed
   An economy based on endless growth is

   UNSUSTAINABLE

   The fundamental laws of thermodynamics will place fixed limits on technological innovation and human advancements
   In an isolated system, the entropy can only increase
   A species set on endless growth is

   UNSUSTAINABLE"

   Ning mil moel erineb sinu positiivne programm (millest ma seni kahjuks kuulnud pole) grupeeringu Zeitgeist omast? (Üleminek rahast jätkusuutlikuma, arvutite poolt otsustatud need-based survival economy peale)

   Delete
  9. Ega see Muse midagi valesti ei ütle, aga järeldused ei ole õiges mõõtkavas. Natuke selline: Päike sureb supernoovaks, päiksesepatareide äri ei saa kesta igavesti.
   Zeitgeisti programmiga pole tuttav, aga su lühikirjeldus jätab, ütleme, vähemõistliku mulje.

   Lühidalt on raske seletada (kordan üle, et Kaupo Vipi "Globaalpohmelus" on parim konspekt, mida kohanud).
   Tööstustsivilisatsioon on väga kõrge komplekssusega süsteem. (Võrdle näiteks Paunvere külakooli (köster, Laur, õpilased) tänapäeva kooliga (direktor, palju aineõpetajaid, abiõpetajad, sotsiaaltöötaja, psühholoog, koristaja, kooliarst, kokad, varustaja, õppealajuhataja jne) - viimane on kõvasti kompleksem) Kõrge komplekssus tahab suurt energiasisendit (imeväike osa inimesest tegutseb võimsate traktoritega põllul st väga vike osa peab tegelema toidu kasvatamisega, ülejäänud saavad teha komplekssust). Kui energiasisend kuivab kokku, peab süsteemi komplekssus ka langema, lühimalt, see tähendab seda, et nn positiivne programm on umbes selline nagu 80ndate-90ndate vahetuse paiku + internet jms). Lapsena sõin ma poetoitu üsna vähe.
   Ei kao kuhugi tööstuslik toodang, 3eurone ehituspuss jääb siiski paremaks kui isetehtu, ent kõik, mis puudutab energiat (söök, küte), läheb nii kalliks, et seda on mõttekam maksimaalselt ise hankida.

   Delete
  10. Mihkel, kui kõrvale jätta sinu viimsepäevakartus, siis olme osas kõlad sa praegu arukalt nagu uhke talebiit. Loe palun Antifragile, oleks väga huvitav sinuga uuest ilmast arutada.

   Delete
  11. Mis keeles vestlus käib siin blogis? Kui ma oleksin inglane, siis ma irvitaksin naljaka pidžini üle, aga kuna ei ole, siis on lihtsalt nõme tunne

   Delete
  12. See on meremeeste keel ja zaum on laev. Soovitan soojalt minna ja teha oma partei, kui midagi ei meeldi.

   Delete
  13. Keeleparteil oleks täitsa jumet ka. Meil on palju inimesi, kellel on eesti keelega ebaterve läbisaamine, ning kelle ainsaks saavutuseks elus on, et nad said põhikoolis vältevahelduse, nii-kui-ka ja "selmeti" selgeks. "Me seisame puhtame eesti keele eest" ja "ÕPI EESTI KEEL ÄRA" kõlavad paljulubavate slõuganitena. Kolm prossa tuleb valimistel ära küll, kui natsipedaal põhja vajutada.

   Delete
  14. Before kui speak keeleparteist, should üks overpea speakima seda keelt. See what te here lämisete ei belong üldse keelepolice kompetentsi but psühhiaatri maybe. Nazis panid yes hullud sleep ja took balls maha, you'l on only isiksusalarm, that on only ilgelt annoying

   Delete
  15. Lahke söör või leedi, raske oli aru saada : ( Hakkab tunduma, et Teie näol on tegemist ühe õige väikse, pelgliku ja meeleheitel loomakesega, kes võiks jõudu ammutada Suure Trubetsky sõnadest, mis teevad nõrgad tugevaks ja tugevamad veelgi tugevamaks: http://www.zaum.ee/2013/12/trubetsky-terasest-puunis.html

