Thursday, February 13, 2014

Hans, kallis

Sa oled Bakuu asjaga seoses kogu aeg valetanud. Ja Sa jätkad valetamist viimases vastuses Äripäevale. Las ma võtan Su tükkideks lahti ja panen valesti kokku. Jah, ma naeran, kui ma kutsun Sind "suller", sest see on naljakas, kuidas Sa hädas oled!
Ma tean Su pingutustest, kuidas Sa tahtsid, et seda lugu ZA/UMis ei oleks. Sa oled teiste kanalitega tubli tööd teinud, tunnustan Sind. Sa kardad ainult ühte asja: et Sind ei kardeta. Vaata, kuidas sulle seda öelda... Aga Sind ei kardeta. Sa lugesid mu lugu hoolega, Sa nägid, et Tõnis Haavel on seal  kirjas kui mu sõber. Tema kallale Sa ei julgenud minna. Aga Sa ei lugenud piisavalt hoolikalt. Lauri Isotamm ja Rain Tamm on ka minu sõbrad. Nemadki on kaitstud. Hans. Sa poleks pidanud nendega jamama hakkama. Aga räägime millestki ilusast. Räägime sellest, et ma armastan seda, kuidas Sa valetad.

Esiteks sellest "kus on raha, Gild?" asjast. Vaene Gild, kes peab teadma sinu nõudmisel, mida Sina ja Su käsilased Bakuus toimetasid, aga näed, vaikselt on see kohtupidamise käigus välja imbunud. Vaatamata Sinu püüdlustele seda varjata.

1.     Raha eest on Piirsalu poolt ostetud Sinu poolt soovitud maade kasutusõigused (peame siis meeles, et Sina ja Vichmann aktsepteerisite nimelt nende maade ostu 2008 alguses). Teie väited kohtus, et olete vaid koopiaid näinud jms hämamine tuli paraku ilmsiks alles sel aastal, kui te enam varjata ei suutnud, et originaalid on kogu aeg teie käes olnud.

2.     Sa valetad oma selgituses, nagu oleks Liiv ja Piirsalu Gildi käsilased. Kõik dokumendid näitavad, et nad on ajanud kogu oma asja ammu enne Gildi. Gildi järjekordne sissetoomine Sinu poolt on selgitatav kahe asjaga: Sa kas tahad neid koorida või teisi investoreid petta. Ma usun, et Sulle meeldiksid mõlemad.

3.     Nende dokumentide väärtus on hinnatud kahe kinnisvarahindamisettevõtte poolt nii 2008. alguses ning uuendatud 2009. alguses - siis, kui te lõplikult projekti kaaperdasite. Kohaliku tähtsusega Bilender hindas selleks 33 MUSD ja rahvusvaheline kett Currie & Brown 29 MUSD. Mõlemad nägid ka olulist kasvupotentsiaali. 

Bilenderi hindamisakt


4.     Teie kohtus antud väide “need olid kahe-aastased lepingud ja tänaseks kehtetud” on eriti naeruväärne, sest te olite ise projekti täies ulatuses üle võtnud veel enne kui lepingute sõlmimisest üks aasta möödunud oli. Ja ka nüüd, 2014., kirjutasite ise investoritele, et hakkate lepinguid taastama. See projekt on kogu aeg teie kontrolli all olnud. Maa on kogu aeg olemas olnud (mõistagi mitte kinnisturaamatus, nagu asjad Eestis olemas on. Seal käivad asjad teisiti).

5.     Te väidate, täna, et nüüd, kus te olete selle projekti enda juhtimisel pankrotist läbi ajanud, on tegemist täiesti uue projektiga, ja kui nüüd peaks tekkima väärtus, on see teie tubli töö vili. Tõepoolest, aga see tubli töö on teie tehtud pettus. Kõigi ülejäänud investorite petmine. Ma olen nuputanud, miks te neid varasid ettevõttest lihtsalt välja ei kantinud. Poleks  mingit jälge jäänud, ei mingit jama Gildi ega pandiga. Ma spekuleerin küll, kuid arvan, et see ei õnnestunud selle pärast, et aserid on aumehed.

