Saturday, February 1, 2014

Kiivi

Wikimedia Commons
Kohati muutub elu kuidagi pidetuks. Poliitfilosoofia, lakkamatu töötamine ühise eesmärgi nimel ja päev-päevalt hüpernäo* passimine, need üksi ei kanna enam ära. Tuleb nägu väikekodanlike väärtuste poole pöörata.

Väikekodanlikud väärtused, see on: endale süüa teha. Ja mitte ainult iseendale, teistele samuti. Kesse hull viitsib iseoma pärast vaaritama hakata. Omapäi tegeletakse toitumisega. Ei ole tarblik sel moel sellele inimesele muljet avaldada, kes sa ise oled.

Toitumisega on muidugi see asi, et need asjad seal toidupoes, need ei ole liialt inspireerivad. Ivar Pikker kritiseerib kapitalismi nõnda, nagu teised Nõukogude Liitu kritiseerivad. Isegi raha eest ei ole midagi osta, kaupu ja teenuseid ei pakuta. Ta on üks vabariigi relevantsemaid poliitilisi mõtlejaid. Maailm oleks parem koht, kui nii viiskümmend-pluss muud kapitalismikriitikut tootvale tööle saadetaks ja lastaks vaid temal öelda, kuidas on. Ta on kübermees ja Second Life'i mauistliku partei esimees - kas siis praegune või endine. Ta seisis kolm aastat Second Life'is Mao Zedongi palee ees ja vaidles iga vastutulijaga, kuniks ta kõigis vaidlustes peale hakkas jääma. Talle meeldib Duran Duran. Ta on nii cool et tal on Facebookis veidi üle kuuekümne sõbra. Ja ta on Keskerakonna realiige.

Ühtlasi on ta ha näide, kuidas oma armastust Oriendi vastu niimoodi stiilselt ja universalistlikult teha. <3 Ivar Pikker.

See tuletab mulle meelde, et mul oli mingi aeg plaan teha selline videoseeria, kus kohalikud prominentsemad kapitalismikriitikud on kaubanduskeskuses ja räägivad selle kohta alandavaid asju ja mina võtan selle telefoniga üles. See oleks jumala kriminaalne värk, sest mingil arutul põhjusel ei tohi kaubanduskeskuses pildistada ega filmida. Võib-olla selleks, et oleks raskem peldikupaberi varastamise plaane teha.

Tegelikult tahtsin ma rääkida sellest, eksju, et tasakaalustatud dieedi** huvides on otstarbekas süüa puuvilju. Puuviljad poes on aga igavad. Õuna ei osta poest ükski normaalne inimene, sest ta mäletab kahjatsusega igasügisest õunte üleujutust. Tsitruselistel ei ole enamasti hooaeg peal. Parajalt kahtlased on nad kõik, üle ühe korra naljalt süüa ei taha. Siis tuleb valida jälle. Valimine on knusper. Žižeki ekstšikk Renata Salecl sloveenia koolkonnast kirjutas sellest raamatu, mis ütles, et kapitalism on valiku türannia.

Mudlum ütles aga, et toiduga varustamise tulevik on see, et sulle sõidab masin ukse alla ja sa saad oma neetud toidu sealt, mitte ei käi kilekott järel lohisemas mööda lumist maanteed üle õla vaadates, ega mingit külameest ei tule, kelle reeotsale end toetada saaks. Kaspar Kalvet rääkis jälle mingid aastad tagasi, et toitu oleks võimalik u. 20% odavamalt müüa, kui ei oleks nii neetult palju poode ja neil poodidel ei oleks nii palju pinda. Ma arvan ka üldiselt, et tulevik saab selline lihtsam olema. Väikekodanlaste lapsed vaatavad oma vanemate peale ja otsustavad Herakleitose kombel, et nemad ei pea mitte nende sarnased olema (Tegelt on sarnane olla juba struktuurselt võimatu ka. Viimasel ajal ütlen kogu aeg, et asjad on struktuurselt võimatud. Muidu ma olen ikka mõelnud, et ma hoian ennast asjade võimatuks kuulutamisega tagasi.) Träni ja toimingute üleküllus kaob, justnagu härrasmees ei panne ennast enam tund aega riidesse ja kedrisid kantakse vaid hobikorras. (Tänapäeval on äärmiselt tõsine probleem toodetud ning omandatud mateeria majandamisega. See peegeldab mingil määral seda kapitalismi vastuolu, kus on samal ajal hea kui sa hoiad kokku ja samal ajal hea kui sa priiskad.)

Ah jaa. Lõpuks ma avastasin et kiivid on normaalsed. Kui nad kõvad on, jätad viieks päevaks nurka seisma. Tõeliselt suur avastus oli see, et neid saab toidu sees tomati asemel kasutada. Tomat on umbes kolmveerand ajast täiesti maitsetu vili ja seda punast värvi on ka oma toidu peal küll ja veel nähtud. Kiivit saab hakklihakastme ja hautise sisse panna ja omleti sisse niisamuti. Võileiva peale saab ka lõigata! Kiivit on lihtne koorida. Tegelt see poolekslõikamine ja lusikaga koore seest söömine on suht mõttetu variant. Suulae võib ka hellaks teha, kui paljalt süüa niimoodi.

Kiivi sees on sitaks C-vitamiini ja muid kasulikke aineid. C-vitamiin on suitsetajatele eriti vajalik, sest suitsetamine viib seda orgamismist välja. Kiivi on Hiina Rahvavabariigi rahvuslik puuvili.

Külla võib ka inimesi kutsuda. See teeb hingele head. "We love the winter, it brings us closer together"*** laulis Manic Street Preachers. Vahet pole, et kõik koristamata on, niikuinii on kõik postapokalüptiline jäätmaa. Koristada võib ka muidugi, kui viitsib. See on hea ettekääne.

* Hüpernägu, see on säärane nägu, millel on kõvasti rohkem näojooni kui sa ühelt näolt ootaks. Kõrvalohk näiteks, misasi on kõrvalohk? Ja seal muudkui aga juhtub midagi.
** Tasakaalustatud dieet on selles suhtes hea - nagu ka mõõdukalt jõudu teha - et kui tõsisemalt või pikemalt mingisse haigusesse jääda, mis ei ole tatitõbi, siis on perses, moraal läheb täiesti alla ja ravimine on komplitseeritud, suure omapanuse ja ooteaja ning selle jaoks, et see sind ka ära ravib, pole kindlat garantiid.Viimasel ajal olen avastanud kükkide tegemise subtiilse võlu.
*** Interesting fact about this song, in the UK, this was the first new number one single of this millenium.

5 comments:

 1. thnx, mu op systeem on nüüd updated. now i'm running on kiivi.

  ReplyDelete
 2. Söö va hurmaad hoopis, kui seda vähegi kusagilt kätte satub. Toitumise kõrgtase.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Füüsalid on kah päris kenakesed kui neid on.

   Delete
 3. avokaadod on alati kivikõvad ma ütlen söö nagu halgu. samas kui kiivisse säraküünal torgata, kõlbab ka pidulauda.

  ReplyDelete