   Delete
  16. Proua kuri Anonymous (we know that you are the AK), lugege palun see raamat. Aitab leppida. http://www.amazon.com/The-Rise-Fall-Languages-Dixon/dp/0521626544

   Delete
  17. Leppida with mille? Et people kes name ennast Estonians räägivad somesugust haiget pidgin ja is uhked over selle?
   http://www.sirp.ee/index.php?option=com_content&view=article&id=14360:liivi-keel--euroopa-ohustatuim&catid=11:varia&Itemid=16&issue=3385

   Delete
  18. Siit edasi tulevad vist küll veel ainult füüsilised ähvardused.

   Delete
  19. Või, noh, seletuste maailmas - siin on tegu ellise radikaalse vaadete erinevusega. Mina nimelt arvan, et sina oma tegevusega hävitad eesti keelt. Et see elab edasi sinu tegevusest hoolimata, mitte sinu tegevuse tõttu. Et a eksid nii teaduslikus kui filosoofilises mõttes. Ja eriti jõle on see, et sa tegeled oma kahjuliku tegevusega riigi vahendite eest. Eraviisiliselt oleks see mööndav, eks ole meil ju religioonivabadus ja kõik sellised mõnusad asjad.

   Delete
 12. Hmm, 'soul in the game', selline kontseptsioon oli ju ka?

  ReplyDelete
 13. tänan selgituste eest, lootus jääb (targemaks saada) aga ma küsiksin seda ausamba ideed kasutades, kas ettevõtlikud inimesed "nahka turule tuues" soovivad: rikastuda ja päeva lõppedes gated communitys villa hoovis lamborghinis nina valgeks tõmmata ja veel sündimata lapsed Harvardisse saata või hoopis kaasinimesi aidata, töökohti, tarbimist, käivet, likviidsust kasvatada, majanduskasvu kõvaks ajada? või korraga mõlemat, et need motivaatorid on seal kuskil mõnusalt ja hubaselt tasakaalus? või on see vennalik abistamine isikliku rikastumise kaasnähuna paras BS ja xanaxi aseaine või oopium nõrgema seedimisega vendadele et neid käima tõmmata?

  see on hea küsimus, õigemini ainus küsimus mis loeb (minu jaoks): kas Taleb on süsteemi suhtes kriitiline? Või kriitiline süsteemi käigushoidmise ja süsteemist kasu väljapumpamise seniste praktikate suhtes? Marxiga sama suurusjärgu metatasandil teda vist ei kohta.

  ReplyDelete
 14. @demonymous aitäh väga täpse küsimuse eest. Ma ei ole muidugi Taleb, aga kõik mis Taleb jutlustab ta ka ise teeb: ta on anti big govt, anti big corporations, anti Harvard. Ta hoolib eriti kaasinimestest, ta ntx arvab et pangandus peaks olema natsionaliseeritud (utilities), ta arvab, et suurem osa võimu peaks olema local. Easy to BS macro, hard to BS micro. Ta usub prostituutidesse, kunstnikesse, ettevõtjatesse, kulgejatesse, nendesse, kes võtavad isiklikke riske. Ta on ülimalt kriitiline süsteemi suhtes, kus tõmmatakse nõrgemate kulul välja megakasumeid ja kriiside puhul kirjutatakse neile kraesse kogu kahjum. Ta on kriitilisem kui keegi teine, keda ma olen lugenud. Seda ehk põhjusel, et ta näeb selgemalt, kui keegi teine.

  Tegelikult ma isegi ei arva, et ma peaksin rohkem või kuidagi paremini teda kaitsma või õigustama. Nagu magedalt kõlab. Loe Talebi Antifragilet. Otsusta mehe enda teksti põhjal.