6.     Ja siin läheb lugu veel paremaks - ehkki olete kaaperdanud projekti läbi pankroti, selgub: teil on vaja teiste investorite kasuks seatud pant lahti saada, te annate lubadusi Gildi juhile Sarunas Skyriusele... aga juba paar kuud hiljem kohtusaalis ütlete te, et need lubadused olid teie poolt kavandatud ja te teate hästi kuidas neist mööda pääseda. Aga kuna Sinu peas toimib omakohus, ei pilgu Sul silmgi , kui tunnistad, et plaanisid lepingupoolt kohe alguses tüssata. Vaata, seepärast ma ei imestagi, et sa ka oma vastuses Äripäevale Rain Tamme ja Lauri Isotamme ründasid. Sa ei ole kunagi kavatsenud ühestki selle lepingu punktist kinni pidada. Gildi omad ilmselt mõtlesid, et kaitsevad investoreid, kaitsevad iseennast. Nad olid naiivsed. Sa pole mõtelnudki seda lepingut austada.

7.     Ja lõpetuseks, kui dokumente vaadates tundub, et Sinu kolmest miljonist on  pärast kaaperdamist ca 12 miljonit saanud (kui Vichmann, kel on Sinust suurem tükk, Sul muidugi nahka üle kõrvade ei tõmba, tema neljast on saanud siis 16... või siis koguni 28, kui ta sulle siiski külma otsustab teha). Ühtlasi võiks Gildi käest küsida, kuhu on kadunud nii mõnegi mehe vanatädide Ekspress Grupi aktsiasse pandud miljon krooni, millest on tänaseks järgi jäänud 10 tuhat eurot. Või peaks seda hoopis Suprema ja SEB käest küsima, kes Sulle jaeinvestoritelt raha kogusid. Raha maksid nad Sinu kontole, kas Sina võtsid selle sulas välja, või ostsid selle eest ülehinnatud Delfi, see on siiski küsimus Sulle, mitte Supremale. Nemad olid ainult tehnilised asjaajajad. Või anname Igasta kohtusse? Usu mind, nende 6000 inimese hulgast, kes on kaotanud üle 80%  leiab veel väärikamaidki nimesid, kui Sinu ritta laotuist.

Või läheme veelgi üksikasjalikumaks? Okei. Räägime sellest ka, miks Haavel Sinu arvates ühelegi kohtu küsimusele vastanud ei ole:

1.     Sa vana suller tead hästi, et Haavel on just nimelt kõigile uurimise küsimustele vastanud. Neid oli täpselt kolm. Kuna aga “prokuratuur sõi sinu käest nagu kutsikas” (Su oma sõnad, eravestluses), siis ei vaevunud ta Haavelilt isegi küsimusi küsima, sest Sina ju ütlesid, kuidas asjad on. Milleks uurida... Hans-poiss teab ja lubab meediatoetust (respekt, seda Sa oled prokuratuurile ka andnud. Suisa härdaks teeb Su viimase tunnistuse kuulamine, mille selgrooks oli prokuröri tubliduse kiitmine.)

Currie&Browni hindamisakt

2.     Kohtus loeti Haaveli eeluurimise küsimuste vastused ette. Vaatamata Sinu omakohtulikule maailmapildile, on meil siiski kohtusüsteem ning normaaloludes peaks prokurör enne mõtlema ja uurima, kui  aukudega süüdistuse kohtusse saadab. Oleks nad natuke rohkem uurima vaevunud, oleks avastatud, et sellal kui Sina oma sõnutsi Haaveliga rääkisid, oli tema Eestist ära ja ka telefonilevist väljas. Haaveli puhul tegid Sa veel ühe saatusliku vea, (lisaks sellele,  et Sa ei arvestanud, et ta on mu väga hea sõber) Sa lootsid, et ta hakkab oma reputatsiooni pärast rapsima. Tõnisega on aga selline lugu, et teda ei koti reputatsioon, reputatsioon ei loo väärtust. Ära sa, Hans, siis eriti nuta, et Sinu oma käriseb ja mõraneb, viimaks ka avalikult, kuigi Tallinna n-ö Citys pole Sul seda enam ammu.

3.     Aga loomulikult polnudki Su eesmärk tegelikult midagi kohtus võita, vaid projekt ära kaaperdada. Kui vähegi tuult hoiab ja mul veab, siis Sul see ei õnnestu ja Sa oled varsti sama rikas kui Su sõber Kilk. Ma usun, et ka Sul on ühiskonnale palju anda. See aga vast ei peaks ajakirjandus olema. Tagasi kooli. Õpi õpetajaks.


