Wednesday, February 5, 2014

Õeke

Madli Lippuri foto
Kui noor veel oli, õeke, siis ta ütles: "miššimiga", see tähendas: mis sul viga on?
Kui oli õeke noor, tema ütles "oma küll", see tähendas "jumal küll", niimoodi ütles Mamma, tal on selline ahhetamise kultuur.
Kui see õeke veel noorem oli, ütles ta: "iššitii", see oli lihtsalt: mis sa teed. Ülepea esimesed sõnad olid tal "kat't" ja "kae", mis mõlemad viitasid pildile.
Vanaema kohta ütles ta "mana", "n" hääldus alati väga pehmelt, ja ühekorra, ma mäletan, ütles ta
"mana p a g a n" ja ajas sinna juurde silmad suureks ja naeratas salalikult nagu veike patutegija.
"Vuileib", ta ütles. Ja "maivui", see on "ma ei või", eks ole. Vui-vui. "Vui" oli mingil määral ka sarnane asi nagu "fui".
Oliivide kohta ütles ta "oliim". Need meeldisid talle.
Gigi d'Agostino VIVA-kanali hitt "Bla Bla Bla", see oli "pagaping", nagu ka too animeeritud tüüp sealt videost. Ja koletis oli "bubuu". "Bubuu tuleb!" öeldakse teatraalse häälega ja konksutatakse sinnajuure sõrmi.

Lased sõnakese lendu, tagasi enam ei saa, kusagile jääb see pidama, tiirutama. 

Tal oli kombeks putukaid karta, kärbseid ja muid. Kui vanem loom näeb et nooremal on miski puudus, siis ta aitab tal treenida (kiusab, põhimõtteliselt). Niisiis püüdsin ma kärbseid kätte ja viisin tema juurde, suletud peos . Või teinekord, enamasti, polnudki kärbest, mis vahet seal oli, too ei tee niikuinii midagi, sumiseb ja lendab ära ainult. Ta tõstis alati käed näo ette, a tundub nagu tal oleks veits põnev ka olnud. Putuka kohta ütles "putuk" ja "kajdan käjbest" ütles. Tal olid kreatiivsemad viisid puuduolevate häälikute asendamiseks, kui seda enamasti või üldtunnustatud mütoloogias kohtab. Hiljem kartis ta juba ainult ämblikke. Ämblik on imelik loom küll, teistmoodi, ei taha siukest naha peale siblima, kuigi muidu pole tal häda midagi ja tappa mulle neid ka ei meeldi. Nad on putukariigi aapeks-lihasööjad ja hõbeselgsed gorillad, istuvad niimoodi oma võrkudes. Sadajalg, prussak ja kõrvahark (kõjvahajk) on iseenesest palju rõlgemad ellukad. (Kõrvahark tuletab mulle meelde ühe korra Muhus, kus väikesed kihulased ümber õuelambi lendlesid, õuelamp oli katusealuse laes ja kõrvahark püüdis ning sõi neid kihulasi. Mumeelest sõi ta neid tosinajagu. Elasin talle kaasa.) Kõrvaharke sai ka joonistatud, selle järgi, kuidas mu põhikooli pinginaaber Henry oli neid joonistanud - kuubik, nägu peal, käed jalad ja hark peas nagu "jäära" märk astroloogilistest sigiilidest. Õekesele meeldis. Talle meeldivad märgid, ehk meeldivad siiani. Hiljuti oli talle meenunud, kuidas ta mu vihikus ruutjuuremärki nähes sellesse koheselt armus ja ette kujutas, kuidas ta seda kunagi kogu aeg joonistama hakkab. Meil on kaksteist  aastat vahet, minul ja õel.

A siis-hiljem läks ta psühholoogi juurde, ning seal hakati kohemaid tema tegelike probleemide asemel ta ämblikuhirmuga tegelema, nii et nüüdseks on ta juba suurt tarantulatki käe peal hoidnud. Psühholoogia: töötab! Kusjuures, tõepoolest, antud juhul tundub et kõrvalise asjaga tegelemine võis ääreta terane mõte olla. Mudlum olla küsinud, et mis kurat nad ta ämblikuhirmuga tegelevad. Õeke oli teda pika pilguga vaadanud ja küsinud, et kas ta saab ikka aru, mis ta käib seal üldse. Mudlum oli öelnud "Et sa endast paremini arvaksid." "Jah," oli õeke ütelnud, nina püsti.