  Introks:
  http://www.independent.co.uk/news/business/analysis-and-features/nassim-taleb-the-black-swan-author-in-praise-of-the-risktakers-8672186.html

  ps isiklikku: ma ei mõista hukka nina valgeks tõmbamist, kuigi põlgan gated communiteid ja olen likvideerinud kõik oma sportautod.

  ReplyDelete
 15. mul on hea meel, et taleb ja žižek pankade osas ühel nõul on.

  ReplyDelete
 16. Talebi suure austajana juhiksin teie tähelepanu sellele, et tema ideed on oma olemuselt lihtsad, praktilised ja igati commonsense. Retoorika ja suhtumine on muidugi sama võimsad nagu siin artikkel ja sõnavõtud.

  Juhiksin sisuliselt poolelt Jüri-F.L. esitatud effektiivse turu hüpotees (kogu info sisaldub hinnas) on midagi, mis läheb kogu Talebi olemusega vastuollu. Jättes matemaatilise statistika kõrvale - turuhindade kujunemise protsessi ei ole võimalik statistiliselt kirjeldada ning nad ei ole ennustatavad, st turg ei ole effektiivne.

  Talebi tees on see, et üksikud sündmused paljude hulgast omavad väga suurt mõju kogu turule. Kuna tegu on ka harvaesinevate sündmustega, siis keegi neid ei oota ning hinnad kunagi ka ei kajasta. Seost illustreerib kujundlikult kumulatiivne Pareto jaotus – näiteks 80% mõjust tuleneb 20% teguri tulemusel.

  Mulle tundub, et Taleb toetab eelkõige hindade vaba kujunemist parima resursiallokatsiooni mehhanismina. Sisuliselt kutt ütleb, et riik on hapram majanduslik üksus halbade mõjude kumuleerumisel kui kohalik omavalitsus, konsentratsioonid reaalmajanduses ja finantsektoris on kahjulikud sest suure ebasoodsa sündmuse puhul on võimatu krahhi ilma ühiskonna sekkumiseta välistada jne, jne. Samas hindade vaba kujunemine tagab parima lahenduse inimarengu seisukohalt sest allokeerib resurssi pikemas perspektiivis õieti.

  Kusjuures need ei olegi Talebi idee, tegu on Benoit Mandelbrot täheldustega, mida Taleb rakendab, analüüsib ja sünteesib.
  Tingimata ei ole nende mõtiskluste näol tegu tema ainukeste või peamiste seisukohtadega. Kõik teosed kubisevad pärlidest väga erinevate nurkade ja teemade alt.

  Nüüd Mihkel Kunnus. Energia jäävuse seisukohalt jne täielik õigus. Pluss täna ei ole kellegil alust eeldada, et senised energiaallikad on ammendamatud. Samas sellise determinismiga ei ole tal lisada või öelda mitte midagi väärtuslikku. Veenduge ise ja lugege kasvõi erinevaid seisukohavõtte veebis või ajalehtedes.

  Täiendavalt tahaks muidugi torkida sellega, et 10 või 5 aastat tagasi kui “peak oil” oli tõsiselt populaarne siis neid vendi oli nagu kirjuid koeri kes ootasid arenendud maailmale aastaks 2015 vms täielikku krahhi. Võrdluseks – täna on täiesti võimalik perspektiiv, et USA saab energia netoeksportijaks. Mark my words see on põhimõtteliselt uus olukord.
  Lisaks tasub mõelda sellele, et kuigi per capita ja agregaadina energia tarbimine kasvab siis näiteks transpordisektoris on muutused effektiivsuse poole peadpööritavad – tonnkilomeetri hind kilowattides või muus füüsilikalises ühikus langeb drastilise kiirusega. Sama kehtib tarbimisühiku kohta kulutatud energia kohta. Mulle tundub, et sellises keskkonnas Kunnuse resursside kiire lõppemise determinism on samasugune “religioon” ja “usk” kui minu nägemus, et mingis perspektiivis on energiallikad asendatavad. Biomassist, tuulest, lainejõust vms tulenevaga.
  Samas, ma ei tahaks rohkem detailidesse minna tema mujal avalikkuses esitatud seisukohtade suhtes, see ei ole siin relevantne ega oluline.