Selline on siis asjade seis, Hans. Ma kutsun Sind avalikult valetajaks. Ma ütlen, et maa on olemas, ma ütlen, et Sa oled teisi investoreid petta tahtnud, ma ütlen, et Sa tead kuhu raha läks, ma ütlen, et Sa oled meedia kaudu kogu protsessi manipuleerinud. Lisaks toon ma välja võrdluse Sinu ja Kilgiga, kelle allakäik algas ka proksi ja politsei lollitamisest meedia vahendusel. Sa tead millest ma räägin, eks ole (Janar Filippov muuhulgas tunnistas FB lõngas, et Sa olid selle Kilgi artikli sünni vastu eriti huvi tundnud).  Nii need asjad on. Ma ei ütle, et ma olen ilmeksimatu. Kui ma mõnes pisiasjas eksinud olen, vabandan. Aga Sa oled valetaja. Ma ütlen seda Sulle näkku. Mida Sa mulle teha saad?

Kaur 

Ahjaa täitsa teisel teemal: täna juhtus naljakas lugu, mind peatas kinni kripo ja otsis läbi auto ja taskud lootes leida aineid. Ei leitud midagi. Seekord. Mis aastal Sul ainetega mingi selline keiss oli? Kuidas Sul üldse viimasel ajal kokiga on? Mul on ikka paar korda lappama löönud küll nagu vanasti.

Esimese peatüki juurde

8 comments:

 1. On algus on lõpp ja on lisapuänt! Nagu reality romaan, kui poleks tegu päriseluga... Kaur = tegelik uuriv ajakirjandus?

  ReplyDelete
 2. Kaur, mina ei kutsuks õpetajaks inimesi, kellele ma selliseid kirju saadan. Tule järgmine nädal ja anna ise üks tund. Kooli leiad tagasikooli.ee või kirjuta mulle kristi@nooredkooli.ee

  ReplyDelete
  Replies
  1. Tänud kutsumast! Järgmisel nädalal vist ei jõua, aga märtsis kunagi kindlasti.

   Delete
 3. Kilgi artikkel oli omamoodi huvitav lugemine, piisas suisa kolmest lõigust, et näha kuhu asi suunatud oli, et Kilgile ütleks siinkohal "Ei loe!" Andme edastamis kiirus on originaalis 5.0, kuid süsteem on aeglane ning upgrad'iks peaksime hakkama Gildi raha taga ajama, et veenduda tõsiasjas, et 3.0 oodata on mõtetu kuna paljudel selle kasutamise võimalust nagunii pole. Lihtsam ja odavam on kasutada 2.0 tarkvara, et olla kindel, kas scsi ketas on ikka laiali lennanud ja kontroller maha põlenud. Kas tõesti oleme jõudnud lõpp punkti, kus me peame hakkama jälgi ajama, et veenduda, kas inimesed ikka teavad oma töökohustuste tõsidust, et võõrad andmed oleksid kaitstud, kui neile on antud võimalus neid näha? See kräpp on tekitatud putsis peaga kassi silitades. Kas nii saab normaalne olla?

  ReplyDelete
 4. Hoogne kirjatükk,üsna "Ebanormaalse" hääde aegade tasemel...

  ReplyDelete
 5. Olgu faktidega nagu on - pole informeeritud ega pädev hindama, kuid midagi nii kirglikku ja teravat lugesin vast kunagi "EE" algusaastatel. Respekt.

  ReplyDelete
 6. T maeivõi, see on ajaratas nagu igal pool kogu aeg olnud olnud..nii suur SSSR või USA või ükskõik, kellel on käes meedia võim see pasundab. Täna vaatasin kogemata Tallinna TV-d, 20 minuti jooksul käisid tihti läbi sõnad Kripo,Kapo ja Mupo. Samas vaatasin ka erinevaid Venemaa kanalaid, kus mustati Ukraina opositsiooni jne. Põhimõtteliselt võid ükskõik kui kõva mees olla, kuid kui sul pole kanalit mille kaudu enda arvamust ja sõnu kontrollida oled null.

  ReplyDelete