Me hüüdsime teda Möcaks. Me hüüame teda tänapäevani nii. Näo järgi. Tal oli ennem seda ka mingi nimi, aga ma ei mäleta mis see oli. Midagi nagu "käkk", aga mitte päris.

Kirjutama õppis ta arvutimassina peal. Siin äratoodud dialoogikatke peaks pakkuma suurt lusti ka meid lugevatele märgisõpradele. Samuti jätavad meeldivalt iidse ning alternlingvistilise tunde sõnakujud "miksul", "akan" ja "äram" ("enam" asemel). Areneva keele- ja kirjaaparaadi kõrval elamine annab kuidagi midagi, inimesele meeldib vahtida, kuidas vaim ennast loodusest välja ajab, ta tunneb ennast selles ära. Alatihti taban end nendele asjadele mõtlemast ja külge on ka üksjagu jäänud.

 }nahk     hir says: tere
 anarx@hot.ee (E-mail Address Not Verified) says: tere
}nahk    hir says: KSSA   OLET   MARTIN     VÕI    ARKS?
 anarx@hot.ee (E-mail Address Not Verified) says: MARTIN
nahk    hir says: AA  MARTIN    KUS    ARKS   ON?
anarx@hot.ee (E-mail Address Not Verified) says: (emotikon)
}nahk    hir says: (emotikon)
anarx@hot.ee (E-mail Address Not Verified) says: PELDIKUS
}nahk    hir says: AA  KUS   MARTIN  ON?
}nahk    hir says: (emotikon)
 anarx@hot.ee (E-mail Address Not Verified) says: ARVUTI JUURES
}nahk    hir says: KAS   ARKS    TULI    VETSUST    TAKASI?
}nahk    hir says: AUUUU
}nahk    hir says: KUSTE    OLETE
anarx@hot.ee (E-mail Address Not Verified) says: (emotikon)
anarx@hot.ee (E-mail Address Not Verified) says: siin olen
}nahk    hir says: SATA   MULEKA   TRU  PALUN
}nahk    hir says: AUUU   SATKE   KA     TRU    PALUN
anarx@hot.ee (E-mail Address Not Verified) says: okei
}nahk    hir says: AUU   KASA    SATAT   IUPA
anarx@hot.ee (E-mail Address Not Verified) sends: /../} You have successfully received C:\\My Documents\\My Received Files\\Adolf Hitler.bmp  from anarx@hot.ee (E-mail Address Not Verified).

}nahk    hir says: (emotikon)
}nahk    hir says: (emotikon)
}nahk    hir says: kasul  on   vel   märke?
anarx@hot.ee (E-mail Address Not Verified) says: ei
}nahk    hir says: piks
anarx@hot.ee (E-mail Address Not Verified) says: (emotikon)
}nahk    hir says: mis
 anarx@hot.ee (E-mail Address Not Verified) says: /emotikon)
}nahk    hir says: miksul    ei   ole    äram   märke (emotikon)
anarx@hot.ee (E-mail Address Not Verified) says: (emotikon)
}nahk    hir says: ah   miksul   eiole    ma   akan    tiketaks    minema
}nahk    hir says: (emotikon)
anarx@hot.ee (E-mail Address Not Verified) says: oi
anarx@hot.ee (E-mail Address Not Verified) says: (emotikon)
}nahk    hir says: (terve hunnik märke, oleks justkui need punased vihalõustad olnud muuhulgas)
 anarx@hot.ee (E-mail Address Not Verified) says: (ka mingi hulk märke)
}nahk    hir says: olen   vära   tike   
 anarx@hot.ee (E-mail Address Not Verified) says: vabandust
}nahk    hir says: ütle   rutu   miksul   ei   ole   rohkem    märke    või    mutu   lön  so   maha
anarx@hot.ee (E-mail Address Not Verified) says: oih. surm on nii ilus, nii puhas.
}nahk    hir says: ma   iupa   akan   sint    löma
anarx@hot.ee (E-mail Address Not Verified) says: oh, the pain (emotikon)
}nahk    hir says: tahate    etma   lön   teit   maha
anarx@hot.ee (E-mail Address Not Verified) says: ei, palun, ei
}nahk     hir says: aka   öelkesis    miksteil    pole    rohkem    märke
anarx@hot.ee (E-mail Address Not Verified) says: me müücsime nad viimase suitsu eest roobertile
}nahk    hir says: aka   nütma  tean       kes   on   se    nipu   rot   kelel   pole   märke   aha   se   onki   se   nipu   rot
 anarx@hot.ee (E-mail Address Not Verified) says: (emotikon)
}nahk    hir says: te   olete   vastikut   nipu   rotit    närtsint
}nahk    hir says: ia   koletat
 anarx@hot.ee (E-mail Address Not Verified) says: misasi on nipu rot?
}nahk    hir says: vastikut   elukat