  Samas mis on Kunnuse juures ärritav on see mismoodi ta eristab ühiskonda ja eraisikut. Üldist ja üksikisiku heaolu. Lõhnab selle järele, et ettevõtjad need on kurjad kasumiahned inimesed kes röövivad ning vägistavad räigelt ühiskonda ja õõnestavad üldist huvi. Mul on mulje, et tema seisukohad õhkuvad Talebi mõistes “ülalt-alla” tunnetusest. Vaja oleks justkui rohkem tarku inimesi kes teavad kuidas ühiskonna nimel riigiaparaadis ohje võtta ning protsesse juhtida inimeste heaolu huvides. Kel huvi on võib vaadata politoloogide, ühiskonnateadlaste, sotsioloogide jne hinnangute, seisukohtade ja ennustuste empiirilist paikapidavust juba Talebi viidatud allikate alusel. Happy hunting.

  Pakun veel kihlvedu, et Kunnus sotsialist.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Tänud sisulise kommentaari eest! Väga hea meel oli lugeda.
   Ma ei ole kindlasti EMH-i advokaat (nt Kahneman on lisaks Talebile viimaste aastate suuri favoriite) ja ka turukogemus piirdub väga väikese haardega hobiinvestori omaga (vanust seejuures ka veel alla 30) aga küsimus on asjakohane. Mulle on jäänud arusaam (millest jätan endale kogemuse lisandudes õiguse taganeda), et turgude efektiivsus sarnaneb Zenoni noolele. Igas üksikus isoleeritud kaadris lendav nool seisab ja turg on ebaefektiivne. Suuremas plaanis, mulle tundub, et efektiivsuse määr aga tõuseb. Näiteks see, et hetkel on käsil ajaloolise mastaabiga Libori-scami uurimine, ei tähenda minu arvates, et Libor oleks kogu nt 15a välba vältel ebaefektiivne.
   "Turuhindade kujunemise protsessi ei ole võimalik statistiliselt kirjeldada" - ma ei ole esiteks päris kindel, kas siin saab ühe mütsiga lüüa näiteks Forexile, pehmete toorainete turgudele, aktsiaturgudele või kui väide on mõeldud kehtima ka hindadele väljaspool finantsturge, siis kinnisvaraturule jne. Kaldun arvama, et ennustatavuse määr on neil kõigil mõnevõrra erinev ja oluline on ka, kes ennustab. Näiteks USDJPY puhul võivad enamik jaekauplejatest etendada pigem kalkuni osa sellal kui BOJ on statistiliselt kindlasti sagedamini lihuniku rollis. Teiseks usun, et ennustatavusest rääkides oleks hea lisaks instrumendile fikseerida ka ajaperiood. Mis aga peamine - kui turud oleksid kõigile võrdsel määral ennustatavad, ei vestleks me kumbi siin kommentaariumis vaid realiseeriksime sularahas varasemalt võetud riskivabasid visioone. Ja järjekord sularahaautomaadi ees oleks suhteliselt pikk. Aga see, kui mingi turg ei ole mingil hetkel minule ennustatav, ei tähenda, et ta on samavõrra ennustamatu ka näiteks Andrew Lahdele.
   Be that as it may, nendel teemadel saab arutada inimesega, kellel on mõningane kokkupuude finantsturgudega olemas. MK puhul ma selles kindel ei ole. Seda silmas pidades on EMH vägagi hea koht alustamiseks ja oli sellisena ka mõeldud. Kuid usun, et olen EMH kriitikaga vähemalt mingilgi määral kursis (väide, et hinnas sisaldub igal ajahetkel kogu info on pehmelt öeldes naiivne) ning kaugel sellest, et olla kõige klassikalisemate ja kanoniseeritumate koolkondade advokaat. Mul on suhteliselt palju kriitikat suurte pankade, keskpankade, valitsuste aadressil aga nii harva kui tuleb vaielda mõne igasuguse kokkupuuteta inimesega, kes selgitab näiteks, kuidas derivatiivid põhjustavad reaalmajanduse krahhe tuleb just selle kanoonilise financial markets 101 järele haarata.

