RAINER JANCIS, “VALGUS TUNNELI LÕPUS”, alapealkirjaga UNENÄGU METRO LUMINALIST, 19.41 EUR, eBook 8.48 EUR MENU KIRJASTUS, 158 lk

Lugu on lühidalt selline, et kohati, harva, aga üldse mitte kohutavalt harva, sünnivad meie hulka kümne meetri pikkused inimesed ning siis elavad ja kasvavad seal. Seoses oma suure pikkusega on neil majades elamine ja bussiga sõitmine mõneti raskendatud. Ühiskond probleemile põhimõtteliselt ei reageeri, mingit sellist programmi ei ole, kus nad leiaks sobivat tööd, kultuuriliselt puudub normatiivne töökollektiiv kümnemeetrise mehe töö tõhustamiseks. Põhimõtteliselt ignoreeritakse nende olemasolekut täielikult. Pigem on selline suhtumine, et lihtsalt mingi frigo kes peab ennast liiga pikaks ja ei saa aru, et inimesed on üldiselt ühepikkused ja lihtsalt erineva kujuga. Siuke häda on ka tihtilugu, et igaüks tahaks ikka ise pikem olla. Adekvaatsed reaktsioonid jäävad ka enamasti täiesti pinnapealseks. “Woah, tšeki, päris pikk vend and let us drink to that, amen!” Mõnes mõttes on muidugi põhjust endale seljale patsutada küll, kui õnnestus näha, mida teised tähelegi ei pane, a palju sest kasu on. Üldiselt tekib selline tunne, et kui süda vähegi kannatab, ära siruta ennast isegi kolme meetri pikkuseks. Samuti, et on puudus inimestest, kes täis- või osakohaga süüviksid sellesse, mida teised teevad. Ja kõik, et see olekski eesmärk iseeneses.

Ajab naerma ja õpetlik on ka. Meeleolukas selline. Suudab ennast arusaadavaks teha. Mitmed vaimsed konditsioneerimised on ilmselgelt olnud väga tulusad, kui ka mitte igaühele sobivad, jagatakse ka lihtsalt head nõu. Terav. Õelad saavad karistada… põhimõtteliselt tähendab see, et karistada saavad enam-vähem kõik, kes on kunagi elanud. Tehnilist värki on ka, ilmselt on nendel veel toredam lugeda, kes päriselt muusikast aru saavad, mitte niisama religioossetel põhjustel ei kuula. Ja üheksakümnendate (ning eelset) kreisiländi saab ka. Lõpunoot ütleb, et veel on plaanis asju teha.
Et-siis-jah-ma-ei-teagi.Jah, PILTE on ka päris palju. Kojn Jancis rokki pildid. Kvaliteettoode.