tru
Sõnade "nahk" ja "hir" vahel oli kaks vana Messengeri laperdavat nahkhiir-emotti. "Tru" tähendab "tõru", mis tähistas omakorda Adolf Hitleri emotikoni (vt. paremal). Me kasutasime seda sellepärast, et Sid Vicious. Muffik nimetas selle tõruks. Möca sai alatasa pereväliste inimestega paremini läbi kui otsese perekonnaga. Meie eluviis käib talle kuidagi närvidele, lollakalt kuulsad oleme ka, igal pool kuhu minna käib me hais ikka ees. Kohati kuuleb ta kohta kusagilt kaugemalt üht-teist head aga oma asju ei näita ta meile eluilmaski. Kirjandeid, joonistusi ei miskit, just vastupidi sellele mis ma ise teen. Kunagi me leidsime ühe väljaprinditud luuletuse, kus olid musta mantliga mehed. Me meeldime talle ka ainult salaja (vastikud elukad), kui tema järel LUURATA saab näha, et ta on oma DeviantArti kasutaja peal ää märkind, et ta lemmikansamblid on Ultramelanhool ja Kent, ja see Robert oli mingi aeg juhuslkult ta arvutis mingit Kenti playlist'i näinud ja leidis, et see on kahtlaselt advanced. Üldiselt ta ei taha teha nagu meie ennem teda, vaid rikkaks saada. Vaba maa, ega ei PEA otseselt koduvabariigile sisu ehitama, mõningane versatiilsus süguvõsas on ka cool. Ma ennustaks, et kui ta kunagi selleni jõuab, siis ta avastab, et rikkaks saada ja rikas olla on ka iseenesest ilgelt igav. Igavus on üks põhilistest asjadest, mida ta maailmale ja kõigele ette heidab. Ilmsesti on tal kohati huvitav ka, aga siis ta on vait ja keegi ei kuule sellest.A' nüüd ta vähemalt räägib meiega.

Tema kuulsusrikaste vanade MSN-i nimede hulka kuulusid ka "olen märk" ja "olen onlain, olen ohvlain, olen kõik."

Üldiseks elamise strateegiaks on õeke võtnud üleoleku ning usu õelasse saatusesse. Mudlumiga tulevad kohati mingid joodikud või muud jutumehed rääkima. Möcaga ei tule. "Sellepärast, et mul on nii ülbe nägu peas kogu aeg" ütleb ta ise. Ta on kogu aeg nii eksipliitselt pahur ning ülbe, et seda on vahva vaadata, ma naeratan alati, kui ta kusagil on. Kunagist ma olin ta peale kadedam. Mismõttes kuradi tulevad mingid noored tüübid ja hakkavad meie eest meie tähelepanu ja töökohtasid ära võtma, mille eest nagu, mitu raamatut sa kirjutanud oled, vastsündind laps, ma olin nomenklatuuris teenete eest aga mitte niisama. Sellega läks aja jooksul paremaks.

I'd still like to help her train though.

Temast oli suht vapper lubada seda tükki kirjutada, kui arvestada, et STRUKTUURSELT on võimalik ainult see, et tema kohta kirjutatakse piinlikke või väga piinlikke asju. Salud!
.

5 comments:

 1. Leidsin just ühest karbist, mis seisis trepi peal, sellise artefakti. KASS FELIX. TULEN. ÜLEHOMME KOLMAPÄEVAL. OMA. NAISEGA. JA. 12-LAPSEGA. VIIBIN POOL - 2.KUUD. OODAKE. MUL.ON.KIIIRE. See on siis loo autori käsikirjaline üllitis samast noorusjärgust. Punktid olid igavesed pirakad. Peaks selle sisse skännima mingi ja lauahõbeda ka.

  ReplyDelete
 2. Luiks on mu lemmikkirjanik. Sorry Emil. Nii Cioran kui Tode.

  ReplyDelete
 3. Möca:
  Mis häält teeb tigu?
  Rom-rom. Sest ta ju roomab.

  ReplyDelete