   Delete
  2. Väga sisuline jah, aitäh! Taleb mh teatas tvitteris 5. jaanuaril: "My resolution for 2014 is to move from 90% intolerance for BS and BS vendors to 100%, zero margin."

   Sesmõttes ei peaks me MKst üldse rääkima ega teda kuulda võtma. Ta on BS vendor, kellel no skin in the game. See peak oil näide on nii hea, tõesti.

   Aga ikkagi inimene. Või noh. Samas ma JFL varasemast postitusest saan aru, et tegelikult ta just kutsuski MKd üles lisama "skin in the game" ja siis edasi rääkima. See võiks ju olla kangelase tee. Seda me kuulaks ja austaks.

   Delete
  3. ja just nüüd tvitteris: Nassim N. Taleb ‏@nntaleb 6m
   Skin in the game doesn't make charlatans stop charlatanism, it just puts them out of business, just as dangerous drivers end up dying thmslv

   Delete
 17. ressursside allokatsiooni suhtes kahtlemata on LIBOR parim olemasolev referents. samas effektiivsete hindade puhul me räägime tervikteooriast, mis seob hinnad, pakkumise ja nõudluse, investeeringud ning kogu ülejäänud majanduse omavahel kokku vastavalt statistilise matemaatika metoodikale.

  Jüri-F.L. kui sa suudad turgudel raha teenida lähtuvalt Bachielier raamistikule tuginevast EMH teooriast, saad auhinna (Nobelit antud autorit puudutava diskussiooni kontekstis ei mainiks :) ). random walk on ju suurima kriitikaalune objekt Talebil (Mandelbrotil).

  kas Antifragile muid viidatud allikaid ka lugenud ja vaadanud? selles leidub väga head värki -hariduse osas näiteks Pritchett või politoloogia suhtes Tetlock jne.

  üks küsimus mind siiski vaevab selle Antifragile puhul - huvitav mismoodi sinna raamatusse sattus arhitektuuri teemaline diskussioon. Ma ei kujuta ette kuidas see kutt ennast sellisesse kohta vedas - maast laeni aknad, mets, Gaudi, jms. ebareaalne. out of place. igal juhul soovitan need leheküljed uuel lugejal lihtsalt edasi keerata.

  õiendus ka siia - ma ei tahtnud Kunnuse suhtes asjatult terav olla, viidatud väited on õiged ja ei ole rumalad. analüüs ja järeldused lihtsalt ei toimi. samas, see ongi ebaoluline - minu usk 2014 on toormehinnad lühikeseks ja kulud miinimumi.

  Loen nüüd lihtsalt mõnu pärast Antifragile 17 kuni 19 peatükid uuesti läbi.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ei, ei suuda teenida (and refuse to die tryin' :)
   Aga Pritchetti võtan ette. Tänud veelkord aruka jutu eest.

   Delete
 18. Kas minevikus pikka aega kapitalismi tingimustes tegutsemise põhjal tuletamine, et ka tulevikus seda tehakse, pole ise statistikat muretult usaldades tegutsemine, pealegi veel varasemaid aegu unustades? Kui ettevõtjad eeldavad teiste klasside esindajate minevikukäitumise põhjal nende turvalist käitumist tulevikus, siis võib revolutsiooni võimaluse teostumine ühe parajaks kalkuniks jäämisena mõjuda küll. Ja nahk on tõesti mängus, sest mida jõukam oled, seda tõenäolisemalt revolutsionääride poolt maha lüüakse. Ja sõprusesse uskumist ei saa ka ootamatuste ootaja endale lubada, sest kes on olnud sõber minevikus, see võib sind tulevikus kuidagi alamväärseks või ühiskonna/inimkonna vaenlaseks hakata pidama.

  ReplyDelete